newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

Dolny Śląsk

aktualności

16 / 06 / 2016
II edycja Business Mixera

Ponad 200 przedsiębiorców z całej Polski wzięło udział w II edycji INVEST-PARK Business Mixer, organizowanej przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Było to największe tego typu wydarzenie na Dolnym Śląsku, które stanowiło okazję do nawiązania nowych relacji biznesowych. - Wałbrzyska...

16 / 06 / 2016

ii edycja business mixera

Ponad 200 przedsiębiorców z całej Polski wzięło udział w II edycji INVEST-PARK Business Mixer, organizowanej przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Było to największe tego typu wydarzenie na Dolnym Śląsku, które stanowiło okazję do nawiązania nowych relacji biznesowych.
- Wałbrzyska strefa dba o budowanie odpowiedniego klimatu inwestycyjnego, czego efektem jest spotkanie w tak licznym i prestiżowym gronie. Naszym celem jest kojarzenie inwestorów strefowych z przedsiębiorcami działającymi poza WSSE. Takie kontakty mogą przerodzić się w stałą współpracę i przyczynić do rozwoju firm - podkreśla Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy.
W pierwszej części spotkania uczestnicy zasiedli przy okrągłych stołach, aby podczas dwuminutowych wystąpień zaprezentować firmę. Po przedstawieniu swojej oferty oraz wysłuchaniu pozostałych, przedsiębiorcy przesiadali się do następnej grupy partnerów. Po czterech sesjach, uczestnicy posiadali ponad 30 kontaktów biznesowych.
- Przyznam, że jadąc na spotkanie byłem dość sceptyczny, ale z każdą minutą moje podejście się zmieniało. Krótkie, dwuminutowe wystąpienia mają kolosalne znaczenie, aby poznać specyfikę firmy oraz zaprosić wybrane osoby do dalszych rozmów - podsumowuje Piotr Kuś, dyrektor zakładu Electrolux w Świdnicy.
- Presja czasu wymaga od uczestników wybrania jedynie kluczowych informacji o swojej działalności. Taka formuła pozwala poznać wiele osób, z którymi kontakty mogą zaowocować w przyszłości - mówi Jolanta Woźniak, kierownik ds. kluczowych klientów firmy Nifco Poland.
Po prezentacji firm, uczestnicy wzięli udział w części networkingowej. W kuluarowych rozmowach mieli okazję poznać szczegóły ofert wybranych partnerów biznesowych oraz nawiązać relacje z osobami, z którymi nie spotkali się przy stołach.
- Nie ukrywam, że udało się zebrać pokaźny zbiór kontaktów, które prawdopodobnie będą wstępem do dalszych rozmów i potencjalnych obszarów współpracy - mówi Andrzej Modzelewski, koordynator ds. zakupów firmy Mahle.
W INVEST-PARK Business Mixer wzięły udział przedsiębiorstwa z województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego, a nawet kujawsko-pomorskiego. Reprezentowali między innymi branże: motoryzacyjną, IT, AGD, budowlaną, chemiczną, farmaceutyczną, elektryczną, a także usługi doradcze, logistyczne oraz przetwórstwa metali i tworzyw sztucznych.
- To unikatowe wydarzenie, w którym spotykają się zarówno firmy działające w strefie, jak i poza nią. Warto korzystać z takich okazji, nie tylko w celu znalezienia klientów, ale również parterów biznesowych i nowych płaszczyzn wymiany doświadczeń. Są to powody, dla których już po raz drugi jesteśmy partnerem tego wydarzenia – tłumaczy Natalia Komarzańska z kancelarii Olesiński i Wspólnicy.
INVEST PARK Business Mixer odbył się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia, która była partnerem głównym wydarzenia. Zwieńczeniem spotkania był wieczorny pokaz fontanny multimedialnej. Widowisko będące połączeniem muzyki, strumieni wodnych, światła i projekcji laserowych zostało przygotowane specjalnie na tę okazję.

08 / 06 / 2016
ETAP 1 - GRUNT NA MEDAL 2016

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podsumowała I etap konkursu Grunt na Medal. Do II etapu konkursu przeszło 6 z 13 działek zgłoszonych przez dolnośląskie gminy: 1. Strzelin 90,25ha 2. Długołęka 10,85 ha 3. Złotoryja 17,99 ha 4. Wiązów 3,39 ha 5. Oborniki Śląskie 91,03...

08 / 06 / 2016

etap 1 - grunt na medal 2016

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podsumowała I etap konkursu Grunt na Medal. Do II etapu konkursu przeszło 6 z 13 działek zgłoszonych przez dolnośląskie gminy:
1. Strzelin 90,25ha
2. Długołęka 10,85 ha
3. Złotoryja 17,99 ha
4. Wiązów 3,39 ha
5. Oborniki Śląskie 91,03 ha
6. Mietków 2,90 ha
Tereny zostaną poddane kolejnym audytom.

wiecej -> pdf 1_etap_podsumowanie_GnM2016_06.06.2016r

07 / 06 / 2016
KONGRES EAST MEETS WEST

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej cp. z o.o. zaprasza na KONGRES EAST MEETS WEST NAJWIĘKSZE TEGO TYPU WYDARZENIE DLA EKSPORTERÓW 13-16 czerwca Hotel Topacz Tylko dla Państwa oferujemy wstęp wolny na Kongres EMW prelekcje EMW Shop udział w panelach networkingowych...

07 / 06 / 2016

kongres east meets west

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej cp. z o.o. zaprasza na
KONGRES EAST MEETS WEST
NAJWIĘKSZE TEGO TYPU WYDARZENIE DLA EKSPORTERÓW
13-16 czerwca Hotel Topacz

Tylko dla Państwa oferujemy wstęp wolny na Kongres EMW

 • prelekcje
 • EMW Shop
 • udział w panelach networkingowych
 • udział w panelach rekomendacyjnych
 • masterclass
 • katalog targowy (również wpis firmy)
 • konkursy sponsorowane (lokowanie produktu)
 • kawa, napoje gratis

Istnieje również możliwość skorzystania z opcji za dopłatą.
RYNEK RUMUŃSKI - z powodu słabej infrastruktury północnej Rumunii
producenci docierają zdecydowanie wolniej niż firmy z Warszawy.
RYNEK UKRAIŃSKI - zbliżony jest wielkością, a konsumenci posiadają
podobne gusta, dzięki temu polskie produkty będą się podobały.
Popyt na nowe produkty jest tutaj bardzo duży.
NIEMIECKIE SIECI HANDLOWE, takie jak: LIDL, ALDI, REWE GROUP
posiadają swoje sklepy w różnych częściach Europy, dzięki temu mają
dostęp do ogromnej ilości konsumentów. Mniejsze sieci i dystrybutorzy
nie wymagają skomplikowanych certyfikatów, dlatego warto zacząć
od rozwoju małych sieci

zgłoszenia:
DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM OBSŁUGI INWESTORA I EKSPORTERA DAWG
tel. + 48 71 794 54 46, e-mail: coie@dawg.pl

harmonogram >>> więcej 
prelegenci >>> więcej
goście >>> więcej
https://www.youtube.com/watch?v=5DQ87Bl3neo&feature=youtu.be

07 / 06 / 2016
Biznes w USA? W Kalifornii, raczej nie

Około 20 przedsiębiorców z Dolnego Śląska zainteresowanych podjęciem aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, uczestniczyło w spotkaniu poświęconym pozyskiwaniu nowych rynków eksportowych w USA. O specyfice amerykańskiego rynku mówiła dr hab. Justyna Regan ( Balcarczyk) amerykańska...

07 / 06 / 2016

biznes w usa? w kalifornii, raczej nie

Około 20 przedsiębiorców z Dolnego Śląska zainteresowanych podjęciem aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, uczestniczyło w spotkaniu poświęconym pozyskiwaniu nowych rynków eksportowych w USA.
O specyfice amerykańskiego rynku mówiła dr hab. Justyna Regan ( Balcarczyk) amerykańska adwokat, radca prawny z kancelarii Miller Confield Paddock Stone PLC USA. Tematyka obejmowała m.in. eksport towarów do USA: jego modele, obowiązki dla polskiego eksportera /nawiązanie współpracy z agentem i dystrybutorem na terenie USA: różnice, konsekwencje prawne, wymogi/ założenie spółki zależnej w USA: wybór właściwego modelu, struktura, podstawowe różnice w porównaniu ze spółkami polskimi/ wybór najkorzystniejszego stanu, wiza, założenia konta bankowego oraz konsekwencje podatkowe ekspansji na teren USA.
- Najwięcej polskich spółek, jak również amerykańskich, powstaje w Delaware-raju podatkowym Stanów Zjednoczonych, uznawanym za najlepsze środowisko biznesowe na świecie.To malutki stan graniczący z Pensylwanią, New Jersey oraz Maryland. Na około 900 tys. mieszkańców zarejestrowanych jest tam prawie 1.5 miliona firm. Dla porównania California- choć piękna i słoneczna- zabija podatkami i z pewnością nie jest miejscem dla sturtupów- mówiła dr Justyna Regan. Dodała,że Stany są dużym wyzwaniem głównie dla innowacyjnych firm sektora IT. Zdaniem prelegentki duże szanse na rozwinięcie działalności mają tam także przetwórcy spożywczy.
-USA to interesujący rynek dla naszych przedsiębiorców. Ze względu na niewielkie różnice kulturowe, a nawet podobne rozwiązania prawne, Polakom porusza się tam znacznie łatwiej niż np. na rynkach azjatyckich - mówił podczas spotkania Andrzej Jamrozik, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, która organizowała wydarzenie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele branż: medycznej, farmaceutycznej, metalurgicznej, reklamowej, nieruchomości, a także cmentarnej.

02 / 06 / 2016
Przetargi publiczne organizacji...

Departament Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapraszają na spotkanie z zakresu przetargów publicznych organizacji międzynarodowych pt. „Przegląd instrumentów wsparcia eksportu na globalnym rynku zamówień...

02 / 06 / 2016

przetargi publiczne organizacji międzynarodowych

Departament Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapraszają na spotkanie z zakresu przetargów publicznych organizacji międzynarodowych pt. „Przegląd instrumentów wsparcia eksportu na globalnym rynku zamówień publicznych”.

14.06.2016
godz. 9:30 - 13:30
Centrum Przedsiębiorczości Smolna
ul. Smolna 4, Warszawa

Seminarium skierowane jest do przedstawicieli firm zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w rynku zamówień publicznych zagranicznych i zamówień publicznych organizacji międzynarodowych.
Celem debaty jest zaprezentowanie uczestnikom instrumentów wsparcia eksportu na globalnym rynku zamówień publicznych, w tym w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych przetargowych lub innych, do których przedłożenia zobowiązany jest oferent w toku międzynarodowego postępowania przetargowego. Założeniem seminarium jest jego praktyczny wymiar i możliwość indywidualnych konsultacji z prelegentami.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 9 czerwca 2016 r., e-mailem mzp@parp.gov.pl lub faksem (0-22 432 70 46).
Udział w spotkaniu jest nieodpłatny, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy również do odwiedzania naszych stron MSZ, gdzie zamieszczane są informacje o bieżących inicjatywach MSZ z zakresu dyplomacji ekonomicznej: >>> MSZ

02 / 06 / 2016
Konkurs z największą w 2016 roku pulą...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach konkursu „Badania na rynek”, którego celem jest wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw poprzez wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych. Działanie skierowane jest do...

02 / 06 / 2016

konkurs z największą w 2016 roku pulą środków dla przedsiębiorców

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach konkursu „Badania na rynek”, którego celem jest wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw poprzez wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych.

Działanie skierowane jest do przedsiębiorców realizujących duże projekty, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20 milionów zł. Badania na rynek to konkurs z największą pulą środków przeznaczonych na wsparcie dla przedsiębiorców wśród wszystkich działań PARP w 2016 roku. Nabór wniosków potrwa do 31 sierpnia.

Dofinansowanie, które przedsiębiorcy otrzymają w ramach konkursu, zostanie wykorzystane na wydatki inwestycyjne (np. zakup nieruchomości, roboty budowlane), usługi doradcze lub eksperymentalne prace rozwojowe. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 20 mln zł (w tym: na eksperymentalne prace rozwojowe: 450 000 zł oraz na usługi doradcze: 500 000 zł). Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w tegorocznej edycji konkursu wynosi 1 mld złotych. Oferta skierowana jest do mikro, małych i średnich firm, które osiągnęły przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 1 mln złotych przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym w okresie ostatnich 3 lat.
Konkurs jest prowadzony w ramach Poddziałania 3.2.1 „Badania na rynek”, które jest finansowane ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.
Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków, regulamin konkursu i niezbędne wzory dokumentów dostępne są na stronie www.poir.parp.gov.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem: info@parp.gov.pl

02 / 06 / 2016
BEZPŁATNE REGIONALNE SEMINARIUM PODATKOWE

Właścicieli firm, dyrektorów finansowych, głównych księgowych, podatkowców i wszystkie osoby odpowiedzialne za zobowiązania podatkowe, zapraszamy na Regionalne Seminarium Podatkowe organizowane prze Zachodnią Izbę Gospodarczą i Impel Business Solutions. Wrocław 9 czerwca 2016, o godz....

02 / 06 / 2016

bezpłatne regionalne seminarium podatkowe

Właścicieli firm, dyrektorów finansowych, głównych księgowych, podatkowców i wszystkie osoby odpowiedzialne za zobowiązania podatkowe, zapraszamy na Regionalne Seminarium Podatkowe organizowane prze Zachodnią Izbę Gospodarczą i Impel Business Solutions.

Wrocław 9 czerwca 2016, o godz. 10:00
ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43
rejestracja od godz. 9:30

Tematyka spotkania:

 • Zarządzanie odpowiedzialnością karnoskarbową pracowników działów finansowych i członków zarządu z tytułu rozliczeń podatkowych.
 • Zmniejszenie obciążeń PIT i ZUS po stronie pracownika i pracodawcy – rozwiązania dla zatrudnionych i pracodawcy.
 • Ceny transferowe – ograniczenia podatkowe w swobodnym ustalaniu cen w firmie dziś a perspektywa 2017 – dokumentacja, benchmarking, przegląd cen. 


W dobie istotnie zwiększających się obowiązków podatkowych, przedsiębiorcy i kadry finansowo-księgowe coraz więcej czasu i zasobów muszą poświęcać raportowaniom i dokumentacji. Niestety wynikiem pracy samych organów podatkowych jest często zbyt szybkie postawienie zarzutu istnienia zaległości i dopatrywanie się intencjonalności takiego postępowania, sięgając jednocześnie do osób najbardziej wyeksponowanych i najłatwiej dostępnych (członkowie zarządu, dyrektor finansowy, księgowa, itd.). W takim momencie podstawowe obowiązki czy też generalnie samo prowadzenie biznesu schodzi na dalszy plan. Podczas seminarium doradcy podatkowi podzielą się z Państwem doświadczeniem i wiedzą z zakresu nadchodzących zmian w zakresie cen transferowych, możliwości rozłożenia ciężaru i ukształtowania odpowiedzialności w firmie, jak również pewnych rozwiązań, które mogą przynieść korzyści, w tym oszczędności samej firmie jak i jej pracownikom.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie: FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO lub przesłanie zgłoszenia na adres: biuro@zig.pl
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

W załączeniu szczegóły Seminarium wraz z agendą. Więcej informacji również na stronie: www.zig.pl

pdf zaproszene_ceny_transferowe_wroclaw_9 06 2016pdf 


01 / 06 / 2016
Misja biznesowa na Kubę

W imieniu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Ambasady RP w Hawanie oraz Ministerstwa Rozwoju RP, zapraszamy do udziału w misji gospodarczej na Kubę. Misja odbędzie się w dniach 27-30 czerwca . Przewodniczyć jej będzie podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Radosław...

01 / 06 / 2016

misja biznesowa na kubę

W imieniu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Ambasady RP w Hawanie oraz Ministerstwa Rozwoju RP, zapraszamy do udziału w misji gospodarczej na Kubę.
Misja odbędzie się w dniach 27-30 czerwca. Przewodniczyć jej będzie podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

W ramach misji odbędzie się „Polsko-Kubańskie Forum Gospodarcze” organizowane we współpracy z Kubańską Izbą Gospodarczą, z udziałem przedstawicieli administracji rządowej Kuby, przedstawicieli otoczenia biznesu oraz kubańskich przedsiębiorców. Zorganizowane zostaną także indywidualne spotkania b2b dla polskich i kubańskich przedsiębiorców z takich branż jak: m.in. okołoturystyczna, maszynowa, energetyczna, spożywcza i przetwórstwa spożywczego (a także maszyny/ linie produkcyjne do przetwórstwa spożywczego), chemia gospodarcza, farmaceutyczna, kosmetyczna, tekstylna, budowlana (w tym technologie wodne, oczyszczalnie), logistyczna, IT, morska, itp. Wszystkie spotkania prowadzone będą w j. hiszpańskim i j. angielskim. W ramach misji zaplanowano także wizytę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Mariel (La Zona Especial de Desarrollo Mariel).

Koszty przelotu, zakwaterowania, ubezpieczenia oraz koszty związane z pobytem na terytorium Kuby firmy ponoszą we własnym zakresie.
Organizatorzy pokrywają koszty tłumaczy podczas spotkań indywidualnych firm, transportu lokalnego i przygotowania katalogu uczestników misji.
Zgłoszenia udziału do 6 czerwca 2016 r.

Zgłoszenia udziału w misji oraz szczegółowe informacje:
PAIiIZ Agnieszka Schütte
E-mail: agnieszka.schutte@paiz.gov.pl

  polska_gospodarka.jpg

31 / 05 / 2016
Polski karp - japońskie inwestycje

Pokazy walk sumo, warsztaty z kaligrafii i ozdabiania skóry, wystawa porcelany oraz drzewek Bonsai – to tylko niektóre atrakcje święta Koi-nobori, które odbyło się w Stawach Milickich. Na wydarzenie zostali zaproszeni japońscy inwestorzy, którzy prowadzą działalność na Dolnym Śląsku. Większość...

31 / 05 / 2016

polski karp - japońskie inwestycje

Pokazy walk sumo, warsztaty z kaligrafii i ozdabiania skóry, wystawa porcelany oraz drzewek Bonsai – to tylko niektóre atrakcje święta Koi-nobori, które odbyło się w Stawach Milickich. Na wydarzenie zostali zaproszeni japońscy inwestorzy, którzy prowadzą działalność na Dolnym Śląsku. Większość z nich ulokowała inwestycje w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Koinobori to tradycja wywieszania flag w kształcie karpia, która jest elementem japońskiego dnia dziecka. Z tego gatunku ryb słyną Stawy Milickie, rezerwat stanowiący największy w Europie kompleks o tym charakterze.

- To niesamowicie malownicza kraina, która jest jednym z najcenniejszych obszarów wodnych na kontynencie - mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego i organizator święta. - Poprzez to wydarzenie chcieliśmy podziękować japońskim inwestorom, którzy w sposób godny podziwu prowadzą i rozwijają w regionie swoje firmy, a także tworzą miejsca pracy - podkreślał.

Spółka Stawy Milickie oraz Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna były współorganizatorami święta Koi-nobori. To właśnie na terenie WSSE swoje inwestycje ulokowała aż 11 japońskich przedsiębiorców. Wszystkie zakłady powstały na terenie Dolnego Śląska, a inwestycje przekroczyły już 5 mld złotych. Czyni to japońskie firmy, drugim największym inwestorem w strefie. Dzięki tym projektom zatrudnienie znalazło przeszło 4200 osób.

- Japońskie firmy były jednymi z pierwszych zagranicznych inwestorów, którzy pojawili się w Polsce po transformacji ustrojowej. Są również obecni w wałbrzyskiej strefie, niemal od początku jej istnienia, czyli blisko od 20 lat - opowiadał podczas spotkania Maciej Badora, prezes WSSE. - działalność tych firm wykracza znacznie poza sferę czysto biznesową, dotykając spraw ważnych dla mieszkańców regionu. Wpisały się zatem na stałe, nie tylko w krajobraz gospodarczy Dolnego Śląska, ale również w jego charakter społeczny - podkreślał.

Święto Koi-nobori miało charakter otwarty i adresowane było zarówno do dzieci jak i dorosłych. Uczestnicy zapoznali się ze skomplikowaną sztuką origami, wzięli udział w warsztatach malowania ceramiki oraz kaligrafii, zwiedzili wystawę bolesławieckiej ceramiki oraz miniaturowych drzewek Bonsai, a także obejrzeli pokazy walk Sumo. Nie zabrakło również tradycyjnych Koi-nobori, czyli kolorowych flag w kształcie karpia.

- Karp ma zarówno dla Polski, jak i dla Japonii ogromne znaczenie. Według legendy upór karpia, który próbował pokonać wodospad, został doceniony, a ryba zamieniła się w smoka. Myślę, że województwo dolnośląskie oraz miasto Milicz z podobnym uporem pokonują problemy. Przebyły również długą drogę po 1989 roku i osiągnęły sukces. Można nazwać je współczesnymi smokami - podsumował Satoru Takahashi, Radca i Zastępca Szefa Misji Ambasady Japonii w Polsce.

zdjęcia: Ewa Poddig/Stawy Milickie

koinobori___fot_ewa_poddig__10_.jpg

 

koinobori___fot_ewa_poddig__6_.jpg

koinobori___fot_ewa_poddig__5_.jpg