newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

aktualności

27 / 12 / 2015
MOŻLIWOŚCI BIZNESOWE POMIĘDZY SŁOWENIĄ i...

W imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Słowenii, Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Technologii Republiki Słowenii oraz Słoweńskiej Izby Handlu i Przemysłu zaproszamy na spotkanie pt.  MOŻLIWOŚCI BIZNESOWE POMIĘDZY SŁOWENIĄ i POLSKĄ - prezentacja potencjału i spotkania B2B....

27 / 12 / 2015

możliwości biznesowe pomiędzy słowenią i polską

W imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Słowenii, Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Technologii Republiki Słowenii oraz Słoweńskiej Izby Handlu i Przemysłu zaproszamy na spotkanie pt. MOŻLIWOŚCI BIZNESOWE POMIĘDZY SŁOWENIĄ i POLSKĄ - prezentacja potencjału i spotkania B2B. Spotkanie odbędzie się we wtorek 19 stycznia 2016r. o godz. 10.00 w Hotelu Monopol we Wrocławiu. 
Do udziału w spotkaniu zapraszane są przedsiębiorstwa zainteresowane spotkaniem B2B z firmami ze Słowenii, których listę wraz z charakterystyką branży znajdą Państwo z załączonym pliku. Prosimy o wybranie firmy, z którą chcieliby Państwo podjąć rozmowy. Wśród przedsiębiorstw słoweńskich, które potwierdziły swój udział w spotkaniu jest m.in. Gorenje, Krka, Telekom Slovenije, Petrol, i in. Organizator zapewni również asystę tłumacza, jeśli wyrażą Państwo taką wolę.
Zgłoszenie udziału następuje poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego na adres e-mail:katarzyna.banaszkiewicz@dolnyslask.pl, w terminie do 12 stycznia 2016r. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia nastąpi do 15 stycznia 2016r.
Lista firm słoweńskich biorących udział w spotkaniu - na stronie http://www.umwd.dolnyslask.pl/gospodarka/aktualnosci/ - aktualizowana będzie w miarę ich zgłaszania się do udziału w spotkaniu B2B.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu pod numerami telefonów: +48 71 776 95 68 lub +48 71 776 91 83.

DOKUMENTY DO POBRANIA:

pdf zaproszenie

pdf invitation

pdf program

pdf firmy 

docx formularz

27 / 12 / 2015
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE - podregiony,...

Ukazała się kolejna edycja publikacji "Województwo Dolnośląskie -podregiony, powiaty, gminy". Stanowi ona rozwinięcie Rocznika Statystycznego Województwa Dolnośląskiego 2015 w przekroju terytorialnym. Opracowanie zawiera obszerny zestaw informacji charakteryzujących sytuację demograficzną...

27 / 12 / 2015

województwo dolnośląskie - podregiony, powiaty, gminy.

Ukazała się kolejna edycja publikacji "Województwo Dolnośląskie -podregiony, powiaty, gminy". Stanowi ona rozwinięcie Rocznika Statystycznego Województwa Dolnośląskiego 2015 w przekroju terytorialnym.

Opracowanie zawiera obszerny zestaw informacji charakteryzujących sytuację demograficzną oraz stan gospodarki w ujęciu podregionów, powiatów oraz gmin w 2014 r. Obecna edycja publikacji zawiera tablice przeglądowe z danymi o województwie w latach 2000, 2005, 2009-2014 oraz ważniejszymi danymi o podregionach i powiatach w latach 2005 i 2014.

Szczegółowe dane statystyczne pogrupowano w 16 działach tematycznych, poprzedzonych uwagami ogólnymi zawierającymi wyjaśnienia dotyczące podstawowych pojęć oraz metodologii i zakresu informacji. Wybrane informacje przedstawiono na mapach. Opracowanie dostępne jest w formie książkowej wzbogaconej o płytę CD zawierającą tablice w formacie Excel, a także na płycie CD oraz na stronie internetowej Urzędu Statystycznego we Wrocławiu: http://wroclaw.stat.gov.pl

 

27 / 12 / 2015
CZAS NA BUDOWANIE PROGRAMÓW PROEKSPORTOWYCH

- Wsparcie eksportu to jeden z priorytetów rządu w nadchodzących latach. Zatem najlepszy czas na budowanie programów proeksportowych - powiedział wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Michał Dąbrowski podczas Forum Przemysłowego w Karpaczu. Debata z udziałem...

27 / 12 / 2015

czas na budowanie programów proeksportowych


- Wsparcie eksportu to jeden z priorytetów rządu w nadchodzących latach. Zatem najlepszy czas na budowanie programów proeksportowych - powiedział wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Michał Dąbrowski podczas Forum Przemysłowego w Karpaczu. Debata z udziałem kilkuset polskich i zagranicznych firm, administracji publicznej, ekspertów i mediów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej została zorganizowana 18-20 grudnia 2015 r. DAWG sp. z o.o. jest certfikowanym partnerem PAIiZ w zakresie pozyskiwania inwestorów i wsparcia eksporterów.

- Dotychczasowe działania utwierdzają nas w przekonaniu, że dedykowane programy proeksportowe to bardziej dynamiczne wejście firm na nowe rynki - podkreślił wiceszef PAIiIZ. - Wparcie instytucji rządowych, takich jak PAIiIZ oraz bieżąca współpraca z Ministerstwem Rozwoju to gwarancja sukcesu - ocenił.

W panelu dyskusyjnym „Potrzeba czy ekstrawagancja - czy warto inwestować za granicą? Mechanizmy wsparcia ekspansji eksportowej i inwestycyjnej w Polsce i innych krajach” uczestniczyli także Naofumi Makino, dyrektor generalny oddziału w Warszawie, Japan External Trade Organization (JETRO) z Japonii, Nicolas Neve De Mevergnies, radca rkonomiczny i handlowy, Brussels Invest & Export z Belgii, Janusz Komurkiewicz, członek Zarządu FAKRO Sp. z o.o. oraz Szymon Ostrowski, wicedyrektor Departamentu Bankowości Korporacyjnej, Industrial and Commercial Bank of China ICBC.

Zdaniem panelistów, polskie firmy powinny otrzymać produkt zachęcający ich do ekspansji na zagranicznych rynkach.celem PAIiZ jest przygotowanie kompletnego produktu dla eksporterów, począwszy od modelu finansowego poprzez model wejścia na wybrany rynek w dowolnym rejonie świata. Ma to pomóc przedsiębiorcom w jak najkrótszym czasie odnaleźć się na najdogodniejszych dla siebie rynkach zagranicznych.

27 / 12 / 2015
14. EDYCJA RAPORTU FORUM ODPOWIEDZIALNEGO...

Do 8 stycznia firmy mogą zgłaszać dobre praktyki CSR realizowane w 2015 roku.Formularz rejestracyjny 14. edycji Raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu dostępny jest pod adresem: raport2015.odpowiedzialnybiznes.pl Przesłane przez firmy aktywności i inicjatywy zaprezentowane zostaną w...

27 / 12 / 2015

14. edycja raportu forum odpowiedzialnego biznesu „odpowiedzialny biznes w polsce. dobre praktyki”

Do 8 stycznia firmy mogą zgłaszać dobre praktyki CSR realizowane w 2015 roku.Formularz rejestracyjny 14. edycji Raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu dostępny jest pod adresem: raport2015.odpowiedzialnybiznes.pl

Przesłane przez firmy aktywności i inicjatywy zaprezentowane zostaną w dorocznym Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Publikacja stanowi największy w Polsce przegląd aktywności biznesu społecznie odpowiedzialnego (w poprzedniej edycji Raportu znalazło się prawie 700 praktyk). Dzięki temu firmy i ich interesariusze zyskują jedyne tak obszerne źródło wiedzy i inspiracji na temat CSR w Polsce.

Zarówno zgłoszenie jak i publikacja dobrych praktyk jest bezpłatna dla firm. Zgłoszone inicjatywy i projekty CSR firm zostaną pogrupowane według 7 obszarów normy ISO 26000: ład organizacyjny, praktyki z zakresu pracy, prawa człowieka, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej. Ogłoszenie Raportu “Odpowiedzialny biznes w Polsce 2015. Dobre praktyki” odbędzie się 31 marca 2016 roku. Szczegóły wydarzenia na początku roku będą podane na portalu odpowiedzialnybiznes.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu w kompleksowy sposób. Forum to organizacja typu (think-and-do-tank), będąca rzecznikiem prowadzenia biznesu w sposób odpowiedzialny, czyli biorący pod uwagę wpływ przedsiębiorstwa na środowisko i społeczeństwo

Kontakt dla firm zgłaszających dobre praktyki:
Marcin Grzybek, menedżer projektów Forum Odpowiedzialnego Biznesu,
e-mail:marcin.grzybek@fob.org.pl, tel: +48 22 627 18 71

27 / 12 / 2015
"NIE ZAMRAŻAJ UMYSŁU - PŁACIMY ZA ROZWÓJ...

Blisko 11 milionów złotych na kursy, szkolenia i studia będą mieć do dyspozycji w 2016 r. dolnośląscy pracodawcy. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy rusza z kampanią informacyjną pod hasłem „Nie zamrażaj umysłu – płacimy za rozwój pracowników.” Krajowy Fundusz Szkoleniowy to specjalny limit...

27 / 12 / 2015

"nie zamrażaj umysłu - płacimy za rozwój pracowników"

Blisko 11 milionów złotych na kursy, szkolenia i studia będą mieć do dyspozycji w 2016 r. dolnośląscy pracodawcy. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy rusza z kampanią informacyjną pod hasłem „Nie zamrażaj umysłu – płacimy za rozwój pracowników.”

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to specjalny limit finansowy przeznaczony dla pracodawców na wsparcie kadr. W nowym roku fundusze z KFS zostaną przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych szkoleniami w swojej branży, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych oraz pracowników z długim stażem KFS to część Funduszu Pracy, która jest przeznaczona na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców – kursów, szkoleń, studiów podyplomowych itp. Według założeń KFS ma pomóc zapobiegać utracie pracy w związku ze zmianą oczekiwań pracodawców co do kompetencji pracowników.

O środki do powiatowych urzędów pracy może wystąpić każdy pracodawca, który sam wybiera instytucję szkoleniową. Może na ten cel otrzymać dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów szkolenia, albo nawet 100 proc., jeśli dotyczy to mikroprzedsiębiorstw.

Dolny Śląsk w 2016 roku będzie miał do dyspozycji 10,88 mln zł. Jeszcze przez kilka dni powiatowe urzędy pracy będą składać do DWUP swoje wnioski, które zostaną uwzględnione przy podziale tej puli.

Więcej informacji o Krajowym Funduszu Szkoleniowym można znaleźć na:

www.dwup.pl/Krajowy-Fundusz-Szkoleniowy

27 / 12 / 2015
POLSKO-GRUZIŃSKIE FORUM GOSPODARCZE

W dniach 26-28 lutego 2016 roku planowana jest misja gospodarcza biznesu gruzińskiego na Dolnym Śląsku. Uczestnicy misji wezmą udział w Polsko-Gruzińskim Forum Gospodarczym organizaowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnosląskiego oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej....

27 / 12 / 2015

polsko-gruzińskie forum gospodarcze

W dniach 26-28 lutego 2016 roku planowana jest misja gospodarcza biznesu gruzińskiego na Dolnym Śląsku. Uczestnicy misji wezmą udział w Polsko-Gruzińskim Forum Gospodarczym organizaowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnosląskiego oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej. Forum odbędzie towarzyszyło Międzynarodowym Targom Turystycznym w Hali Stulecia-MTT Wrocław 2016.

Misja stanowi kontynuacje wizyty, jaką delegacja Województwa Dolnośląskiego odbyła na terenie Autonomicznej Republiki Adżarii na początku grudnia. W trakcie spotkań z władzami Adżarii dyskutowano na temat potencjalnych możliwości współpracy pomiędzy naszymi regionami. Na pierwszy plan wysunęła się współpraca w dziedzinie turystyki - Adżaria, ze stolicą w Batumi, to region bardzo zainteresowany przyciąganiem kolejnych grup turystów z Polski.

Obiecujący obszar polsko-gruzińskiej współpracy dotyczy również inwestycji. Rządowe inwestycje w poprawę infrastruktury Gruzji, idący za tym rozwój miast oraz podnoszenie jakości życia Gruzinów to idealny moment do działania dla dolnośląskich przedsiębiorców. Gruzja otwarta jest na zagranicznych inwestorów oraz wykonawców m.in. w dziedzinie budownictwa, komunikacji i transportu, składowania i przetwarzania odpadów, energetyce odnawialnej oraz w produkcji i przetwórstwie żywności. Europejska jakość produktów, atrakcyjne ceny oraz pozytywny wizerunek Polski wśród Gruzinów to przewagi naszych przedsiębiorców wchodzących na ten rynek.

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w forum mogą się zgłaszać do Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera DAWG sp. z o.o.:

e-mail:coie@dawg.pl, tel. +48 71 79 45 446, +48 71 34 34 234

27 / 12 / 2015
SZCZYT POLITYCZNY PARTNERSTWA ODRY

12-13.01.2016 we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja Szczytu Politycznego Partnerstwa Odry. Wspólna inicjatywa Partnerstwa to dobrowolna formuła współpracy transgranicznej i międzyregionalnej polskich i niemieckich regionów - Wielkopolski, Dolnego Śląska, Lubuskiego, Zachodniopomorskiego...

27 / 12 / 2015

szczyt polityczny partnerstwa odry

12-13.01.2016 we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja Szczytu Politycznego Partnerstwa Odry. Wspólna inicjatywa Partnerstwa to dobrowolna formuła współpracy transgranicznej i międzyregionalnej polskich i niemieckich regionów - Wielkopolski, Dolnego Śląska, Lubuskiego, Zachodniopomorskiego oraz Meklemburgii - Pomorza Przedniego, Berlina, Brandenburgii i Saksonii. Osoby zainteresowane relacjami polsko-niemieckimi zapraszamy do udziału w dyskusji panelowej z udziałem marszałków przygranicznych województw i premierów landów niemieckich.

Szczyt Polityczny Partnerstwa Odry to formuła spotkań najwyższych reprezentantów polskich województw i niemieckich krajów związkowych. Jego celem jest nadanie nowych impulsów współpracy międzyregionalnej. Tegorocznemu szczytowi towarzyszyła będzie dyskusja "Transport-Zdrowie-Edukacja. Kształtujemy konkurencyjny obszar funkcjonalny". Spotkanie odbędzie się 13 stycznia w godz. 10.30-12.20 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Organizatorzy debaty liczą, że przyczyni się ona dowskazania kierunków rozwoju, dzięki którym obszar Partnerstwa Odry stanie się w przyszłości konkurencyjną strefą funkcjonalną w Europie.

Zgłoszenia przybycia proszę kierować do dnia 8 stycznia 2016 na adres e-mail:monika.maziarz@umwd.pl

17 / 12 / 2015
SPOTKANIE Z KOLĘDĄ

Inkubator Przedsiębiorczości DAWG gościł uczniów Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Wychowankowie ośrodka wystąpili w koncercie kolęd i pastorałek połączonym z wigilijnym widowiskiem teatralnym....

17 / 12 / 2015

spotkanie z kolędą

Inkubator Przedsiębiorczości DAWG gościł uczniów Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu. Wychowankowie ośrodka wystąpili w koncercie kolęd i pastorałek połączonym z wigilijnym widowiskiem teatralnym. Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać najpiękniejszych, popularnych świątecznych utworów, jak i wspaniałych pastorałek skomponowanych przez opiekunów zespołu muzycznego działającego w zespole szkół. Od 1947 do 2007 roku ośrodek dla niewidomych i słabowidzących mieścił się w zabytkowych budynkach przy al. Kasztanowej, gdzie obecnie DAWG prowadzi swoje inkubatory. Obecnie dzieci i młodzież mają do dyspozycji nowoczesnie wyposażony kompleks przy ul. Kamiennogórskiej.

Serdecznie dziękujemy za przepiękny koncert i moc wrażeń.

fota_miks.jpg

12 / 12 / 2015
GRUZJA-NOWY PARTNER DOLNEGO ŚLĄSKA

Turystyka i budownictwo to główne sektory, w których możliwa jest głębsza polsko-gruzińska współpraca gospodarcza. Do tego energetyka wodna, produkcja wina, przemysł farmaceutyczny, chemiczny i kosmetyczny. W piątek zakończyła się czterodniowa misja gospodarcza do Gruzji, której przewodniczył...

12 / 12 / 2015

gruzja-nowy partner dolnego śląska

Turystyka i budownictwo to główne sektory, w których możliwa jest głębsza polsko-gruzińska współpraca gospodarcza. Do tego energetyka wodna, produkcja wina, przemysł farmaceutyczny, chemiczny i kosmetyczny. W piątek zakończyła się czterodniowa misja gospodarcza do Gruzji, której przewodniczył Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Marszałkowi towarzyszyli radni wojewódzcy oraz prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Efektem misji ma być nawiązanie kontaktów gospodarczych, kulturalnych i naukowych pomiędzy regionem Adżarii i Dolnym Śląskiem.

- Gruzja to obecnie jeden wielki plac budowy. Powstaje tam szereg inwestycji. Rozmowy, jakie odbyłem z ministrami finansów Adżarii - Besikiem Bolkvadze i Iona Tsiteladze - są bardzo obiecujące. Gruzini chcieliby zaprosić do współpracy firmy budowlane z Dolnego Śląska, znacznie bardziej doświadczone, lepiej wyposażone i nowocześniejsze niż ich rodzime - mówi Andrzej Jamrozik, prezes DAWG.

W lutym 2016 r. przyjmiemy na Dolnym Śląsku wizytę delegacji gruzińskiej, podczas której Dolnośląska Agenca Współpracy Gospodarczej zorganizuje forum gospodarcze dla biznesu Polski i Gruzji. Do tego czasu DAWG wyłoni firmy, które będą zainteresowane wejściem na tamtejszy rynek. Podczas forum będą miały okazję do rozmów biznesowych z potencjalnymi partnerami z Gruzji.

Gruzja jest liderem liberalnych reform gospodarczych wśród krajów postsowieckich. Szczyci się korzystnymi warunkami prowadzenia biznesu, co potwierdzają corocznie wysokie notowania w rankingu Doing Business. Polska w nieznacznym stopniu obecna jest na tamtejszym rynku - do Gruzji wysyłamy zaledwie 1,1% wszystkich eksportowanych towarów.
Są to głównie farmaceutyki, kosmetyki i chemia gospodarcza, maszyny i urządzenia, żywność przetworzona, pojazdy, meble, mięso. Główne towary importowane z Gruzji to wyroby szklane, orzechy, wino, woda mineralna, rury metalowe.

Dla władz Dolnego Śląska bardzo ważna jest możliwość wymiany turystycznej. - Gruzja to niebywała różnorodność krajobrazu, kultury i klimatu. To różne grupy etniczne, języki, religie i architektura. To morze i góry - każdy znajdzie coś dla siebie. A co bardzo ważne, Gruzini są niezwykle przyjaźni i lubią Polaków. Dla naszych firm turystycznych kraj ten może stanowić nowe, znakomite możliwości - podkreśla prezes DAWG.

Efektem misji do Gruzji będzie też powołanie grupy roboczej ds. partnerstwa regionu Adżarii i Dolnego Śląska w celu podjęcia współpracy w zakresie nauki (wspólne projekty Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego) oraz kultury - w zakresie ESK 2016, wystawy gruzińskiej sztuki w Domku Romańskim (współpraca z OKiS), przeglądu filmów gruzińskich w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Ponadto będziemy czynić starania, aby kojarzyć miasta partnerskie i projekty, które mogą łączyć gminy i miasta na Dolnym Śląsku i w Adżarii w oparciu umowy o partnerstwie.

gruzja1_05.jpg