Cyfryzacja, digitalizacja i transformacja cyfrowa, a także cyberbezpieczeństwo i kryptowaluty – między innymi takie tematy poruszane były podczas dwudniowego webinaru Mały biznes w wielkiej sieci. Cyfrowa internacjonalizacja dolnośląskich MMŚP, który był już trzecim tego spotkaniem zorganizowanym przez DAWG. Wydarzenie odbyło się 14 i 15 grudnia 2021 r. w Zagórzu Śląskim.temat internacjonalizacji podczas drugiego już webinaru zorganizowanego przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej w ramach projektu Promocja Dolnego Śląska w kraju i za granicą w obliczu zmian w gospodarce światowej.
Pierwszego dnia gośćmi spotkania byli:
dr Michał Kisiel, starszy wykładowca w Katedrze Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, analityk portalu Bankier.pl
Marcin Kowalski, ekspert ds. cyfrowej transformacji, CEO Human Partner, klaster ITCorner
Ewa Mikos-Romanowicz, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Governmental Affairs Siemens Sp. z o. o
Katarzyna Dulik i Paweł Matejko, eksperci od wdrożeń SAP, Altab S.A.
Doktor Kisiel wprowadził słuchaczy w temat webinaru, tłumacząc różnice między cyfryzacją, digitalizacją i transformacją cyfrową oraz przybliżając bariery i wyzwania związane z tymi procesami.
Marcin Kowalski na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia wskazał, na co zwracać uwagę podczas procesu transformacji cyfrowej, a Ewa Mikos-Romanowicz opisała poziom cyfryzacji polskich MMŚP, bazując na badaniu DIGI Index 2021.
Eksperci od wdrożeń SAP Katarzyna Dulik i Paweł Matejko zaprezentowali praktyczne podejście do cyfryzacji, przybliżając narzędzia, które mogą usprawnić w firmach procesy, które dotychczas nie były obsługiwane cyfrowo.
W dalszej części spotkania do ekspertów skierowane były pytania o społeczny aspekt transformacji cyfrowej, zaawansowaną analizę danych i działania w chmurze oraz rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji.
Drugiego dnia do dr. Michała Kisiela oraz Ewy Mikos-Romanowicz dołączyła dwójka nowych ekspertów:
Urszula Witkowska-Śliwa, Wydział Informacji o Funduszach Europejskich UMWD
Robert Aftyka, Wydział Informatyki i Zamówień Publicznych UMWD
Na początek Urszula Witkowska-Śliwa opowiedziała o instrumentach finansowego wsparcia dla rozwiązań cyfrowych na Dolnym Śląsku, nawiązując tym samym do sygnalizowanych poprzedniego dnia wyzwań stojących przed MMŚP, z których najważniejszym było właśnie zapewnienie środków na transformację cyfrową.
Ewa Mikos-Romanowicz poruszyła problem niezwykle ważny w kontekście cyfryzacji – cyberbezpieczeństwo. Ochrona nie tylko pieniędzy na internetowych kontach, ale także danych, które gromadzą firmy, powinna być zawsze traktowana priorytetowo, ponieważ wirtualna przestępczość może prowadzić do realnych strat finansowych i wizerunkowych w firmach.
Robert Aftyka przybliżył z kolei zupełnie odmienny aspekt cyfryzacji, opowiadając o Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej, która pozwala zapewnić szybki i efektywny dostęp do internetu w większej części województwa dolnośląskiego.
Na koniec dr Kisiel przyjrzał się stosunkowo nowemu, ale niezwykle ciekawemu zjawisku, jakim są kryptowaluty. Ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wprowadził słuchaczy w zawiłości technologii blockchain i postarał się przewidzieć, czy w przyszłości kryptowaluty będą mogły stać się odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców, w tym MMŚP.
Dzięki cyfrowym rozwiązaniom część ekspertów łączyła się z naszym studiem za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Pozostali natomiast byli z nami osobiście w Zagórzu Śląskim, gdzie w pensjonacie Fregata nad Jeziorem Bystrzyckim nagrywaliśmy całość wydarzenia, reklamując równocześnie ofertę turystyczną Dolnego Śląska.
Podczas webinaru promowane były Dolnośląskie Inteligentne Specjalizacje: branża chemiczna i farmaceutyczna; mobilność przestrzenna; żywność wysokiej jakości; surowce naturalne i wtórne; produkcja maszyn i urządzeń, obróbka materiałów; technologie informacyjno-komunikacyjne (ict), które zostały przedstawione uczestnikom spotkania na przygotowanej w tym celu planszy.