newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

aktualności

12 / 12 / 2015
GRUZJA-NOWY PARTNER DOLNEGO ŚLĄSKA

Turystyka i budownictwo to główne sektory, w których możliwa jest głębsza polsko-gruzińska współpraca gospodarcza. Do tego energetyka wodna, produkcja wina, przemysł farmaceutyczny, chemiczny i kosmetyczny. W piątek zakończyła się czterodniowa misja gospodarcza do Gruzji, której przewodniczył...

12 / 12 / 2015

gruzja-nowy partner dolnego śląska

Turystyka i budownictwo to główne sektory, w których możliwa jest głębsza polsko-gruzińska współpraca gospodarcza. Do tego energetyka wodna, produkcja wina, przemysł farmaceutyczny, chemiczny i kosmetyczny. W piątek zakończyła się czterodniowa misja gospodarcza do Gruzji, której przewodniczył Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Marszałkowi towarzyszyli radni wojewódzcy oraz prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Efektem misji ma być nawiązanie kontaktów gospodarczych, kulturalnych i naukowych pomiędzy regionem Adżarii i Dolnym Śląskiem.

- Gruzja to obecnie jeden wielki plac budowy. Powstaje tam szereg inwestycji. Rozmowy, jakie odbyłem z ministrami finansów Adżarii - Besikiem Bolkvadze i Iona Tsiteladze - są bardzo obiecujące. Gruzini chcieliby zaprosić do współpracy firmy budowlane z Dolnego Śląska, znacznie bardziej doświadczone, lepiej wyposażone i nowocześniejsze niż ich rodzime - mówi Andrzej Jamrozik, prezes DAWG.

W lutym 2016 r. przyjmiemy na Dolnym Śląsku wizytę delegacji gruzińskiej, podczas której Dolnośląska Agenca Współpracy Gospodarczej zorganizuje forum gospodarcze dla biznesu Polski i Gruzji. Do tego czasu DAWG wyłoni firmy, które będą zainteresowane wejściem na tamtejszy rynek. Podczas forum będą miały okazję do rozmów biznesowych z potencjalnymi partnerami z Gruzji.

Gruzja jest liderem liberalnych reform gospodarczych wśród krajów postsowieckich. Szczyci się korzystnymi warunkami prowadzenia biznesu, co potwierdzają corocznie wysokie notowania w rankingu Doing Business. Polska w nieznacznym stopniu obecna jest na tamtejszym rynku - do Gruzji wysyłamy zaledwie 1,1% wszystkich eksportowanych towarów.
Są to głównie farmaceutyki, kosmetyki i chemia gospodarcza, maszyny i urządzenia, żywność przetworzona, pojazdy, meble, mięso. Główne towary importowane z Gruzji to wyroby szklane, orzechy, wino, woda mineralna, rury metalowe.

Dla władz Dolnego Śląska bardzo ważna jest możliwość wymiany turystycznej. - Gruzja to niebywała różnorodność krajobrazu, kultury i klimatu. To różne grupy etniczne, języki, religie i architektura. To morze i góry - każdy znajdzie coś dla siebie. A co bardzo ważne, Gruzini są niezwykle przyjaźni i lubią Polaków. Dla naszych firm turystycznych kraj ten może stanowić nowe, znakomite możliwości - podkreśla prezes DAWG.

Efektem misji do Gruzji będzie też powołanie grupy roboczej ds. partnerstwa regionu Adżarii i Dolnego Śląska w celu podjęcia współpracy w zakresie nauki (wspólne projekty Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego) oraz kultury - w zakresie ESK 2016, wystawy gruzińskiej sztuki w Domku Romańskim (współpraca z OKiS), przeglądu filmów gruzińskich w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Ponadto będziemy czynić starania, aby kojarzyć miasta partnerskie i projekty, które mogą łączyć gminy i miasta na Dolnym Śląsku i w Adżarii w oparciu umowy o partnerstwie.

gruzja1_05.jpg

30 / 11 / 2015
FINANSOWANIE DLA MŚP - BEZPŁATNE SZKOLENIE

Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A. wraz Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej zapraszają na bezpłatne szkolenie dotyczące praktycznych aspektów ubiegania się o zewnętrzne finansowanie dla MŚP z regionalnych, krajowych i europejskich programów. Program szkolenia skupiać się będzie...

30 / 11 / 2015

finansowanie dla mśp - bezpłatne szkolenie

Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A. wraz Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej zapraszają na bezpłatne szkolenie dotyczące praktycznych aspektów ubiegania się o zewnętrzne finansowanie dla MŚP z regionalnych, krajowych i europejskich programów. Program szkolenia skupiać się będzie przede wszystkim na kryteriach ubiegania się i maksymalizacji szans uzyskania dofinansowania.

Szkolenie przeprowadzone zostanie przez ekspertów aktywnie wspierających firmy w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych w poprzedniej i obecnej perspektywie finansowej. Dodatkowo, druga część szkolenia obejmować będzie tematykę budowania marki i komunikacji firmy w obecnych realiach rynkowych.

ZAPRASZAMY
10 grudnia (czwartek) 2015r., w godzinach 9:00-15:00
Inkubator Przedsiębiorczości DAWG, al. Kasztanowa 3a, 53-125 Wrocław

Potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu: elzbieta.szlauer@dpin.pl, organizator zapewnia posiłek i napoje. Liczba miejsc ograniczona.

2.jpg


30 / 11 / 2015
POLSKO-IRAŃSKIE FORUM BIZESOWE

POLSKO-IRAŃSKIE FORUM BIZESOWE - Iran ma wielki potencjał, który chce wykorzystać.Jesteśmy gotowi na przyjęcie inwestorów zagranicznych. Już teraz dobrze są u nas znane choćby polskie krzesła - mówił Ramin Mehmanparast, Ambasador Islamskiej Republiki Iranu podczas Polsko-Irańskiego Forum...

30 / 11 / 2015

polsko-irańskie forum bizesowe

POLSKO-IRAŃSKIE FORUM BIZESOWE
- Iran ma wielki potencjał, który chce wykorzystać.Jesteśmy gotowi na przyjęcie inwestorów zagranicznych. Już teraz dobrze są u nas znane choćby polskie krzesła - mówił Ramin Mehmanparast, Ambasador Islamskiej Republiki Iranu podczas Polsko-Irańskiego Forum Biznesowego zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu. Forum poświęconemu możliwościom wymiany gospodarczej z Iranem towarzyszyły bezpośrednie spotkania i rozmowy biznesowe dolnośląskich przedsiębiorców z przedstawicielami irańskiej administracji.
Zdaniem Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, współpraca z Iranem to potencjalnie również możliwość współpracy z 15 krajami sąsiadującymi z republiką. Szlaki już przetarł LG Electronics Wrocław, który eksportuje do Iranu, a spółka KGHM ZANAM- jeden z największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego, współpracę z Islamską Republiką Iranu nawiązała w ubiegłym roku.
- Spotkanie z panem ambasadorem było bardzo obiecujące. Wkrótce podpiszemy list intencyjny o współpracy z Islamską Republiką Iranu, przygotujemy też listę firm z naszego regionu, które będą gotowe nawiązać kontakty gospodarcze z Iranem. Od stycznia sankcje nałożone na Iran mają być mocno zliberalizowane, więc to właściwy czas, żeby budować przyczółki biznesowe w wielu obszarach. Przypomnę, że wrześniu wiceminister gospodarki podpisał umowę o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Iranem. Dla polskich przedsiębiorstw oznacza to nowe możliwości.- stwierdził marszałek Przybylski.
KHGM, bydgoska Pesa produkująca tabory kolejowe czy PGNiG, już rozpoczęły inwestycje na irańskim rynku, który ma 80 mln populację i PKB rzędu 400 mld EUR. Zainteresowanie Iranem wyrażają również Lotos, dr Irena Eris czy Ursus.
I nic dziwnego. W samym górnictwie do roku 2025 planuje się inwestycje rzędu 20 mld USD. Dotyczyć to będzie budowy i rozwoju kopalń. Oczekuje się, że większość ze środków pochodzić będzie od inwestorów zagranicznych. Iran planuje też realizację 21 projektów kolejowych o długości ponad 10 tys. km. Priorytetem są projekty dotyczące rozwoju połączeń z krajami regionu. Część z tych projektów jest już w stadium realizacji – dominują firmy z Chin. Republika planuje też -przy udziale europejskich inwestorów- potrojenie produkcji samochodów osobowych, do 3 mln rocznie w roku 2025. Europa szuka źródeł alternatywnych dla zmniejszenia zależności od gazu z Rosji, Iran może być takim rynkiem. Kraj potrzebuje inwestycji w rozwój pól gazowych. W najbliższych 5 latach inwestycje w sektorze ropy i gazu wyniosą około 185 mld USD. Teheran ma również zaproponować firmom energetycznym lepsze warunki kontraktowe.
- Dla dolnośląskich eksporterów łakomy kąsek stanowią energetyka, chemia - farmaceutyka czy surowce, sektory nie objęte embargiem. Mamy jednak mniejsze doświadczenie we współpracy z Iranem niż inne kraje, dlatego trzeba ten rynek trochę oswoić, poznać go. Najpierw chcemy uświadomić dużych inwestorów z Dolnego Śląska i temu ma służyć dzisiejsze forum biznesowe- mówi Mariusz Sinior z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Dodaje, że jeśli współpraca gospodarcza między Polską a Iranem pójdzie w dobrym kierunku, na przełomie w roku 2016/2017 zorganizowana zostanie misja gospodarcza do Iranu z udziałem przedsiębiorców z Dolnego Śląska.
Główne gałęzie irańskiego przemysłu to produkcja ropy naftowej i gazu, przemysł petrochemiczny, nawozy sztuczne, tekstylia, przemysł cementowy i materiałów budowlanych,a także przetwórstwo żywności. Na tych dziedzinach opiera się też irański eksport, a towary trafiają przede wszystkim do Chin, Turcji, Indii, Japonii i Korei Południowej.
Islamska Republika Iranu kupuje głównie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Chinach. Z tych krajów importowane są środki produkcji, trwałe dobra konsumpcyjne, artykuły żywnościowe, zaopatrzenie dla przemysłu i usługi techniczne.
Gospodarka Islamskiej Republiki Iranu cechuje się zależnością od eksportu ropy i gazu, ale posiada również znaczące sektory rolnictwa, przemysłu i usług. Irański rząd jest właścicielem i zarządza setkami przedsiębiorstw państwowych, a pośrednio kontroluje wiele firm powiązanych z siłami bezpieczeństwa. Aktywność sektora prywatnego w znacznej mierze ogranicza się do niewielkich warsztatów, drobnej produkcji i usług, średniej wielkości sektora budowlanego, częściowo górnictwa i obróbki metali.

 

 

25 / 11 / 2015
DOLNOŚLĄSKIE SKŁADOWISKA ZREKULTYWOWANE W...

Zakończyła się rekultywacja dziewięciu składowisk odpadów komunalnych na terenie Dolnego Śląska, w ramach projektu Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa, zainicjowanego przez samorząd województwa i spółkę DAWG. Rekultywacja trwała około półtora roku i kosztowała ponad 19 milionów złotych ....

25 / 11 / 2015

dolnośląskie składowiska zrekultywowane w ramach największego programu w historii ue

Zakończyła się rekultywacja dziewięciu składowisk odpadów komunalnych na terenie Dolnego Śląska, w ramach projektu Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa, zainicjowanego przez samorząd województwa i spółkę DAWG. Rekultywacja trwała około półtora roku i kosztowała ponad 19 milionów złotych. Składowiska zamieniły się się w zielone wzgórza z wytyczonymi ścieżkami edukacyjnymi i nie stwarzają już zagrożenia dla środowiska i ludzi.

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA

fota_1.jpg

Rekultywacji poddane zostały składowiska w gminach Przemków, Mietków, Zgorzelec, Sulików, Polanica-Zdrój, Ziębice, Sobótka, Siechnice i Bystrzyca Kłodzka - łącznie teren o powierzchni 21, 35 ha. Składowiska zostały zabezpieczone, a ich wnętrza odgazowane i uszczelnione przed spływem deszczówki, która mogła wypłukiwać zanieczyszczenia, zatruwając wody gruntowe, rzeki i glebę. Na zboczach wysypisk posadzono rośliny i wytyczono ścieżki edukacyjne. 

Rekultywacji podjęła się Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa - spółka non profit utworzona przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej oraz gminy biorące udział w projekcie. DIS jest pierwszą tego rodzaju spółką, która z podjęła się takiego zadania, wspólnie aplikując o środki z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dofinansowanie do projektu wynosiło 85% kosztów kwalifikowanych. To najwyższy z możliwych poziomów. Generalnym wykonawcą prac rekultywacyjnych był Zakład Techniki Ochrony Środowiska Foleko sp. z o.o. ze Świdnicy.

- Wstępnie zakładaliśmy, że projekt będzie kosztował ponad 32 mln zł. Jednak dzieki pracy grupowej, wspólnemu działaniu gmin, koszty udało się znacznie ograniczyć i ostatecznie cały proces rekultywacji, budowy ścieżek i kampani edukacyjnej, która ma kształtować postawy proekologiczne najmłodszych mieszkanców regionu, kosztował tylko 19 milionów 665 tys. 861 zł. – podkreśla Małgorzata Jarzynka, prezes zarządu DIS.

Na Dolnym Śląsku najpilniejsze prace rekultywacyjne trzeba było wykonać w Polanicy Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie i Jędrzychowicach, gdzie składowiska groziły znajdowały sie zbyt blisko domostw, rzek, na terenach chronionych czy - jak w przypadku Bystrzycy Kłodzkiej - w strefie ochronnej zbiornika wód podziemnych Śnieżnik-Góry Bialskie, który ma strategiczne znaczenie w gospodarce wodnej kraju.

Do tej pory w województwie zrekultywowanych zostało 37 % składowisk. 15 kolejnych gmin przygotowuje się do podjęcia prac. W październiku, z inicjatywy zarządu województwa Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej wraz gminami zawiązała celową spółkę pod nazwą Dolnośląski Projekt Rekultywacji wzorowaną na Dolnośląskiej Inicjatywie Samorządowej. Są to gminy: Chocianów, Dobroszyce, Grębocice, Kłodzko, Malczyce, Mirsk, Oborniki Śląskie, Pęcław, Pieńsk, Strzelin, Świebodzice, Twardogóra, Wądroże Wielkie, Wisznia Mała i Zawonia. DAWG w spółce reprezentuje samorząd województwa. Zadaniem spółki będzie jest dofinansowania, przygotowanie dokumentacji koniecznej do aplikacji o środki, przeprowadzenie niezbędnych analiz finansowych, przejęcie zarządzania składowiskami i realizacja projektu. Niewątpliwą korzyścią dla gmin biorących udział w przedsięwzięciu będzie m.in. obniżenie kosztów zarządzania składowiskami i kosztów samej rekultywacji, a przede wszystkim rozwiązanie problemu nieczynnych wysypisk i uniknięcie ewentualnych sankcji ze strony UE.

- To najbardziej rozsądna propozycja skumulowanego działania. Co ważne, tworząc jedną, wspólną spółkę, gminy znacznie redukują koszty związane z obsługą przedsięwzięcia - prawną, merytoryczną czy związaną z zarządzaniem składowiskami – podkreśla Waldemar Kulaszka, Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

- Na terenie Dolnego Śląska jest jeszcze wiele składowisk oczekujących na rekultywację. Samodzielne wykonanie takich prac przekracza możliwości gmin bowiem wymaga to dużych nakładów i przez to wiele samorządów odkłada te prace na później. Środki unijne pozwalają na pokrycie znacznej części kosztów. – zaznacza Andrzej Jamrozik, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

fota_2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezes Jamrozik dodaje, że unijne środki na tego rodzaju działania związane z ochroną środowiska kończą się w 2015 roku. Gminy, które ich nie pozyskają będą musiały samodzielnie ponieść cały koszt związany z rekultywacją.

 

 

 

16 / 11 / 2015
RYNKI MIĘDZYNARODOWE - SPOTKANIE DLA...

RYNKI MIĘDZYNARODOWE - SPOTKANIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW Izba Gospodarcza Europy Środkowej, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca oraz Bank Zachodni WBK serdecznie zapraszają na spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców pt. „Rynek międzynarodowy otwarty dla polskich firm”. Miejsce: Centrum Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3, ul. Legnicka 65, Wrocław Data: 27 listopada 2015 r. Plan spotkania: 10:00 – 10:15 Rozpoczęcie i przywitanie gości 10:15 – 11:00 Omówienie naboru ofert na działanie 1.4 Internacjonalizacja przedsiębiorstw RPO WD; Renata Granowska –...

16 / 11 / 2015

rynki międzynarodowe - spotkanie dla przedsiębiorców

RYNKI MIĘDZYNARODOWE - SPOTKANIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Izba Gospodarcza Europy Środkowej, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca oraz Bank Zachodni WBK
serdecznie zapraszają na spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców pt. „Rynek międzynarodowy otwarty dla polskich firm”.
Miejsce: Centrum Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3, ul. Legnicka 65, Wrocław

Data: 27 listopada 2015 r.
Plan spotkania:
10:00 – 10:15 Rozpoczęcie i przywitanie gości
10:15 – 11:00 Omówienie naboru ofert na działanie 1.4 Internacjonalizacja przedsiębiorstw RPO WD; Renata Granowska – Dyrektor, Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca
11:00 – 11:30 Wsparcie internacjonalizacji, prezentacja Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej
11.30 – 12:00 Prezentacja portalu dla eksporterów SANTANDER TRADE ! Paweł Najdek, Menedżer ds. produktów skarbowych, Bank Zachodni WBK
12:00 – 13:00 Dyskusja, rozmowy kuluarowe

Zgłoszenia proszę przesyłać drogą elektroniczną na adres oksana.okon@dawg.pl do dnia 25.11.2015 r. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie pod nr 71 34 34 236 lub 608 621 100.
*Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany planu spotkania.

16 / 11 / 2015
RYNKI EKSPORTOWE NA ŁOTWIE

       Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej sp. z o.o. wraz z Ambasadą Republiki Łotewskiej oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego zapraszamy na spotkanie: POZYSKIWANIE NOWYCH RYNKÓW EKSPORTOWYCH NA ŁOTWIE czwartek, 26 listopada 2015 w godz.:...

16 / 11 / 2015

rynki eksportowe na łotwie

lotwa_1.jpg

  

 

 

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej sp. z o.o.
wraz z Ambasadą Republiki Łotewskiej
oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego
zapraszamy na spotkanie:

POZYSKIWANIE NOWYCH RYNKÓW
EKSPORTOWYCH NA ŁOTWIE
czwartek, 26 listopada 2015
w godz.: 11:00-14:00
Inkubator Przedsiębiorczości DAWG, al. Kasztanowa 3a, 53-125 Wrocław

O możliwościach nawiązania kontaktów gospodarczych z Łotwą
mówili będą: Inese Sulzanoka Radca ds Gospodarczych i Handlowych
Ambasady Republiki Łotewskiej oraz Mariusz Sinior ekspert Centrum
Obsługi Inwestora i Eksportera Dolnośląskiej Agencji Współpracy
Gospodarczej sp. z o.o.

TEMATYKA SPOTKANIA:

  • specyfika nawiązywania kontaktów z partnerami łotewskimi 
  • możliwości rozwoju współpracy pomiędzy regionami 
  • system podatkowy na Łotwie 
  • rynek łotewski według branż 
  • formy i możliwości inwestowania oraz instrumenty wsparcia

SPOTKANIE INFORMACYJNE JEST NIEODPŁATNE.

DODATKOWE INFORMACJE MOŻNA UZYSKAĆ POD NUMEREM TELEFONU: 71 343 42 34 

08 / 11 / 2015
WSPIERAMY GMINY W POZYSKIWANIU INWESTORÓW

Blisko 80 osób z prawie 60 dolnośląskich gmin uczestniczyło w seminarium pod nazwą „Dolnośląski projekt wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego w pozyskiwaniu i obsłudze inwestorów”. Cykl spotkań szkoleniowo-warsztatowych zorganizowały wspólnie Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej...

08 / 11 / 2015

wspieramy gminy w pozyskiwaniu inwestorów

Blisko 80 osób z prawie 60 dolnośląskich gmin uczestniczyło w seminarium pod nazwą „Dolnośląski projekt wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego w pozyskiwaniu i obsłudze inwestorów”. Cykl spotkań szkoleniowo-warsztatowych zorganizowały wspólnie Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej i Polskia Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Legnicką SpecjalnąStrefą Ekonomiczną.
Celem cyklu seminariów, które będą się obywały od listopada br. do czerwca 2016 r., jest podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej gmin poprzez kompleksowe wsparcie merytoryczne w zakresie pozyskiwania i obsługi inwestorów. W trakcie spotkań przedstawiciele gmin z terenu Dolnego Śląska dowiedzą się jak skutecznie pozyskiwać inwestorów, współpracować z instytucjami otoczenia biznesu, poprawiać jakość obsługi wizyt inwestorskich, dbać o promocję swoich terenów inwestycyjnych, a także z jakich źródeł pozyskać środki na promocję i rozwój infrastruktury.
Dolny Śląsk jest liderem wielu rankingów gospodarczych. Ten region inwestorzy wskazują jako miejsce przyjazne do życia i prowadzenia biznesu. To tutaj działa ok. 70 instytucji i firm otoczenia biznesu. Stanowią one wsparcie przedsiębiorców m.in. w procesie tworzenia, prowadzenia, rozwoju firmy, w zakresie szkoleń, doradztwa, wdrażania projektów opartych na nowoczesnych technologiach oraz usług B+R. Nigdzie w kraju nie ma też tak wielu specjalnych stref ekonomicznych oferujących najlepsze warunki dla inwestorów. Na Dolnym Śląsku działają: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. To właśnie w strefach biznes łączy się z samorządem budując potencjał gospodarczy Dolnego Śląska.
O zasadach współpracy z gminami opowiedział zebranym Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który podkreślał konieczność współpracy w procesie pozykiwania inwestora pomiędzy gminą, samorządem województwa, instytucjami rządowymi i samorządowymi oraz strefami ekonomicznymi.
- Współpraca na rzecz pozyskania inwestora z gminą zawsze musi być oparta na kilku filarach: zaufaniu, bezpośrednich kontaktach, umiejętności pracy w zespole i pod presją czasu oraz na klauzuli poufności. Każde działanie dotyczące planów biznesowych prywatnego przedsiębiorstwa wymaga od nas zachowania najwyższych standardów obsługi. Na szczęście w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej mamy komfort pracy z samorządami, które doskonale rozumieją wagę tego typu wspólnych przedsięwzięć – mówił w trakcie dzisiejszego spotkania z przedstawicielami gmin Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu o dotychczasowych doświadczeniach w pozyskiwaniu inwestorów mówił Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej, która jeszcze do niedawna była typową gminą rolniczą, a obecnie zaliczana jest do najprężniejszych i najskuteczniejszych pod względem przyciągania nowych inwestycji. O rozwoju gospodarczym gminy świadczy rozmiar realizowanych i planowanych przedsięwzięć, obecność kilkanastu prężnie rozwijających się spółek z kapitałem zagranicznym ( m.in. Röben Ceramika Budowlana Spółka z o.o., Armacell Poland Spółka z o. o., Vibracoustic Polska Spółka z o.o., Gotec Polska Spółka z o.o. W ubiegłym roku w Środzie powstała m.in. fabryka katalizatorów samochodowych niemieckiej firmy BASF, a w tym roku jaka jedną z potencjalnych lokalizacji fabryki Jaguar Land Rover.
Na potrzeby seminarium Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej przeprowadziła badania dotyczące obecnego poziomu przygotowania JST do realizowania inwestycji.
- Ankietowani – urzędnicy i przedsiębiorcy - odpowiadali na pytania dotyczące wzajemnych kontaktów, budowania relacji oaz pracy na rzecz stworzenia najlepszej oferty do prowadzenia biznesu na terenie danej gminy. Widzimy, że barierą wciąż jest zbiurokratyzowanie procesu inwestycyjnego, nieumiejętność przeprowadzenia przedsiębiorcy przez zawiłości procedur. Inwestorzy wskazują, że dobra współpraca możliwa jest w oparciu o otwartość, elastyczność, kompleksowość świadczonej pomocy i dobrą wolę, której nie może zabraknąć już na etapie poznania – przekonuje Elżbieta Misiak, wiceprezes DAWG Sp. z o.o.
Wielu inwestycji na terenie Dolnego Śląska nie byłoby, gdyby nie działania Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, którą w trakcie spotkania reprezentował Mirosław Odziemczyk, Pełnomocnik Zarządu PAIiIZ ds. Współpracy ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pomaga inwestorom wejść na polski rynek oraz w najlepszy sposób wykorzystać istniejące na nim możliwości. Agencja przeprowadza inwestorów przez wszystkie niezbędne procedury administracyjne oraz prawne występujące w trakcie realizacji projektu, wspiera także firmy, które już działają w kraju.
- Inwestorzy oczekują ofert terenów inwestycyjnych o standardzie światowym. Częścią każdej oferty powinna być informacja gospodarcza o gminie oraz regionie, w tym istotne zagadnienia związane z rynkiem pracy m.in. liczbą bezrobotnych, pracujących wcześniej w danej branży. Niezbędne jest posiadanie pełnej dokumentacji oraz dokładnych planów zagospodarowania terenu – mówił Mirosław Odziemczyk z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Trendy aktywnych projektów inwestycyjnych realizowanych obecnie przez PAIiIZ wskazują na największe zainteresowani inwestowaniem w Polsce branż motoryzacyjnej i spożywczej. Nakłady deklarowane w ramach prowadzonych projektów to ok. 700 mln EUR dla branży motoryzacyjnej i 559 mln EUR dla branży spożywczej.

20 / 10 / 2015
WNIOSKI O DOFINASOWANIE NA 2015 ROK

Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 na 2015 rok. Dla tych przedsiębiorców, którzy są zainteresowani pozyskaniem finansowania ze środków Unii Europejskiej, udostępniamy Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 na 2015 rok. Przypominamy, że środki dostępne są również z innych programów, np. PO Wiedza Edukacja Rozwój oraz PO Inteligentny Rozwój. Strony , na których można pozyskiwać informacje:...

20 / 10 / 2015

wnioski o dofinasowanie na 2015 rok

Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 na 2015 rok.

Dla tych przedsiębiorców, którzy są zainteresowani pozyskaniem finansowania ze środków Unii Europejskiej, udostępniamy Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 na 2015 rok. Przypominamy, że środki dostępne są również z innych programów, np. PO Wiedza Edukacja Rozwój oraz PO Inteligentny Rozwój. Strony , na których można pozyskiwać informacje:

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/
http://rpo.dolnyslask.pl/?n=n
http://www.umwd.dolnyslask.pl/rozwoj/rpo-wd-2014-2020/

pdf prezentacja_dip 

pdf harmonogram__zalacznik_nr_1 

pdf harmonogram__zalacznik_nr_2 

14 / 10 / 2015
PRZYJMOWANIE WNIOSKÓW ZAKOŃCZONE

Szanowni Państwo, informujemy, że zakończyliśmy przyjmowanie wniosków o przyznanie środków z funduszu JEREMIE. Do mikro, małych i średnich firm z naszego regionu za pośrednictwem DAWG trafiło w tym roku ponad 10 mln zł. Dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do kolejnej edycji programu w...

14 / 10 / 2015

przyjmowanie wniosków zakończone

Szanowni Państwo,
informujemy, że zakończyliśmy przyjmowanie wniosków o przyznanie środków z funduszu JEREMIE.
Do mikro, małych i średnich firm z naszego regionu za pośrednictwem DAWG trafiło w tym roku ponad 10 mln zł.
Dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do kolejnej edycji programu w przyszłym roku.