newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

Dolny Śląsk

aktualności

28 / 09 / 2015
PRZEDSIĘBIORCY Z INDII POD WRAŻENIEM...

Ponad 20 małych i średnich firm z Dolnego Śląska uczestniczyło w rozmowach biznesowych z przedstawicielami 6 przedsiębiorstw z Indii. Spotkania dla branż spożywczej, kosmetycznej, elektronicznej, ICT oraz maszyn i urządzeń, zorganizowane zostały w siedzibie Dolnośląskiej Agencji Współpracy...

28 / 09 / 2015

przedsiębiorcy z indii pod wrażeniem technologii z dolnego śląska

Ponad 20 małych i średnich firm z Dolnego Śląska uczestniczyło w rozmowach biznesowych z przedstawicielami 6 przedsiębiorstw z Indii. Spotkania dla branż spożywczej, kosmetycznej, elektronicznej, ICT oraz maszyn i urządzeń, zorganizowane zostały w siedzibie Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej w ramach misji przyjazdowej hinduskich przedsiębiorców, organizowanej przez samorządową spółkę DAWG oraz firmę Eurospektrum. W czasie czterodniowej wizyty Hindusi nie tylko odbyli spotkania z potencjalnymi partnerami handlowymi, ale również odwiedzili fabrykę leków Tołpa - TORF CORPORATION, Wrocławski Park Technologiczny i skupione w nim firmy oraz tereny inwestycyjne pod Wrocławiem, m.in. budowane przez przedsiębiorcę Adama Biska Centrum Europa-Azja.

- Przyjeżdżając do Polski, na Dolny Śląsk, Hindusi nie do końca wiedzieli czego się spodziewać. Okazało się, że wizyta była dla nich dość zaskakująca. Byli pod wrażeniem wysokiej jakości technologicznej naszych produktów i usług. Zaskoczyło ich, że sprzedajemy najnowszą technologię i wiedzę, a nie tanią siłę roboczą - mówi Andrzej Jamrozik, prezes DAWG. Dodaje, że bardzo go to cieszy bowiem organizując misję chcieliśmy nie tylko pokazać możliwości inwestycyjne regionu, ale również zaprezentować dolnośląskie firmy jako nowoczesnych, wiarygodnych i stabilnych partnerów handlowych. 

- Ze wstępnych rozmów podczas przygotowań do wizyty wynikało, że przedsiębiorcy z Indii są zainteresowani przede wszystkim inwestycjami w naszym regionie. Teraz także bardzo im zależy byśmy to my z nowymi technologiami weszli na ich rynek, a poprzez nich także na rynek afrykański, gdzie są jednym z głównych inwestorów i dostawców - podkreśla Mariusz Sinior, ekspert z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera DAWG. 

Wiele wskazuje na to, że jednym z pierwszych dolnośląskich partnerów dla firm z New Dehli będzie wrocławska fabryka leków Tołpa. Współpracą zainteresowane jest przedsiębiorstwo Impression Henna produkujące największą ilość najwyższej jakości pod względem koloru i działania henny na świecie, a w Polsce poszukujące dostawców surowców oraz partnerów biznesowych. Drugą firmą, która dostrzegła potencjał wrocławskiej fabryki jest Lass Naturals zajmująca się produkcją kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy na bazie naturalnych składników, dostarczająca produkty niemal na cały świat.

- Chcielibyśmy być przedstawicielami Tolpy na rynku indyjskim. Ta firma skupia się na jakości, a to dla nas bardzo ważne. Z mojego doświadczenia wynika, że szczególnie linia kosmetyków pielęgnacyjnych dla mężczyzn mogłaby być u nas hitem. Jestem pod wrażeniem, że dla mężczyzn  przygotowana jest  tak bogata oferta - mówi Deepak Jain, dyrektor handlowy Lass Naturals. Istotnie Tołpa - TORF CORPORATION - Fabryka Leków Sp. z o.o., średniej wielkości firma zatrudniająca 160 pracowników, ma udział w polskim rynku męskich kosmetyków na poziomie  8,2%. To bardzo znaczący wynik. 

- Nasza firma cały czas rozwija współpracę międzynarodową z głównym naciskiem na Europę i kraje azjatyckie. Mamy tam zarówno dostawców jak i odbiorców, dlatego te rynki są dla nas ważne strategicznie. Wizyta gości z Indii daje szansę na rozwinięcie współpracy i wymianę doświadczeń biznesowych. Możemy się od siebie wzajemnie sporo nauczyć - podkreśla Paweł Pietruszka, Dyrektor Sprzedaży Tołpa - TORF CORPORATION - Fabryka Leków Sp. z.o.o. 

We Wrocławskim Parku Technologicznym największe zainteresowanie hinduskich przedsiębiorców wzbudził produkt wrocławskiej firmy Dziki Jeż i jej Oculus Rift - urządzenie w formie okularów, dzięki którym można przenieść się w dowolne miejsce na świecie  i w sposób niezwykle realistyczny je zwiedzić. Urządzenie prezentowane było m.in. na  EXPO 2015 w pawilonie polskim w Mediolanie. Zakupem okularów zainteresowany jest RGS Innovative z branży ICT, dystrybutor baterii, podzespołów do urządzeń elektronicznych, współpracujący z firmami takimi jak APC, Emerson, Microtek, Luminous, Sukam oraz Tata Green.

- Oferta Pracowni Interakcji, która skupia firmy działające w obszarze technologii związanych z Rzeczywistością Wirtualną rzeczywiście wzbudziła największe zainteresowanie. Przedstawiciele sektora ICT z Indii zadawali wiele szczegółowych pytań dotyczących usług oferowanych przez prezentowane firmy, będąc pod wrażeniem zaawansowania technologicznego przedstawionych materiałów w stosunku do analogicznych prezentacji, w których do tej pory uczestniczyli w innych krajach. Wizyta zaowocowała wymianą kontaktów i pomysłów na przyszłe wspólne przedsięwzięcie co podkreśla konieczność i zasadność organizowania podobnych misji w przyszłości - mówi Jędrzej Nawara, Kierownik Pracowni Interakcji w Zespole Laboratoriów Informatycznych WPT. 

Słabo znana na hinduskim rynku polska marka postrzegana jest jako europejska i nie jest obciążona złymi stereotypami, co pozwala nam na budowanie wizerunku opartego na dobrej jakości za dobrą cenę. Polska na liście największych unijnych eksporterów do Indii zajmowała w 2013 r. 10 miejsce. Najważniejszymi eksporterami towarów wśród państw UE są Niemcy, Belgia i Wielka Brytania, które odpowiadają za ponad 58% unijnego eksportu do Indii. 

- Hindusi pokazali, że są bardzo otwarci na Polskę. Ta wizyta jest dopiero początkiem naszej współpracy. W przyszłym roku zamierzamy przedstawić dolnośląską ofertę eksportową w Bombaju i New Dehli, które są kilkudziesięcio milionowymi rynkami odbiorców - mówi Andrzej Jamrozik, prezes DAWG, spółki zajmującej się promocją i pobudzaniem eksportu oraz pomocą dla firm we wchodzeniu na zagraniczne rynki. A na tym azjatyckim rynku dolnośląskim przedsiębiorcom z pewnością będzie łatwiej zaistnieć, niż na przykład w Chinach.

- W Indiach prawie nas nie ma. Wielkością  i chłonnością jest to rynek podobny podobny do chińskiego, jednak kulturowo hindisu są nam bliżsi i łatwiej jest robić z nimi interesy - podkreśla Grzegorz Bratek z firmy Eurospektrum. - Hindusi, a także kraje Bliskiego Wschodu-głównie Emiraty Arabskie- powinni być naszymi główymi celami eksportowymi. Musimy bardziej aktywnie wchodzić tam z promocją gospodarczą naszych technologii, towarów i usług - dodaje Mariusz Sinior, ekspert DAWG. 

Przedstawicieli hinduskich firm zainteresowała również bogata oferta magazynowa Dolnego Śląska. Pod tym względem wyróżnia się szczególnie Wrocław, który jest jednym z najwazniejszych regionalnych rynkow magazynowych w kraju. W centralnej Polsce Wrocław i Poznań posiadają aż 58% krajowej powierzchni magazynowej. Obiekty we Wroclawiu i jego okolicach koncentrują się przy autostradzie A4 oraz wzdłuż drogi krajowej nr 8. 

- To dla nas bardzo cenna informacja. Widzimy, że nie byłoby tu problemu ze składowaniem naszych towarów. Poza tym w takim miejscu warto wybudować własne centrum logistyczne - rozważa Nikhil Kumar, menedżer ds.eksportu Kohinoor Foods Limited, hinduskiej firmy zajmującej się przetwórstwem, produkcją i sprzedażą żywności, również organicznej. 

Wrocław jest w polskiej czołówce także pod względem powierzchni biurowych. Po Warszawie i Krakowie to trzeci największy rynek nowoczesnej powierzchni biurowej w kraju.

18 / 09 / 2015
II Forum Inwestycyjne Powiatu Wrocławskiego

Przedstawiciele samorządów, inwestorów, instytucji otoczenia biznesu i  innych podmiotów uczestniczących w rynku sprzedaży nieruchomości w kraju i za granicą uczestniczyli w debacie o inwestycjach w naszym regionie na Zamku Topacz w Ślęzie. Okazją do spotkania było II Forum Inwestycyjne...

18 / 09 / 2015

ii forum inwestycyjne powiatu wrocławskiego

Przedstawiciele samorządów, inwestorów, instytucji otoczenia biznesu i  innych podmiotów uczestniczących w rynku sprzedaży nieruchomości w kraju i za granicą uczestniczyli w debacie o inwestycjach w naszym regionie na Zamku Topacz w Ślęzie.

Okazją do spotkania było II Forum Inwestycyjne Powiatu Wrocławskiego na Zamku Topacz w Ślęzie. W ramach Forum została zorganizowana konferencja dotycząca potencjału inwestycyjnego sektora publicznego i prywatnego naszego regionu, a także  dyskusje nt. współpracy przy kreowaniu optymalnych warunków do rozwoju gospodarczego.

Uczestnikami paneli dyskusyjnych i prelekcji byli:

I. Rynek  terenów inwestycyjnych - najnowsze tendencje i prognozy

 • Joanna Wolf, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych
 • Mariusz Sinior, Ekspert Pro-Biz Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej

 II. Jak podnieść atrakcyjność inwestycyjną

 • Iwona Dyszkiewicz, Dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy we Wrocławiu
 • Barbara Kaśnikowska, Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
 • Teresa Osiecka, Kierownik Sekcji Przejmowania i Zagospodarowania Nieruchomości, Oddział Terenowy Agencji Mienia Wojskowego we Wrocławiu
 • Dariusz Ostrowski, Prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
 • Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego

 III. Dlaczego wybraliśmy Dolny Śląsk-przewagi konkurencyjne

 • Raimund Paetzmann, Dyrektor Nieruchomości Amazon Fulfillment Poland sp.z o.o.

 V. Oczekiwania inwestorów

 • Edyta Janas, Key Account Director Randstad Polska sp. z o.o.
 • Joanna Choromańska, Menadżer Projektów Inwestycyjnych Jones Lang LaSalle
 • Iwona Makowiecka, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa ( AHK Polska)
 • Sebastian Stadnik, Dyrektor Zarządzający LG Electronics

 VI. Wielcy&MŚP-możliwości kooperacyjne

 • Rafał Jurkowlaniec, Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
 • Paweł Sapek, Vice Prezes Prologis Polska
 • Sławomir  Hryniewicz, Prezes Federacji Przedsiębiorców Powiatu Wrocławskiego
 • Andrzej Jamrozik, Prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej sp.z o.o.

 VII. Firmy rodzinne w Republice Federalnej Niemiec i ich znaczenie dla wspierania rozwoju gospodarczego Niemiec

 • Dr. Heiner Kleinschnaider, Dyrektor Agencji Rozwoju Gospodarczego WFG-Powiat Borken, Niemcy

VIII. Nowa perspektywa programowa UE na lata 2014-2020 - wsparcie dla lokalnego biznesu i zrównoważonego rozwoju gospodarczego

 • Mieczysław Ciurla, Dyrektor Wydziału Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
 • Aleksander Marek Skorupa, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
 • Maciej Sałdacz, Zastępca Dyrektora ds. Marketingu Usług Urzędu Powiatowego Urzędu pracy we Wrocławiu

IX. Kształcenie zawodowe w Powiecie Wrocławskim - oferta edukacyjna dla lokalnego rynku pracy

 • Agnieszka Kosztyło-Pałys, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Starostwo Powiatowe we Wrocławiu

Konferencji towarzyszyła część wystawiennicza w postaci stoisk samorządów i instytucji prezentujących swoje oferty inwestycyjne. Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Gospodarki, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

10 / 09 / 2015
DOLNOŚLĄSKI PROJEKT REKULTYWACJI

Około 25 gmin jest zainteresowanych przystąpieniem do projektu rekultywacji składowisk odpadów komunalnych na Dolnym Śląsku. To kolejna taka inicjatywa samorządu województwa oraz Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej związana z ochroną środowiska. Poprzednia – pod nazwą Dolnośląska...

10 / 09 / 2015

dolnośląski projekt rekultywacji

Około 25 gmin jest zainteresowanych przystąpieniem do projektu rekultywacji składowisk odpadów komunalnych na Dolnym Śląsku. To kolejna taka inicjatywa samorządu województwa oraz Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej związana z ochroną środowiska. Poprzednia – pod nazwą Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa - pozwoliła na rekultywację nieczynnych, groźnych dla otoczenia, dziewięciu składowisk w naszym regionie.

Do końca 2011 roku Polska miała czas na zamknięcie i zrekultywowanie niespełniających norm bezpieczeństwa składowisk, a tym samym  poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczenia zagrożenia ekologicznego wynikającego ze składowania odpadów. Tymczasem wiele gmin w całym kraju wciąż nie wywiązało się z zaleceń unijnej dyrektywy, za co mogą im grozić bardzo wysokie kary. Powodem jest przede wszystkim wysoki koszt przedsięwzięcia, przekraczający możliwości samorządów, jak również ograniczony wymogami dostęp do funduszy na realizację zadań rekultywacyjnych.

W tym roku 9 dolnośląskich gmin uporało się z problemem składowisk. Z inicjatywy DAWG sp. z o.o., przy wsparciu marszałka województwa i z udziałem gmin, w 2013  roku utworzona została Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa sp. z o.o., która aplikowała o środki z Funduszu Spójności w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Pionierski projekt o wartości blisko 20 mln zł pozwolił na zrekultywowanie składowisk o łącznej powierzchni ponad 21 hektarów w gminach: Przemków, Mietków, Miejskiej Zgorzelec, Sulików, Polanica-Zdrój, Ziębice, Sobótka, Siechnice i Bystrzyca Kłodzka.

- Składowiska odpadów choć nieczynne, wciąż były niebezpieczne dla środowiska i ludzi. Z czasem mogły zatruwać wody, glebę i powietrze. Najpilniejsze prace trzeba było wykonać w Polanicy-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie i Jędrzychowicach w gminie Miejskiej Zgorzelec, gdzie odpady składowane były w pobliżu rzek, domostw czy na terenach chronionych - podkreśla Małgorzata Jarzynka, prezes zarządu Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej.

Na Dolnym Śląsku wciąż jeszcze 30 gmin boryka się z problemem składowisk, które wymagają zamknięcia i przywróceniu zdegradowanych terenów naturze. Zdecydowana większość z nich jest zainteresowana  przystąpieniem do projektu przygotowanego przez DAWG - „Dolnośląski projekt rekultywacji” - który jest kontynuacją Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej.

– Projekt ma charakter kompleksowy. Przystępujące do niego gminy mogą liczyć na nasze wsparcie, prawne, finansowe, merytoryczne i organizacyjne. Zależy nam by Dolny Śląsk wypełniał swoje obowiązki dotyczące ochrony środowiska, a tym samym miał kontrolę nad jego stanem – mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego podczas spotkania z samorządami zainteresowanymi projektem.

Andrzej Jamrozik, prezes samorządowej spółki DAWG, która jest inicjatorem kolejnego już ekologicznego przedsięwzięcia podkreśla, że to już ostatnia szansa na pozyskanie przez gminy dofinansowania na zagospodarowanie składowisk.- Jeszcze tylko w tym roku jesteśmy w stanie zdobyć środki na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zdaniem urzędników UE w Polsce problem niebezpiecznych składowisk nie powinien już istnieć- mieliśmy się z nim uporać do 1 stycznia 2012 roku. Dlatego unia więcej pieniędzy na ten cel nie zamierza już przeznaczać. Wręcz przeciwnie, na samorządy niewypełniające dyrektyw mogą posypać się bardzo wysokie kary. Miało to już miejsce w Grecji, gdzie kary  sięgały 300 tys. euro na dobę – zauważa prezes DAWG.

Gminy, które przystąpią do projektu staną się udziałowcami spółki zajmującej się rekultywacją składowisk odpadów komunalnych. DAWG będzie w spółce reprezentowała samorząd województwa. Zadaniem spółki będzie pozyskanie dofinansowania, przygotowanie dokumentacji koniecznej do aplikacji o środki, przeprowadzenie niezbędnych analiz finansowych, przejęcie zarządzania składowiskami i realizacja projektu. Niewątpliwą korzyścią dla gmin biorących udział w przedsięwzięciu będzie m.in. obniżenie kosztów zarządzania składowiskami i kosztów samej rekultywacji, a przede wszystkim rozwiązanie problemu nieczynnych wysypisk i uniknięcie ewentualnych sankcji ze strony UE.


DAWG sp. z o. o.

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej jest spółką ze 100% udziałem Samorządu Województwa Dolnośląskiego, działającą na rzecz i w imieniu Samorządu. Naszym celem jest wspieranie przedsiębiorczości i pobudzanie innowacyjności regionu, poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw sektora MSP i wspieranie ich rozwoju oraz kształtowanie wizerunku województwa za granicą.

DAWG jest certyfikowanym regionalnym partnerem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) w Warszawie, co narzuca na Spółkę wymóg zapewnienia najwyższej jakości usług w kontaktach bezpośrednich z podmiotami zagranicznymi oraz posiadania najbardziej aktualnych informacji na temat sytuacji społeczno-gospodarczej oraz trendów rozwojowych w regionie.

Spółka jest partnerem władz samorządowych Województwa Dolnośląskiego, który pośredniczy w kontaktach pomiędzy inwestorami zainteresowanymi podjęciem działalności w regionie, a Samorządem i jednostkami dysponującymi terenami inwestycyjnymi bądź właściwą infrastrukturą. Realizujemy zadania przypisane Centrom Obsługi Inwestorów i Eksporterów.

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej sp. z  o. o.

ul. Kotlarska 42 (3 piętro)

50-151 Wrocław

tel. +48 71 344 02 86

www.dawg.pl


 

01 / 09 / 2015
HINDUSI ZAINTERESOWANI DOLNYM ŚLĄSKIEM. WE...

Firmy z Indii poszukują w Europie partnerów, z którymi mogliby nawiązać współpracę handlową, jak również nowych lokalizacji dla swoich przedsiębiorstw. We wrześniu ich przedstawiciele odwiedzą Dolny Śląsk, by dokładnie poznać ofertę inwestycyjną regionu i zweryfikować ją ze swoimi...

01 / 09 / 2015

hindusi zainteresowani dolnym śląskiem. we wrześniu sprawdzą czy warto tu inwestować.

Firmy z Indii poszukują w Europie partnerów, z którymi mogliby nawiązać współpracę handlową, jak również nowych lokalizacji dla swoich przedsiębiorstw. We wrześniu ich przedstawiciele odwiedzą Dolny Śląsk, by dokładnie poznać ofertę inwestycyjną regionu i zweryfikować ją ze swoimi oczekiwaniami. Przyjazdową misję gospodarczą organizuje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Partnerem DAWG w przygotowaniu misji jest firma Euro Spektrum S.C. z Wrocławia.

Misja zaplanowana została w dniach od 21 do 24 września. Potrwa cztery dni robocze, a uczestniczyć w niej będą firmy z branż: spożywczej, kosmetycznej, ITC oraz jedna zajmująca się produkcją maszyn i linii produkcyjnych z wykorzystaniem nowych technologii, głównie dla przemysłu spożywczego oraz farmaceutycznego.

- Będziemy gościli globalnych graczy branży spożywczej, którzy posiadają już fabryki w Europie, ale zamierzają wejść na nowe rynki i zainteresowani są Polską. Poza tym to potencjał dwustronny - Hindusi chcieliby nie tylko inwestować, ale również kupować nasze towary - mówi Andrzej Jamrozik, prezes DAWG i podkreśla, że Dolny Śląsk jest gotowy i otwarty na wielkie inwestycje z Indii.

- Nasz region odwiedzą osoby decyzyjne - właściciele i prezesi przedsiębiorstw, którzy od razu będą mogli podejmować strategiczne decyzje. Chcą dokładnie poznać możliwości Dolnego Śląska, a także nawiązać kontakt z potencjalnymi partnerami biznesowymi - dodaje Grzegorz Bratek z Euro Spektrum.

Indie, podobnie jak Chiny, rozwijają się bardzo dynamicznie. Szacuje się, że wzrost gospodarczy w Indiach na koniec 2015 roku osiągnie poziom 6,3%. To efekt zwiększenia dynamiki inwestycji i produkcji przemysłowej, odformalizowania procedur wydawania zgód środowiskowych dotyczących budowy kopalni, dróg, elektrowni i systemów nawadniających, a także zwiększenia kompetencji nadzorczych zespołów monitorujących projekty. Znaczenie ma również kolejny wzrost wartości importu spowodowanego ożywieniem inwestycyjnym oraz dalszą liberalizacją ograniczeń dotyczących importu, a także zwiększenie wartości eksportu na skutek dalszej konsolidacji dynamiki wzrostu partnerów gospodarczych Indii.

- W ciągu ostatnich lat Indie ogromnie się zmieniły. To gospodarka od najnowocześniejszej, do najbardziej prymitywnej – mówi Adam Bisek, wrocławski biznesmen, który od lat współpracuje z Hindusami, a pod Wrocławiem – z myślą o kapitale indyjskim buduje centrum Europa-Azja. - Możemy być atrakcyjni dla Hindusów, jednak ważne, by podejmując z nimi rozmowy, znać ich mentalność - dodaje.

Wrześniowa misja organizowana jest z myślą nie tylko o ściągnięciu na Dolny Śląsk indyjskich inwestycji, ale również sprzedaży naszych produktów i usług na tamtejszym rynku.

- Dziś największe szanse na azjatyckim rynku mają firmy sektora MŚP. Są znacznie bardziej dynamiczne niż duże przedsiębiorstwa, tu łatwiej i szybciej podejmuje się decyzje – podkreśla Mariusz Sinior, ekspert Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Hinduscy przedsiębiorcy mają zaplanowanych kilka wizyt w dolnośląskich firmach, z którymi zamierzają kooperować.

Do najważniejszych parterów handlowych Indii należą Stany Zjednoczone i Chiny. Znaczący import produktów pochodzi także z Arabii Saudyjskiej oraz Emiratów Arabskich. Wśród eksporterów warto odnotować Arabię Saudyjską.

Z roku na rok dynamicznie rośnie jednak wartość obrotów towarowych pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Indiami. W 2013 r. najważniejszymi eksporterami towarów wśród państw UE były: Niemcy, Belgia i Wielka Brytania. Te trzy kraje odpowiadały za ponad 58% unijnego eksportu. Polska na liście największych unijnych eksporterów do Indii zajmowała w 2013 r. 10 miejsce (8 w 2012 r). W imporcie indyjskich towarów główną rolę odgrywały: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Włochy, Francja i Belgia. Polska była pod względem wielkości zakupionych towarów 8 najważniejszym parterem Indii w UE.

Istotnym elementem współpracy gospodarczej między UE a Indiami są negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu (FTA). Formalnie rozpoczęły się w czerwcu 2007 r., jednak rozmowy z indyjskim partnerem okazały się bardzo trudne. Nie wyznaczono ostatecznej daty zakończenie negocjacji FTA UE Indie.


DAWG sp. z o. o.

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej jest spółką ze 100% udziałem Samorządu Województwa Dolnośląskiego, działającą na rzecz i w imieniu Samorządu. Naszym celem jest wspieranie przedsiębiorczości i pobudzanie innowacyjności regionu, poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw sektora MSP i wspieranie ich rozwoju oraz kształtowanie wizerunku województwa za granicą.

DAWG jest certyfikowanym regionalnym partnerem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) w Warszawie, co narzuca na Spółkę wymóg zapewnienia najwyższej jakości usług w kontaktach bezpośrednich z podmiotami zagranicznymi oraz posiadania najbardziej aktualnych informacji na temat sytuacji społeczno-gospodarczej oraz trendów rozwojowych w regionie.

Spółka jest partnerem władz samorządowych Województwa Dolnośląskiego, który pośredniczy w kontaktach pomiędzy inwestorami zainteresowanymi podjęciem działalności w regionie, a Samorządem i jednostkami dysponującymi terenami inwestycyjnymi bądź właściwą infrastrukturą. Realizujemy zadania przypisane Centrom Obsługi Inwestorów i Eksporterów.

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej sp. z o. o
ul. Kotlarska 42 (3 piętro)
50-151 Wrocław
tel. +48 71 344 02 86
www.dawg.pl