Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie

Instrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.

Umowa dotyczy powierzenia KARR S.A. oraz DAWG Sp z o.o. zarządzania środkami Funduszu Szczegółowego w ramach Instrumentu Finansowego „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” (Działania 04.01 Europejskie pożyczki na samozatrudnienie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus).

Celem Projektu jest zapewnienie wsparcia finansowego, szkoleniowego i doradczego dla osób planujących podjęcie działalności gospodarczej na obszarze województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego.

 

DLA KOGO?

O pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się:

– bezrobotni;

– poszukujący pracy, niezatrudnieni i niewykonujący innej pracy zarobkowej;

– studenci ostatniego roku studiów, niezatrudnieni i niewykonujący innej pracy zarobkowej;

– poszukujący pracy opiekunowie osób z niepełnosprawnością;

– poszukujący pracy, których średniomiesięczne przychody z okresu ostatnich trzech miesięcy przed miesiącem złożenia wniosku o pożyczkę nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia;

oraz

– Osoby, które nie prowadziły działalności gospodarczej i nie pozostawały w okresie zawieszenia wykonywania tej działalności w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Szczegóły projektu:

1. Zakres kwotowy:

Jednostkowa wartość pożyczki nie może przekroczyć 20-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy z pożyczkobiorcą.

2. Maksymalny okres spłaty:

-84 miesiące, możliwość karencji 12 miesięcy (nie wydłuża okresu kredytowania)

  •  

3. Oprocentowanie:

– 0,1 stopy redyskonta weksli NBP – 0,58% dla pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych oraz dla poszukujących pracy opiekunów osób z niepełnosprawnościami;

– 0,25 stopy redyskonta weksli NBP – 1,45 % dla pozostałych osób.

4. Zabezpieczenie

Zabezpieczenie – obligatoryjnie weksel in blanco i poręczenie dwóch osób fizycznych (wiek osoby fizycznej poręczającej spłatę pożyczki nie może przekroczyć 70 lat na dzień złożenia wniosku);

– Inne zabezpieczenie tj. hipoteka, zabezpieczenie rzeczowe, gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, poręczenie przez jedną osobę prawną lub fizyczną ustalane są indywidualnie.

5. Umorzenie

Pożyczka na samozatrudnienie podlega jednorazowo umorzeniu w części równej 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, przyjmowanego w wysokości obowiązującej w dniu zawarcia umowy pożyczki, jednak nie wyższej niż 50% wartości pożyczki, na wniosek pożyczkobiorcy.

Z umorzenia mogą skorzystać wyłącznie osoby bezrobotne lub opiekunowie osób z niepełnosprawnością.

zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów i usług, infrastruktury, środków transportu niezbędnych do rozpoczęcia działalności;

*Finansowanie samochodów osobowych:

co do zasady finansowanie pojazdów nie powinno stanowić dominującej części wartości pożyczki. Tego typu wydatek zawsze powinien być niezbędny i ekonomicznie uzasadniony. Zawsze finansowanie w tym zakresie powinno mieć związek z celem finansowania (taki wydatek nie może być celem samym w sobie – wydatek powinien przyczynić się w sposób bezpośredni do realizacji celu przedsięwzięcia).

koszty stałe związane z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od jej podjęcia (np. czynsz, opłaty za wynajem lokalu).

Środki z pożyczki NIE MOGĄ być przeznaczone na:

finansowanie kosztów osobowych;

finansowanie zakupu gruntu niezabudowanego;

zakup od współmałżonka, osób pozostających z wnioskodawcą we wspólnym gospodarstwie domowym oraz od najbliższych członków rodziny, tj. rodziców, dziadków, dzieci, rodzeństwa lub przejęcie działalności gospodarczej od współmałżonka oraz najbliższego członka rodziny wnioskodawcy, poprzez jednoczesne odkupienie środków trwałych i obrotowych oraz prowadzenie działalności o tym samym profilu i w tym samym miejscu;

zakup środka transportu przeznaczonego do transportu drogowego towarów oraz elementów z nim związanych – w przypadku, gdy działalność gospodarcza będzie dotyczyć drogowego transportu towarów.

SPOSÓB ZŁOŻENIA WNIOSKU:

Oryginały dokumentów dostarczane osobiście lub przesyłką pocztową

Dokumenty z podpisem kwalifikowanym pocztą elektroniczną

Dokumenty podpisane i dostarczone przez platformę ePUAP

Zapoznaj się: Informacja dodatkowa dotycząca składania wniosków w wersji elektronicznej

  1. Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o. al. Kasztanowa 3A – 5 53-125 Wrocław
  2. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. 1 Maja 27 58-500 Jelenia Góra
  3. Fundacja Przedsiębiorczość (placówka KARR S.A.) Mieszka I nr 13 68-200 Żary
  4. PPH PARTNER Spółka Cywilna Justyna Dolczewska, Damian Dolczewski (placówka KARR S.A.) Zacisze 5 65-775 Zielona Góra

Doradztwo i szkolenia w ramach Instrumentu Finansowego Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie dostępne są dla:

osób ubiegających się o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej

osób, które uzyskały już pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej.

Pożyczkobiorca może skorzystać z usług szkoleniowych i doradczych w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.

Uzyskanie doradztwa i szkoleń przez pożyczkobiorcę stanowi pomoc de minimis. Pożyczkobiorcy dodatkowo są zobowiązani do wypełnienia karty doradztwa/szkolenia oraz karty oceny doradcy/szkolenia.

Zakres szkoleń:

Moduł I

  1. Identyfikacja podstawowych pojęć, np. przedsiębiorstwo, przedsiębiorca, przedsiębiorczość, itp. – identyfikacja własnego pomysłu na biznes.
  2. Zapoznanie z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej (Kodeks Pracy, RODO, Konstytucja dla Biznesu).
  3. Zapoznanie z procedurami i dokumentami potrzebnymi do założenia działalności gospodarczej (CEIDG – wypełnianie druków, PKD, itp.).

Moduł II

  1. Prawo podatkowe (Polski Ład), rodzaje podatków, wybór formy opodatkowania „mojego” biznesu oraz ćwiczenia związane z obliczaniem podatków oraz innych obciążeń.
  2. Prawo autorskie.
  3. Przechowywanie i usuwanie danych.

Moduł III

  1. Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw – ćwiczenia wybór formy organizacyjno-prawnej „mojego” przedsiębiorstwa.
  2. Analiza ryzyk – identyfikacja pojęciowa oraz analiza ryzyka „mojego” przedsięwzięcia, konkurencja.
  3. Człowiek przedsiębiorczy – główne cechy osobowościowe – autodiagnoza.

Moduł IV

  1. Reklama i promocja
  2. Pozyskanie i obsługa klienta
  3. Negocjacje biznesowe
  4. Radzenie sobie ze stresem i konfliktem

Przebieg szkolenia będzie należycie dokumentowany poprzez kartę szkolenia, która stanowi załącznik do dokumentacji projektowej.

Pożyczkodawca jest uprawniony do odmowy świadczenia usług doradztwa w przypadku wyczerpania środków przeznaczonych na ich realizację.

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej informuje, iż w dniu 20.08.2024 r. w godzinach 09.00-13:00 odbędzie się pierwsze szkolenie dla zainteresowanych pożyczką na założenie działalności.

Zapoznaj się z harmonogramem szkoleń klikając w link.

W celu zapisania się na szkolenie prosimy o kontakt pod numer telefonu: 882 139 862/ 885 884 416/ 885 884 415 lub pod e-mail: pierwszybiznes@dawg.pl

DZIAŁ POŻYCZEK tel. 725 558 011, 885 884 415, 882 139 862, 725 557 673, 885 884 416

Godziny Pracy: 7.30-15.30

Jeśli uważasz, że z jakiegoś powodu nasza strona internetowa nie jest dla Ciebie dostępna cyfrowo lub potrzebujesz innego rodzaju dostępności kliknij tutaj.