newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

Dolny Śląsk

aktualności

02 / 02 / 2016
Firma Borgers Polska zatrudnia

141. zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydane. Werner Borgers, szef koncernu Borgers AG odebrał w środę, 3 lutego br. dokument, na mocy którego w Złotoryi powstanie fabryka niemieckiego producenta tekstyliów dla branży automotive. W...

02 / 02 / 2016

firma borgers polska zatrudnia

141. zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydane. Werner Borgers, szef koncernu Borgers AG odebrał w środę, 3 lutego br. dokument, na mocy którego w Złotoryi powstanie fabryka niemieckiego producenta tekstyliów dla branży automotive. W praktyce oznacza to początkowo 150 nowych miejsc pracy w regionie, a docelowo nawet 600. Złotoryja przeżywa od kilku miesięcy prawdziwy inwestycyjny boom. To najchętniej wybierane miejsce do inwestowania w legnickiej strefie w ubiegłym roku.
Budowa zakładu firmy Borgers Polska ruszy wiosną br. O inwestycję wartą w pierwszym etapie ponad 127 mln zł, a docelowo nawet 220 mln zł walczyło kilka lokalizacji w Polsce. W projekt zaangażowanych było wielu partnerów m.in. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, władze Złotoryi, Agencja Nieruchomości Rolnych oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ostatecznie koncern zdecydował się ulokować swój biznes na ponad 10-hektarowej działce w Złotoryi.
- Oferta Złotoryi była przygotowana perfekcyjnie, a współpraca z lokalnym samorządem i strefą układała się fantastycznie od samego początku. Firma Borgers jest solidnym pracodawcą, który na przestrzeni 150 lat swojego istnienia nigdy nie zamknął żadnego swojego zakładu. Jesteśmy też uznawani za jednego z najlepszych niemieckich pracodawców. Chcemy być nim także tutaj. Bardzo się cieszę, że możemy rozwijać swój biznes w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. – powiedział dziś Werner Borgers, prezes zarządu koncernu Borgers AG.
Borgers AG to przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją wyrobów dla przemysłu motoryzacyjnego. Koncern jest dostawcą m.in. obić siedzeń samochodowych, podsufitek oraz elementów tłumiących do wnętrz pojazdów. Borgers Polska sp. z o.o. jest pierwszą inwestycją niemieckiej grupy Borgers AG w Polsce. Firma ma swoje oddziały w Niemczech (siedziba główna w Bocholt), Belgii, Czechach, a także w USA (2 zakłady) i w Chinach (3 fabryki) – łącznie 24 lokalizacje na całym świecie. Zatrudnia ok. 6 tys. pracowników, a roczny obrót całej grupy to ponad 700 mln euro. Do największych klientów firmy należą Volkswagen Group, Daimler, BMW, Volvo, GM i PSA Peugeot-Citroen.
- Serdecznie witam w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firmę Borgers, gratuluję nowej inwestycji i życzę owocnej współpracy z samorządem Złotoryi oraz mieszkańcami regionu. Już dziś zapraszam koncern do uczestnictwa w Dolnośląskim Klastrze Motoryzacyjnym, w którym znajdzie otwarte na współpracę firmy z branży automotive oraz w Dolnośląskim Klastrze Edukacyjnym. Z jego pomocą przedsiębiorstwo może kształcić wyspecjalizowane kadry do swojego zakładu w ramach klas patronackich – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Dzięki inwestycji w Strefie, firma z Bocholt stanie się największym pracodawcą w powiecie złotoryjskim. Wg deklaracji Borgers, rozpoczęcie produkcji planowane jest na styczeń 2017 r. Do tego czasu powstanie pierwsza hala o powierzchni 15 tys. m kw. Zakład będzie się sukcesywnie rozbudowywał i zwiększał zatrudnienie do 600 osób. Już w styczniu ruszyła rekrutacja na stanowiska managerskie. Poszukiwani są managerowie ds. HR, jakości, produkcji i logistyki. Dla powiatu złotoryjskiego, w którym poziom bezrobocia sięga blisko 25% to szansa na zupełną zmianę koniunktury gospodarczej. Co więcej, władze Złotoryi zapowiadają dalszy rozwój i przyciąganie kolejnych inwestycji.
- Wspólnie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną wytypowaliśmy już ponad 19 ha gruntów, które chcemy włączyć w obręb Strefy. To działki, które w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego są już przeznaczone na cele przemysłowe. Posiadają też niezbędną infrastrukturę techniczną. Chcemy jak najszybciej złożyć wniosek o rozszerzenie naszej podstrefy i już dziś zapraszamy kolejnych inwestorów do Złotoryi – mówi gospodarz miasta, burmistrz Robert Pawłowski.
Miniony rok był wyjątkowym czasem dla gminy. W podstrefie Złotoryja zainwestowały firmy Bisek-Asfalt – producent mas bitumicznych oraz Schneider Pojemniki Transportowe – wytwarzający specjalistyczne pojemniki i kosze przeznaczone do transportu i magazynowania gotowych produktów oraz Borgers Polska. Łącznie, dzięki inwestycjom tych trzech firm, w podstrefie powstanie w najbliższym czasie co najmniej 245 nowych miejsc pracy, a planowana wartość inwestycji, które zamierzają zrealizować przedsiębiorstwa, to ponad 179 mln zł.
- Dziś w ponad 44-hektarowej podstrefie w Złotoryi pozostało nam zaledwie 6,34 ha wolnej powierzchni inwestycyjnej. Taki urodzaj gospodarczy na tym terenie cieszy i wzmacnia przekonanie, że Dolny Śląsk, a zwłaszcza rejon Złotoryi, to atrakcyjne miejsca do prowadzenia biznesu. Wspieramy lokalne władze w procesie włączania kolejnych gruntów do LSSE i podkreślamy, że jesteśmy otwarci na każdego inwestora - także, a nawet przede wszystkim - na małe i średnie przedsiębiorstwa, które mogą liczyć na największy poziom pomocy publicznej w postaci ulg aż do 45% kosztów inwestycji – informuje Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Strefy Ekonomicznej.
Podstrefa Złotoryja położona jest w bliskiej odległości od centrum miasta, 12 km od autostrady A4 i 49 km od granicy z Czechami. Pełną ofertę inwestycyjną tej, jak i innych podstref Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej można znaleźć na stronie internetowej strefy pod adresem: http://lsse.eu/ w zakładce podstrefy LSSE.

27 / 01 / 2016
HORYZONT DLA MŚP

Zapraszamy do Regionalnego Punktu Kontaktowego (RPK) przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej. RPK działa od 1999 roku wspierając naukowców i przedsiębiorstwa na każdym etapie realizacji projektów badawczych. Bezpłatnie udziela pomocy zarówno naukowcom jak i...

27 / 01 / 2016

horyzont dla mśp

Zapraszamy do Regionalnego Punktu Kontaktowego (RPK) przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej.

RPK działa od 1999 roku wspierając naukowców i przedsiębiorstwa na każdym etapie realizacji projektów badawczych. Bezpłatnie udziela pomocy zarówno naukowcom jak i przedsiębiorcom z Dolnego Śląska, w pozyskiwaniu pieniędzy na projekty w ramach programu Horyzont 2020.

RPK działa od 1999 roku wspierając naukowców i przedsiębiorstwa na każdym etapie realizacji projektów badawczych. Usługi RPK:

• udzielanie informacji na temat programów ramowych

• poszukiwanie partnerów do współpracy międzynarodowej

• doradztwo w przygotowywaniu wniosków i realizacji projektów H2020 oraz 7PR

• organizacja szkoleń, konferencji i warsztatów

• pomoc naukowcom, przyjeżdżającym do Polski oraz wyjeżdżającym za granicę, w kwestiach formalno-administracyjnych

• wsparcie instytucji naukowych planujących zatrudnienie zagranicznego naukowca.

Regionalny Punkt Kontaktowy bezpłatnie udziela pomocy zarówno naukowcom jak i przedsiębiorcom z Dolnego Śląska, w pozyskiwaniu pieniędzy na projekty w ramach programu Horyzont 2020. W grudniu 2015 roku została wydana broszura dotycząca programu Horyzont 2020, zawierająca podstawowe informacje o programie H2020 oraz przykłady realizacji projektów na Dolnym Śląsku. http://rpk.wroclaw.pl/patrz-w-przyszlosc-dolnoslazacy-w-programie-horyzont-2020_artykul_460.html

Szczegółowe informacje o działalności Regionalnego Punktu Kontaktowego można znaleźć na stronie: www.rpk.wroclaw.pl

27 / 01 / 2016
MISJA FIRM POLSKICH DO CHIN Pekin/Beijing

Trwa nabór na misję gospodarczą firm polskich do Chin, która odbędzie się w dniach 13-17 marca 2016 marca br. W trakcie misji odbędą się spotkania B2B z firmami z całych Chin, a każdy z uczestników weżmie udział w indywidualnych rozmowach z potencjalnymi partnerami chińskimi, wg własnych...

27 / 01 / 2016

misja firm polskich do chin pekin/beijing

Trwa nabór na misję gospodarczą firm polskich do Chin, która odbędzie się w dniach 13-17 marca 2016 marca br. W trakcie misji odbędą się spotkania B2B z firmami z całych Chin, a każdy z uczestników weżmie udział w indywidualnych rozmowach z potencjalnymi partnerami chińskimi, wg własnych wskazań zawartych w formularzu zgłoszeniowym. Firmy uczestniczące w misji będą miały możliwość uzyskania refundacji części kosztów (do 50% kosztów kwalifikowanych). Organizatorami misji są SCC Silesia Chamber of Commerce oraz China Economic Development Exchange Association. 

Chiny to aktualnie druga lub (wg. niektórych źródeł) pierwsza gospodarka świata o największych na świecie rezerwach walutowych i najwyższej wartości obrotów handlowych. Zmiany gospodarcze, efekt wieloletniego de facto turbokapitalizmu, pociągają za sobą zmiany w strukturze społecznej. W Chinach ukształtowała się i stale rozrasta klasa średnia, szacowana na 300-400 mln osób. Grupa ta łaknie produktów użytkowych i luksusowych oraz jest świadoma pochodzenia produktu,jak również znaczenia marki.

Polska jest największym partnerem handlowym Chin w europie środkowo-wschodniej; w 2013 r. obroty wzrosły o 13%, export o 20% (ponad 1.800.000 USD), a import o 10%.

Dynamika zmian w zakresie polskich branż i grup towarowych eksportujących do Chin jest tak duża, że produkty polskie nieistniejące na rynku chińskim w jednym roku, w następnym okazują się "strzałem w dziesiątkę".

Branże o największym potencjale: żywność, w tym zdrowa żywność (wartość rynku CN na 2014 r. oceniana na ok 160 mld USD), również wieprzowina i podroby oraz mleko (ok. ¼ zakładów mięsnych i mleczarni posiada już uprawnienia eksportowe do Chin), meble, części i akcesoria samochodowe, chemikalia, leki, aparatura medyczna, apartaura telefoniczna, samoloty, jachty, bursztyn.

Szczegóły programowe misji wraz z materiałami organizacyjno-zgłoszeniowymi znajdziecie Państwo pod linkiem:
http://www.scc.org.pl/CMS/CN15/CN15.html

27 / 01 / 2016
PRZYŁĄCZ SIĘ DO DOLNOŚLĄSKIEGO KLASTRA...

21 stycznia odbyło się pierwsze w 2016r. spotkanie członków Dolnośląskiego Klastra Lotniczego. Poświęcone było planom na najbliższe miesiące.Klaster powstał w maju 2015r. w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jego partnerzy pracują nad tworzeniem dogodnych warunków do rozwoju i...

27 / 01 / 2016

przyłącz się do dolnośląskiego klastra lotniczego

21 stycznia odbyło się pierwsze w 2016r. spotkanie członków Dolnośląskiego Klastra Lotniczego. Poświęcone było planom na najbliższe miesiące.Klaster powstał w maju 2015r. w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jego partnerzy pracują nad tworzeniem dogodnych warunków do rozwoju i lokowania nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie, promocją polskiego przemysłu lotniczego za granicą oraz rozwijaniu sektora badawczego.

Potencjał branży lotniczej na Dolnym Śląsku jest bardzo duży. W regionie zainwestowały takie międzynarodowe koncerny jak Becker Avionics czy UTC Aerospace Systems. To tutaj swój innowacyjny projekt dyspozycyjnego samolotu opracował zespół konstruktorów firmy Metal Master. W październiku ubiegłego roku rozpoczęła się pod Wrocławiem inwestycja firmy Paradigma Precision. Producent części do turbinowych silników lotniczych zamierza zatrudnić nawet 250 osób.

Dolnośląski Klaster Lotniczy to stowarzyszenie, które skupia w sobie firmy reprezentujące przemysł lotniczy, instytucje otoczenia biznesu oraz jednostki naukowe. Do swojego grona, członkowie klastra zapraszają nie tylko duże przedsiębiorstwa związane z branżą lotniczą, ale też wszystkie podmioty zainteresowane rozwijaniem tej gałęzi gospodarki na Dolnym Śląsku oraz w całym pasie Polski Zachodniej. W tej chwili prowadzone są rozmowy z jedenastoma kolejnymi firmami, instytucjami i szkołami, które rozważają przystąpienie do klastra.

klaster_2.jpg

27 / 01 / 2016
DOFINANSOWANIE PROINNOWACYJNYCH USŁUG DLA MŚP

Do 18 marca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski do konkursu na dofinansowanie projektów w ramach działania 2.3 „Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw" poddziałania 2.3.1 „Proinnowacyjne usługi IOB dla MSP ". Dofinansowanie przeznaczone jest dla MSP na realizację...

27 / 01 / 2016

dofinansowanie proinnowacyjnych usług dla mśp

Do 18 marca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski do konkursu na dofinansowanie projektów w ramach działania 2.3 „Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw" poddziałania 2.3.1 „Proinnowacyjne usługi IOB dla MSP ". Dofinansowanie przeznaczone jest dla MSP na realizację proinnowacyjnych usług doradczych. O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się wyłącznie mikro, mali lub średni przedsiębiorcy, którzy wcześniej nawiązali współpracę z akredytowanym IOB. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w województwie dolnośląskim wynosi 28 255 000,00zł.

W ramach Działania 2.3 Poddziałania 2.3.1 dofinansowanie przeznaczone jest dla MSP na realizację proinnowacyjnych usług tj.:

a) usług doradczych w zakresie innowacji - doradztwo, pomoc i szkolenia w zakresie transferu wiedzy, nabywania i ochrony wartości niematerialnych i prawnych oraz korzystania z nich, korzystania z norm i regulacji, w których są one osadzone,
b) usług wsparcia innowacji - udostępnienie przestrzeni biurowej, banków danych, zasobów bibliotecznych, badań rynku, laboratoriów, znakowanie, testowanie i certyfikację jakości w celu opracowania bardziej efektywnych produktów procesów i usług,wspierających MSP w procesie wdrożenia innowacji produktowych lub procesowych o charakterze technologicznym, realizowanych w obszarach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji – KIS.

Wykonawcą usług są akredytowane Instytucje Otoczenia Biznesu. Proces akredytacji IOB prowadzony jest przez Ministerstwo Rozwoju (MR). Listy akredytowanych usługodawców są podane do publicznie dostępnej wiadomości – zamieszczone na stronie MR www.mr.gov.pl. Kryteria akredytacji dotyczyć będą m.in. doświadczenia i potencjału kadrowego IOB w zakresie świadczenia usług proinnowacyjnych. Przedsiębiorca zainteresowany konkretną usługą proinnowacyjną będzie składał do PARP wniosek o dofinansowanie realizacji usługi przez wybrany akredytowany IOB.

Na etapie przygotowania Wniosku o dofinansowanie, przedsiębiorca może wskazać do realizacji usługi IOB, który nie jest akredytowany, jednak najpóźniej w dniu potwierdzenia złożenia przez przedsiębiorcę Wniosku o dofinansowanie, IOB musi złożyć do MR wniosek o akredytację. Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu IOB musi uzyskać akredytację.

Wykonawcą usług są akredytowane Instytucje Otoczenia Biznesu. Proces akredytacji IOB prowadzony jest przez Ministerstwo Rozwoju (MR). Listy akredytowanych usługodawców są podane do publicznie dostępnej wiadomości – zamieszczone na stronie MR www.mr.gov.pl. Kryteria akredytacji dotyczyć będą m.in. doświadczenia i potencjału kadrowego IOB w zakresie świadczenia usług proinnowacyjnych. Przedsiębiorca zainteresowany konkretną usługą proinnowacyjną będzie składał do PARP wniosek o dofinansowanie realizacji usługi przez wybrany akredytowany IOB. Szczegóły na stronie PARP :

http://poir.parp.gov.pl/nabor-wnioskow/ogloszenie-o-konkursie-do-dzialania-2-3-poddzialanie-2-3-1-w-2015-r

27 / 01 / 2016
POZYSKIWANIE NOWYCH RYNKÓW EKSPORTOWYCH W...

   formularz_zgloszenie   Przedsiębiorców sektora MŚP zainteresowanych rozpocząciem bądź rozszerzeniem działalności eksportowej zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości sprzedaży produktów i usług na terenie Republiki Kazachstanu. Kazachstan jest czwartym partnerem...

27 / 01 / 2016

pozyskiwanie nowych rynków eksportowych w kazachstanie

 odt formularz_zgloszenie 

Przedsiębiorców sektora MŚP zainteresowanych rozpocząciem bądź rozszerzeniem działalności eksportowej zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości sprzedaży produktów i usług na terenie Republiki Kazachstanu. Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.W ostatnich latach eksportem towarów do Kazachstanu zajmowało się ponad 1.400 polskich firm (na ponad 40 tys. firm zajmujących się w Polsce eksportem), a importem kazachstańskich towarów do Polski – co najmniej 100 (na niecałe 50 tys. firm zajmujących się w Polsce importem). 

zaproszenie_pkiph.jpg

 

Do 2014 r. wymiana handlowa Polski z Kazachstanem rozwijała się stabilnie i była relatywnie zbilansowana.Obserwowany w 2015 r. spadek zarówno polskiego eksportu do Kazachstanu, jak i importu z tego kraju jest spowodowany przede wszystkim wyhamowaniem tempa rozwoju gospodarczego Kazachstanu, jak i osłabienie waluty kazachstańskiej.

Struktura polskiego eksportu do Kazachstanu jest mocno rozdrobniona. Główną rolę odgrywają tu jednak następujące grupy towarowe: produkty przemysłu elektromaszynowego ( udział w granicach 26-31%), produkty przemysłu chemicznego ( 27-33%), artykuły rolno-spożywcze (11-20% sukcesywnie wzrasta) oraz wyroby hutnicze (6-12%). Eksport innych grup towarowych nie przekracza 5% łącznych dostaw do Kazachstanu.

Z kolei import z Kazachstanu tradycyjnie zdominowany jest przez dostawy produktów mineralnych (w ostatnich kilku latach udział tej grupy w łącznym polskim imporcie z Kazachstanu waha się w granicach 80-92% i stale wzrasta; w okresie styczeń-wrzesień 2015 r. wartość dostaw tej grupy towarowej wyniosła 682,3 mln USD – spadek o 40% w porównaniu z wartością dostaw z analogicznym okresem 2014 r.). W szczególności w tej grupie towarów największe znaczenie mają dostawy olejów ropy naftowej, gazu ziemnego, wodoru i gazów szlachetnych.

W Kazachstanie zarejestrowanych jest około 190 podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału polskiego o różnej formie własności.Najważniejszym obszarem działalności polskich firm w Kazachstanie jest branża naftowo-gazowa, w tym poszukiwanie i zagospodarowanie złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego oraz sektor farmaceutyczny. Polskie firmy obecne są także w sektorze elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych, produkcji rur z tworzyw sztucznych, a także w przemyśle wyrobów chemii użytkowej.

Z kolei bezpośrednie inwestycje kazachstańskie w Polsce wyniosły, według danych Narodowego Banku Polski, na koniec 2014 r. 13,6 mln USD (według danych kazachstańskich, wynosiły na koniec czerwca 2015 r. zaledwie 0,8 mln USD). Jednym z sektorów kazachstańskich inwestycji w Polsce są linie technologicznedla przemysłu spożywczego.

Perspektywy do dalszej współpracy handlowo-inwestycyjnej pomiędzy polskimi i kazachstańskimi firmami są w szczególności w takich obszarach jak m.in. budownictwo (m.in. realizacja projektów infrastrukturalnych, budowa obiektów przemysłu petrochemicznego), gospodarka mieszkaniowo-komunalna, przemysł farmaceutyczny i usługi medyczne, rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, maszyny i urządzenia dla górnictwa, technologie ochrony środowiska, usługi logistyczno-transportowe, przemysł obronny czy też przemysł chemiczny. Perspektywy do rozwoju współpracy widzimy także w obszarze dostaw nowoczesnych maszyn i urządzeń energooszczędnych oraz w sektorze IT/ICT.

 

17 / 01 / 2016
KOREAŃCZYCY INWESTUJĄ W ŻAROWIE

Co najmniej 72 miejsca pracy utworzą dwie koreańskie firmy, które wybudują fabryki w Żarowie obok Świdnicy. KCP oraz ILP związane są z branżą motoryzacyjną i zainwestują w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w sumie blisko 60 milionów złotych. KCP to część koreańskiego koncernu...

17 / 01 / 2016

koreańczycy inwestują w żarowie

Co najmniej 72 miejsca pracy utworzą dwie koreańskie firmy, które wybudują fabryki w Żarowie obok Świdnicy. KCP oraz ILP związane są z branżą motoryzacyjną i zainwestują w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w sumie blisko 60 milionów złotych.

KCP to część koreańskiego koncernu specjalizującego się w produkcji elementów odlewanych pod ciśnieniem z aluminium. Komponenty wykorzystywane są w silnikach wycieraczek samochodowych, układach kierowniczych, zawieszeniach i przekładniach, a także pasach bezpieczeństwa. W Żarowie firma wybuduje nowy zakład, w którym zatrudnienie znajdzie co najmniej 40 osób. Koszt inwestycji wyniesie blisko 34 mln złotych. Budowa powinna się zakończyć w grudniu 2017 roku.

ILP to spółka córka istniejącej od 20 lat na koreańskim rynku firmy IL RYUNG specjalizującej się w produkcji takich elementów jak przeguby, drążki oraz jarzma przekładni i wały kolumny kierowniczej. Koncern posiada 3 fabryki położone w Korei Południowej. W Żarowie produkowane będą stalowe elementy układów kierowniczych. Budowa fabryki pochłonie blisko 24 mln złotych, a zatrudnienie w niej znajdzie ponad 30 osób.

To pierwsi koreańscy inwestorzy na terenie wałbrzyskiej strefy w Żarowie. W gminie zezwolenie na działalność w WSSE posiada 13 firm, reprezentujących branże: motoryzacyjną, AGD, ceramiczną, włókienniczą oraz przemysł spożywczy. Przedsiębiorcy ci zainwestowali ponad 1,1 mld złotych i zatrudniają przeszło 2140 osób. W Żarowie wałbrzyska strefa posiada około 20 ha wolnego terenu objętego ulgami podatkowymi.

WSSE to największa z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Obejmuje prawie 3000 ha gruntu w 48 miejscowościach. Obecnie, na jej obszarze prowadzą działalność 183 firmy, które zainwestowały 20,7 mld złotych i zatrudniają blisko 43 tys. pracowników.

* fot. Zdjęcia z uroczystego wręczenia zezwoleń na działalność w WSSE, które odbyło się w grudniu w Zamku Książ. Na zdjęciach Pan Jarosław Ogrodnik, pełnomocnik firmy KCP i ILP odbiera zezwolenie z rąk Barbary Kaśnikowskiej, prezes WSSE "INVEST-PARK". Podczas przekazania obecny był również burmistrz Żarowa Leszek Michalak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny. 

ilp_kcp_zezwolenia_wsse__4_.jpg

17 / 01 / 2016
UKRAIŃSKI RYNEK OTWARTY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Weszła w życie umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. Przewiduje nie tylko stworzenie strefy wolnego handlu, ale i przyjęcie przez Ukrainę unijnego prawa gospodarczego. Co to oznacza dla dolnośląskich przedsiębiorców? Oglądaj Euro Fakty w TVP Wrocław, materiał przygotowany...

17 / 01 / 2016

ukraiński rynek otwarty dla przedsiębiorców

Weszła w życie umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. Przewiduje nie tylko stworzenie strefy wolnego handlu, ale i przyjęcie przez Ukrainę unijnego prawa gospodarczego. Co to oznacza dla dolnośląskich przedsiębiorców? Oglądaj Euro Fakty w TVP Wrocław, materiał przygotowany przez red. Jadwigę Jarzębowicz. [od 4:40] WIĘCEJ >>

13 / 01 / 2016
DOLNOŚLĄSKIE GMINY ZAWALCZĄ O CZYSTE...

- Aż 70 % domów w Polsce wykorzystuje tzw. kopciuchy - najbardziej prymitywne piece emitujące bardzo duże ilości pyłów i substancji rakotwórczych. Wrzuca się do nich wszystko: śmieci (np. plastikowe butelki czy lakierowane drewno), w tym też odpady węglowe z wysoką zawartością siarki, chloru czy popiołu - mówił Krzysztof Smoliński z wrocławskiej fundacji EkoRozwoju, podczas konferencji "Ograniczenie niskiej emisji w gminach". W konferencji zorganizowanej przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej, Krajową Agencję Poszanowania Energii oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego...

13 / 01 / 2016

dolnośląskie gminy zawalczą o czyste powietrze?

- Aż 70 % domów w Polsce wykorzystuje tzw. kopciuchy - najbardziej prymitywne piece emitujące bardzo duże ilości pyłów i substancji rakotwórczych. Wrzuca się do nich wszystko: śmieci (np. plastikowe butelki czy lakierowane drewno), w tym też odpady węglowe z wysoką zawartością siarki, chloru czy popiołu - mówił Krzysztof Smoliński z wrocławskiej fundacji EkoRozwoju, podczas konferencji "Ograniczenie niskiej emisji w gminach". W konferencji zorganizowanej przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej, Krajową Agencję Poszanowania Energii oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego uczestniczyło ponad 80 przedstawicieli dolnośląskich gmin. Przedstawiono dane dotyczące zanieczyszczeń powietrza w naszym regionie, propozycje rozwiązań problemu, jak również możliwości finansowania proekologicznych inwestycji.
Najpoważniejsze źródło zanieczyszczenia powietrza w dolnośląskich miastach i gminach - pyłów i rakotwórczego benzo(a)pirenu - stanowią kotły i domowe piece. Dodatkowe źródła to bardzo duży ruch samochodowy (w polskich miastach przypada znacznie więcej samochodów na mieszkańców niż w innych krajach Europy) oraz zakłady przemysłowe i energetyczne. Część mieszkańców Dolnego Śląska, szczególnie w okresie grzewczym, od lat narażona jest na oddziaływanie złej jakości powietrza na ich zdrowie. Dotyczy to głównie aglomeracji wrocławskiej, a także Legnicy i Wałbrzycha. Z problemem borykają się również mniejsze gminy, a szczególnie uciążliwy jest on dla ośrodków uzdrowiskowych, licznie odwiedzanych przez turystów i kuracjuszy poszukujących miejsc z czystym, zdrowym powietrzem. Tymczasem Wrocław w rankingu opublikowanym w 2015 roku przez francuski dziennik le Monde znalazł się na 8 miejscu wśród europejskich miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.
- Bielawa, Bolesławiec, Dzierżoniów, Jawor, Jelenia Góra (w tym Cieplice - Zdrój), , Kłodzko, Lwówek Śląski, Nowa Ruda, Oborniki Śląskie, Oleśnica, Oława, Polanica - Zdrój, Szczawno – Zdrój, Środa Śląska, Świdnica, Trzebnica, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec czy Złotoryja to tylko niektóre z dolnośląskich gmin, gdzie występują obszary przekroczeń dobowych stężeń groźnego dla zdrowia pyłu zawieszonego ( drobne cząstki np. sadzy krążące w powietrzu)- mówił Paweł Karpiński zastępca dyr. Wydziału Środowiska UMWD. By walczyć z problemem władze województwa w lutym 2014 roku przyjęły Program ochrony powietrza dla województwa dolnośląskiego, w którym wskazane są wszystkie zagrożenia oraz propozycje działań służących ograniczeniu niskiej emisji na Dolnym Śląsku. Jednak, jak wynika z raportu Wydziału Środowiska UMWD, gospodarze zagrożonych stref zrealizowali założone programy naprawcze zaledwie w skali od 0,5 do 2, 7%. Trudno zatem mówić o istotnej redukcji emisji powierzchniowej pyłu zawieszonego na Dolnym Śląsku. Tymczasem - jak powiedział podczas konferencji Krzysztof Smolnicki z EkoRozwoju - szacuje się, że w Polsce w ciągu roku z powodu zanieczyszczonego powietrza traci życie ok. 45 tys. osób, a w samym Wrocławiu 500.

Organizatorzy konferencji przekonywali, że dolnośląskie gminy powinny inwestować w jakość powietrza, a tym samym życia mieszkańców. Zarząd województwa w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego do roku 2020 przeznaczył blisko 40 milionów złotych na dofinansowanie inwestycji związanych z ograniczeniem niskiej emisji. Są to m.in. projekty zakładające podłączanie do sieci ciepłowniczej zakładów przemysłowych, spółek miejskich i budynków użyteczności publicznej, wymiana starych, niskosprawnych kotłów węglowych na kotły wysokiej sprawności lub włączanie budynków do istniejących sieci ciepłowniczych wraz z ich termomodernizacją. Ważna jest również edukacja ekologiczna i kontrola przestrzegania zakazu spalania odpadów

  zaproszenie_kape_2016.jpg