newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

aktualności

21 / 02 / 2016
KAZACHSTAN - RYNEK EKSPORTOWY

Możliwości sprzedaży produktów i usług na terenie Republiki Kazachstanu, specyfika nawiązywania kontaktów z tamtejszymi partnerami, formy i możliwości inwestowania oraz instrumenty wsparcia i system podatkowy republiki to główne tematy spotkania przedsiębiorców sektora MŚP w Dolnośląskiej...

21 / 02 / 2016

kazachstan - rynek eksportowy

Możliwości sprzedaży produktów i usług na terenie Republiki Kazachstanu, specyfika nawiązywania kontaktów z tamtejszymi partnerami, formy i możliwości inwestowania oraz instrumenty wsparcia i system podatkowy republiki to główne tematy spotkania przedsiębiorców sektora MŚP w Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, która kolejny raz zachęcała regionalnych przedsiębiorców do ekspansji na zagraniczne rynki.
Czwartkowe spotkanie w Inkubatorze Przedsiębiorczości DAWG we Wrocławiu dla zainteresowanych rozszerzeniem działalności właśnie na Kazachstan prowadzili Andrzej Stefański, dyrektor Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz eksperci Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG. Partnerami wydarzenia była Polsko-Kazachstańska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Udział w spotkaniu wzięło ponad 30 przedsiębiorców z regionu, głównie branż spożywczej, chemicznej, produkcji maszyn, jak również surowcowej, którą reprezentowali przedstawiciele spółek KHGM.
„Do 2014 r. wymiana handlowa Polski z Kazachstanem rozwijała się stabilnie i była relatywnie zbilansowana. Obserwowany w 2015 r. spadek polskiego eksportu do tego kraju, jest wynikiem przede wszystkim wyhamowaniem tempa rozwoju gospodarczego Kazachstanu, ale też osłabieniem tamtejszej waluty. Nie znaczy to jednak, że nie ma tam potencjału dla naszych przedsiębiorców, wręcz przeciwnie. Zależy nam by przedsiębiorcy z naszego regionu rozwijali swoją działalność na zagranicznych rynkach, zwłaszcza takich, których ogromny potencjał dopiero jest odkrywany i gdzie nasze firmy mogą odnosić spektakularne sukcesy ” – mówił podczas spotkania prezes DAWG Andrzej Jamrozik.
Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. W ostatnich latach eksportem towarów do Kazachstanu zajmowało się ponad 1.400 polskich firm (na ponad 40 tys. firm eksportowych ), a importem kazachstańskich towarów do Polski – co najmniej 100 (na niecałe 50 tys. firm zajmujących się w Polsce importem). 
Struktura naszego eksportu to głównie produkty przemysłu elektromaszynowego (udział w granicach  26-31%), produkty przemysłu chemicznego (27-33%), artykuły rolno-spożywcze (11-20% sukcesywnie wzrasta) oraz wyroby hutnicze (6-12%). Eksport innych grup towarowych nie przekracza 5% łącznych dostaw do Kazachstanu.
Z kolei import z Kazachstanu tradycyjnie zdominowany jest przez dostawy produktów mineralnych, gdzie największe znaczenie mają dostawy olejów ropy naftowej, gazu ziemnego, wodoru i gazów szlachetnych. 
„W Kazachstanie zarejestrowanych jest około 190 podmiotów z udziałem kapitału polskiego, działających m.in. w branży naftowo-gazowej, sektorze farmaceutycznym, elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, w przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych, produkcji rur z tworzyw sztucznych, a także w przemyśle wyrobów chemii użytkowej” – wyjaśnia Prezes Andrzej Jamrozik.
„Perspektywy do dalszej współpracy handlowo-inwestycyjnej pomiędzy polskimi i kazachstańskimi firmami dają branże związane z budownictwem, gospodarką mieszkaniowo-komunalną, przemysłem farmaceutycznym i usługami medycznymi, rolnictwem i przetwórstwem rolno-spożywczym, maszynami i urządzeniami dla górnictwa, technologiami ochrony środowiska, usługami logistyczno-transportowymi, przemysłem obronnym  czy też przemysłem chemicznym – wymieniał podczas spotkania Andrzej Stefański, dyrektor Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Perspektywy do rozwoju współpracy pojawiają się także w obszarze dostaw nowoczesnych maszyn i urządzeń energooszczędnych oraz w sektorze IT/ICT.
Kazachstan wciąż zainteresowany jest współpracą z polskimi przedsiebiorcami. Jedną z takich firm jest „Taiynsha-Astyk” Sp., działająca w branży spożywczej, którą interesuje wspólna produkcja serów, kiełbasy i konserw na terenie Kazachstanu. „Taiynsha-Astyk” jest spółką zależną jednego z największych zakładów zbożowych w Kazachstanie - „Holding Kazeksportastyk”. Zajmuje się ona produkcją i eksportem zboża, oleju, mąki, leasingiem zagranicznych maszyn rolniczych, dystrybucją sprzętu rolniczego, środków ochrony roślin, nawozów, nasion oraz inwestycjami w sektor rolniczy.

15 / 02 / 2016
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna...

  Kolejna hala przemysłowa wałbrzyskiej strefy już wkrótce zostanie udostępniona inwestorom pod wynajem. Obiekt o powierzchni 5600 m kw. powstaje w Dzierżoniowie. Zarząd strefy liczy, że dzięki hali uda się przyciągnąć do miasta kolejnych przedsiębiorców, którzy stworzą nowe miejsca...

15 / 02 / 2016

wałbrzyska specjalna strefa ekonomiczna buduje halę dla przedsiębiorców

  logo.jpg

Kolejna hala przemysłowa wałbrzyskiej strefy już wkrótce zostanie udostępniona inwestorom pod wynajem. Obiekt o powierzchni 5600 m kw. powstaje w Dzierżoniowie. Zarząd strefy liczy, że dzięki hali uda się przyciągnąć do miasta kolejnych przedsiębiorców, którzy stworzą nowe miejsca pracy.

Obiekt budowany jest przy ulicy Strefowej. Część przemysłowa hali zajmie 5000 m kw. Powierzchnię będzie można podzielić na 4 osobne moduły odpowiadające potrzebom inwestorów. Hala zostanie wyposażona w oświetlenie ledowe oraz suwnicę o nośności 10 ton. Przy obiekcie powstanie budynek biurowy o powierzchni 600 m kw., rampy przeładunkowe oraz parking dla 50 samochodów osobowych.

- To atrakcyjna oferta zarówno dla dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie muszą budować fabryki od podstaw, a jedynie wyposażyć gotowy obiekt w swoje linie technologiczne – tłumaczy Barbara Kaśnikowska, prezes wałbrzyskiej strefy. – Takie rozwiązanie zmniejsza koszty inwestycji oraz znacznie skraca czas potrzebny na uruchomienie produkcji. Hala położona jest na terenach objętych strefą ekonomiczną, co oznacza, że przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnień w podatku dochodowym – tłumaczy szefowa WSSE „INVEST-PARK”.

Ulgi podatkowe w województwie dolnośląskim wynoszą od 25% do 45% kosztów inwestycji, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa (im mniejsza firma, tym większa ulga). Na terenach objętych wałbrzyską strefą w Dzierżoniowie zainwestowało już 17 firm.

- Są w śród nich zarówno duże koncerny, jak małe i średnie firmy z kapitałem zagranicznym i polskim. Przedsiębiorcy ci stworzyli blisko 2300 miejsc pracy i zainwestowali około 750 mln złotych. Mamy nadzieję, że hala przyciągnie do Dzierżoniowa kolejne firmy, które zatrudnią nowych pracowników – mówi Tomasz Jakacki, wiceprezes wałbrzyskiej strefy.

W 2014 roku WSSE wybudowała cztery hale przemysłowe: w Bolesławcu, Wałbrzychu, Kłodzku i Nowej Rudzie. Wszystkie zostały zagospodarowane przez inwestorów. Obecnie budowane są trzy: we Wrześni, Twardogórze oraz Dzierżoniowie. Zakończenie ostatniej z wymienionych inwestycji planowane jest na II kwartał tego roku. W Dzierżoniowie dostępnych jest około 35 ha terenów inwestycyjnych objętych wałbrzyską strefą.  

07 / 02 / 2016
Polsko-Gruzińskie Forum Biznesowe...

Pod koniec lutego na zaproszenie Marszałka Cezarego Przybylskiego na Dolnym Śląsku wizytę złoży grupa przedstawicieli gruzińskiego biznesu, którzy wezmą udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych i Polsko-Gruzińskim Forum Biznesu. Wielobranżowe spotkanie przedstawicieli biznesu...

07 / 02 / 2016

polsko-gruzińskie forum biznesowe wrocław-batumi

Pod koniec lutego na zaproszenie Marszałka Cezarego Przybylskiego na Dolnym Śląsku wizytę złoży grupa przedstawicieli gruzińskiego biznesu, którzy wezmą udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych i Polsko-Gruzińskim Forum Biznesu.

Wielobranżowe spotkanie przedstawicieli biznesu polskiego i gruzińskiego odbędzie się 26 lutego 2016 roku we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Będzie to okazja do prezentacji potencjału gospodarczego regionu Adżarii, sposobu prowadzenia działalności w Gruzji oraz do nawiązania kontaktów pomiędzy partnerami z Polski i Gruzji. Firmy gruzińskie zaproszą naszych przedsiębiorców do realizacji projektów w Batumi i innych częściach regionu.

Forum organizowane jest przez:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego: www.umwd.pl
Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej: www.dawg.pl
Agencję „Invest In Batumi”: www.investinbatumi.ge

Dokumenty do pobrania:
pdf Program Forum 
pdf Lista gruzińskich firm 
odt Formularz zgłoszeniowy 

Informacje o Republice Adżarii:

Autonomiczna Republika Adżarii – region wchodzący w skład Gruzji
1. Położenie: południowo-zachodnia Gruzja, na granicy z Turcją, stolica Batumi.
2. Ludność: Adżaria – 400 000, Batumi – 160 000. 60% - prawosławni, 30% islam ( tendencja spadkowa).
3. Infrastruktura:
a) międzynarodowy port lotniczy – obsługuje 250 000 pasażerów rocznie, kierunki m.in. Kijów, Moskwa, Mińsk, Tel Aviv, Stambuł, sezonowe czartery do Katowic, Warszawy i Poznania.
b) port morski ( obsługujący m.in. przesył ropy z Kazachstanu)
c) Wyremontowane połączenie kolejowe Batumi - Tbilisi
d) W budowie trasa szybkiego ruchu Batumi- Tbilisi
4. Turystyka:
a) Kurorty morskie- Batumi ( obecność międzynarodowych sieci hotelarskich – Hilton, Sheraton, etc.; silny rozwój usług związanych z obsługą ruchu turystycznego; obecność inwestorów z Turcji, Rosji, Iranu, Azerbejdżanu i Arabii Saudyjskiej; potencjał rozwoju dla polskich operatoró

w ruchu turystycznego; możliwość promocji Dolnego Śląska); Kobuleti ( miejscowość 20 km od Batumi; przygotowana specjalna strefa dla inwestorów z branży turystycznej – rozbudowa infrastruktury pod inwestycję)
b) Turystyka zimowa – planowany rozwój turystyki górskiej, warunki do uprawiania narciarstwa.
c) Agroturystyka – potencjał turystyczny regionu – turystyka wiejska, górska – wykorzystanie kwater prywatnych jako bazy noclegowej. Promocja produktów regionalnych.
d) Atrakcje – delfinarium, ogród botaniczny, widokowa kolejka linowa, zabytki historyczne.

Branże z potencjałem oraz nisze rynkowe:
a) Budownictwo – wiele rozpoczętych i planowanych inwestycji w branży hotelarskiej, około turystycznej, mieszkaniowej. Infrastruktura drogowa – przebudowa połączeń między miastami oraz poprawa dróg/ulic w miastach.
b) Energetyka - odnawialne źródła energii – 80% energii produkowanych jest w Gruzji ramach OZE. Zapotrzebowanie na energię będzie rosnąć, istnieje duży potencjał sprzedaży do krajów sąsiednich ( posiadających deficyt energii Armenii i Azerbejdżanu). Bardzo dobre warunki do rozwoju hydroelektrowni.
c) Gospodarka komunalna – odpady i przetwórstwo śmieci, oczyszczalnie ścieków, tabor komunikacji miejskiej, oświetlenie ulic oraz budynków użyteczności publicznej.
d) Branża spożywcza oraz rolnictwo – duży potencjał importu cytrusów z tego kierunku przez Turcję – drogą lądową, przez Morze Czarne – z portu w Batumi lub Poti. Potencjał branży przetwórczej oraz taniej produkcji i reeksportu na rynek europejski.

Szczegółowe prospekty dotyczące możliwości realizacji projektów w poszczególnych branżach w Adżarii dostępne są w języku angielskim na stronie: www.investinbatumi.ge/download.php?id=1

02 / 02 / 2016
Firma Borgers Polska zatrudnia

141. zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydane. Werner Borgers, szef koncernu Borgers AG odebrał w środę, 3 lutego br. dokument, na mocy którego w Złotoryi powstanie fabryka niemieckiego producenta tekstyliów dla branży automotive. W...

02 / 02 / 2016

firma borgers polska zatrudnia

141. zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydane. Werner Borgers, szef koncernu Borgers AG odebrał w środę, 3 lutego br. dokument, na mocy którego w Złotoryi powstanie fabryka niemieckiego producenta tekstyliów dla branży automotive. W praktyce oznacza to początkowo 150 nowych miejsc pracy w regionie, a docelowo nawet 600. Złotoryja przeżywa od kilku miesięcy prawdziwy inwestycyjny boom. To najchętniej wybierane miejsce do inwestowania w legnickiej strefie w ubiegłym roku.
Budowa zakładu firmy Borgers Polska ruszy wiosną br. O inwestycję wartą w pierwszym etapie ponad 127 mln zł, a docelowo nawet 220 mln zł walczyło kilka lokalizacji w Polsce. W projekt zaangażowanych było wielu partnerów m.in. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, władze Złotoryi, Agencja Nieruchomości Rolnych oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ostatecznie koncern zdecydował się ulokować swój biznes na ponad 10-hektarowej działce w Złotoryi.
- Oferta Złotoryi była przygotowana perfekcyjnie, a współpraca z lokalnym samorządem i strefą układała się fantastycznie od samego początku. Firma Borgers jest solidnym pracodawcą, który na przestrzeni 150 lat swojego istnienia nigdy nie zamknął żadnego swojego zakładu. Jesteśmy też uznawani za jednego z najlepszych niemieckich pracodawców. Chcemy być nim także tutaj. Bardzo się cieszę, że możemy rozwijać swój biznes w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. – powiedział dziś Werner Borgers, prezes zarządu koncernu Borgers AG.
Borgers AG to przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją wyrobów dla przemysłu motoryzacyjnego. Koncern jest dostawcą m.in. obić siedzeń samochodowych, podsufitek oraz elementów tłumiących do wnętrz pojazdów. Borgers Polska sp. z o.o. jest pierwszą inwestycją niemieckiej grupy Borgers AG w Polsce. Firma ma swoje oddziały w Niemczech (siedziba główna w Bocholt), Belgii, Czechach, a także w USA (2 zakłady) i w Chinach (3 fabryki) – łącznie 24 lokalizacje na całym świecie. Zatrudnia ok. 6 tys. pracowników, a roczny obrót całej grupy to ponad 700 mln euro. Do największych klientów firmy należą Volkswagen Group, Daimler, BMW, Volvo, GM i PSA Peugeot-Citroen.
- Serdecznie witam w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firmę Borgers, gratuluję nowej inwestycji i życzę owocnej współpracy z samorządem Złotoryi oraz mieszkańcami regionu. Już dziś zapraszam koncern do uczestnictwa w Dolnośląskim Klastrze Motoryzacyjnym, w którym znajdzie otwarte na współpracę firmy z branży automotive oraz w Dolnośląskim Klastrze Edukacyjnym. Z jego pomocą przedsiębiorstwo może kształcić wyspecjalizowane kadry do swojego zakładu w ramach klas patronackich – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Dzięki inwestycji w Strefie, firma z Bocholt stanie się największym pracodawcą w powiecie złotoryjskim. Wg deklaracji Borgers, rozpoczęcie produkcji planowane jest na styczeń 2017 r. Do tego czasu powstanie pierwsza hala o powierzchni 15 tys. m kw. Zakład będzie się sukcesywnie rozbudowywał i zwiększał zatrudnienie do 600 osób. Już w styczniu ruszyła rekrutacja na stanowiska managerskie. Poszukiwani są managerowie ds. HR, jakości, produkcji i logistyki. Dla powiatu złotoryjskiego, w którym poziom bezrobocia sięga blisko 25% to szansa na zupełną zmianę koniunktury gospodarczej. Co więcej, władze Złotoryi zapowiadają dalszy rozwój i przyciąganie kolejnych inwestycji.
- Wspólnie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną wytypowaliśmy już ponad 19 ha gruntów, które chcemy włączyć w obręb Strefy. To działki, które w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego są już przeznaczone na cele przemysłowe. Posiadają też niezbędną infrastrukturę techniczną. Chcemy jak najszybciej złożyć wniosek o rozszerzenie naszej podstrefy i już dziś zapraszamy kolejnych inwestorów do Złotoryi – mówi gospodarz miasta, burmistrz Robert Pawłowski.
Miniony rok był wyjątkowym czasem dla gminy. W podstrefie Złotoryja zainwestowały firmy Bisek-Asfalt – producent mas bitumicznych oraz Schneider Pojemniki Transportowe – wytwarzający specjalistyczne pojemniki i kosze przeznaczone do transportu i magazynowania gotowych produktów oraz Borgers Polska. Łącznie, dzięki inwestycjom tych trzech firm, w podstrefie powstanie w najbliższym czasie co najmniej 245 nowych miejsc pracy, a planowana wartość inwestycji, które zamierzają zrealizować przedsiębiorstwa, to ponad 179 mln zł.
- Dziś w ponad 44-hektarowej podstrefie w Złotoryi pozostało nam zaledwie 6,34 ha wolnej powierzchni inwestycyjnej. Taki urodzaj gospodarczy na tym terenie cieszy i wzmacnia przekonanie, że Dolny Śląsk, a zwłaszcza rejon Złotoryi, to atrakcyjne miejsca do prowadzenia biznesu. Wspieramy lokalne władze w procesie włączania kolejnych gruntów do LSSE i podkreślamy, że jesteśmy otwarci na każdego inwestora - także, a nawet przede wszystkim - na małe i średnie przedsiębiorstwa, które mogą liczyć na największy poziom pomocy publicznej w postaci ulg aż do 45% kosztów inwestycji – informuje Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Strefy Ekonomicznej.
Podstrefa Złotoryja położona jest w bliskiej odległości od centrum miasta, 12 km od autostrady A4 i 49 km od granicy z Czechami. Pełną ofertę inwestycyjną tej, jak i innych podstref Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej można znaleźć na stronie internetowej strefy pod adresem: http://lsse.eu/ w zakładce podstrefy LSSE.

27 / 01 / 2016
HORYZONT DLA MŚP

Zapraszamy do Regionalnego Punktu Kontaktowego (RPK) przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej. RPK działa od 1999 roku wspierając naukowców i przedsiębiorstwa na każdym etapie realizacji projektów badawczych. Bezpłatnie udziela pomocy zarówno naukowcom jak i...

27 / 01 / 2016

horyzont dla mśp

Zapraszamy do Regionalnego Punktu Kontaktowego (RPK) przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej.

RPK działa od 1999 roku wspierając naukowców i przedsiębiorstwa na każdym etapie realizacji projektów badawczych. Bezpłatnie udziela pomocy zarówno naukowcom jak i przedsiębiorcom z Dolnego Śląska, w pozyskiwaniu pieniędzy na projekty w ramach programu Horyzont 2020.

RPK działa od 1999 roku wspierając naukowców i przedsiębiorstwa na każdym etapie realizacji projektów badawczych. Usługi RPK:

• udzielanie informacji na temat programów ramowych

• poszukiwanie partnerów do współpracy międzynarodowej

• doradztwo w przygotowywaniu wniosków i realizacji projektów H2020 oraz 7PR

• organizacja szkoleń, konferencji i warsztatów

• pomoc naukowcom, przyjeżdżającym do Polski oraz wyjeżdżającym za granicę, w kwestiach formalno-administracyjnych

• wsparcie instytucji naukowych planujących zatrudnienie zagranicznego naukowca.

Regionalny Punkt Kontaktowy bezpłatnie udziela pomocy zarówno naukowcom jak i przedsiębiorcom z Dolnego Śląska, w pozyskiwaniu pieniędzy na projekty w ramach programu Horyzont 2020. W grudniu 2015 roku została wydana broszura dotycząca programu Horyzont 2020, zawierająca podstawowe informacje o programie H2020 oraz przykłady realizacji projektów na Dolnym Śląsku. http://rpk.wroclaw.pl/patrz-w-przyszlosc-dolnoslazacy-w-programie-horyzont-2020_artykul_460.html

Szczegółowe informacje o działalności Regionalnego Punktu Kontaktowego można znaleźć na stronie: www.rpk.wroclaw.pl

27 / 01 / 2016
MISJA FIRM POLSKICH DO CHIN Pekin/Beijing

Trwa nabór na misję gospodarczą firm polskich do Chin, która odbędzie się w dniach 13-17 marca 2016 marca br. W trakcie misji odbędą się spotkania B2B z firmami z całych Chin, a każdy z uczestników weżmie udział w indywidualnych rozmowach z potencjalnymi partnerami chińskimi, wg własnych...

27 / 01 / 2016

misja firm polskich do chin pekin/beijing

Trwa nabór na misję gospodarczą firm polskich do Chin, która odbędzie się w dniach 13-17 marca 2016 marca br. W trakcie misji odbędą się spotkania B2B z firmami z całych Chin, a każdy z uczestników weżmie udział w indywidualnych rozmowach z potencjalnymi partnerami chińskimi, wg własnych wskazań zawartych w formularzu zgłoszeniowym. Firmy uczestniczące w misji będą miały możliwość uzyskania refundacji części kosztów (do 50% kosztów kwalifikowanych). Organizatorami misji są SCC Silesia Chamber of Commerce oraz China Economic Development Exchange Association. 

Chiny to aktualnie druga lub (wg. niektórych źródeł) pierwsza gospodarka świata o największych na świecie rezerwach walutowych i najwyższej wartości obrotów handlowych. Zmiany gospodarcze, efekt wieloletniego de facto turbokapitalizmu, pociągają za sobą zmiany w strukturze społecznej. W Chinach ukształtowała się i stale rozrasta klasa średnia, szacowana na 300-400 mln osób. Grupa ta łaknie produktów użytkowych i luksusowych oraz jest świadoma pochodzenia produktu,jak również znaczenia marki.

Polska jest największym partnerem handlowym Chin w europie środkowo-wschodniej; w 2013 r. obroty wzrosły o 13%, export o 20% (ponad 1.800.000 USD), a import o 10%.

Dynamika zmian w zakresie polskich branż i grup towarowych eksportujących do Chin jest tak duża, że produkty polskie nieistniejące na rynku chińskim w jednym roku, w następnym okazują się "strzałem w dziesiątkę".

Branże o największym potencjale: żywność, w tym zdrowa żywność (wartość rynku CN na 2014 r. oceniana na ok 160 mld USD), również wieprzowina i podroby oraz mleko (ok. ¼ zakładów mięsnych i mleczarni posiada już uprawnienia eksportowe do Chin), meble, części i akcesoria samochodowe, chemikalia, leki, aparatura medyczna, apartaura telefoniczna, samoloty, jachty, bursztyn.

Szczegóły programowe misji wraz z materiałami organizacyjno-zgłoszeniowymi znajdziecie Państwo pod linkiem:
http://www.scc.org.pl/CMS/CN15/CN15.html

27 / 01 / 2016
PRZYŁĄCZ SIĘ DO DOLNOŚLĄSKIEGO KLASTRA...

21 stycznia odbyło się pierwsze w 2016r. spotkanie członków Dolnośląskiego Klastra Lotniczego. Poświęcone było planom na najbliższe miesiące.Klaster powstał w maju 2015r. w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jego partnerzy pracują nad tworzeniem dogodnych warunków do rozwoju i...

27 / 01 / 2016

przyłącz się do dolnośląskiego klastra lotniczego

21 stycznia odbyło się pierwsze w 2016r. spotkanie członków Dolnośląskiego Klastra Lotniczego. Poświęcone było planom na najbliższe miesiące.Klaster powstał w maju 2015r. w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jego partnerzy pracują nad tworzeniem dogodnych warunków do rozwoju i lokowania nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie, promocją polskiego przemysłu lotniczego za granicą oraz rozwijaniu sektora badawczego.

Potencjał branży lotniczej na Dolnym Śląsku jest bardzo duży. W regionie zainwestowały takie międzynarodowe koncerny jak Becker Avionics czy UTC Aerospace Systems. To tutaj swój innowacyjny projekt dyspozycyjnego samolotu opracował zespół konstruktorów firmy Metal Master. W październiku ubiegłego roku rozpoczęła się pod Wrocławiem inwestycja firmy Paradigma Precision. Producent części do turbinowych silników lotniczych zamierza zatrudnić nawet 250 osób.

Dolnośląski Klaster Lotniczy to stowarzyszenie, które skupia w sobie firmy reprezentujące przemysł lotniczy, instytucje otoczenia biznesu oraz jednostki naukowe. Do swojego grona, członkowie klastra zapraszają nie tylko duże przedsiębiorstwa związane z branżą lotniczą, ale też wszystkie podmioty zainteresowane rozwijaniem tej gałęzi gospodarki na Dolnym Śląsku oraz w całym pasie Polski Zachodniej. W tej chwili prowadzone są rozmowy z jedenastoma kolejnymi firmami, instytucjami i szkołami, które rozważają przystąpienie do klastra.

klaster_2.jpg

27 / 01 / 2016
DOFINANSOWANIE PROINNOWACYJNYCH USŁUG DLA MŚP

Do 18 marca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski do konkursu na dofinansowanie projektów w ramach działania 2.3 „Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw" poddziałania 2.3.1 „Proinnowacyjne usługi IOB dla MSP ". Dofinansowanie przeznaczone jest dla MSP na realizację...

27 / 01 / 2016

dofinansowanie proinnowacyjnych usług dla mśp

Do 18 marca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski do konkursu na dofinansowanie projektów w ramach działania 2.3 „Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw" poddziałania 2.3.1 „Proinnowacyjne usługi IOB dla MSP ". Dofinansowanie przeznaczone jest dla MSP na realizację proinnowacyjnych usług doradczych. O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się wyłącznie mikro, mali lub średni przedsiębiorcy, którzy wcześniej nawiązali współpracę z akredytowanym IOB. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w województwie dolnośląskim wynosi 28 255 000,00zł.

W ramach Działania 2.3 Poddziałania 2.3.1 dofinansowanie przeznaczone jest dla MSP na realizację proinnowacyjnych usług tj.:

a) usług doradczych w zakresie innowacji - doradztwo, pomoc i szkolenia w zakresie transferu wiedzy, nabywania i ochrony wartości niematerialnych i prawnych oraz korzystania z nich, korzystania z norm i regulacji, w których są one osadzone,
b) usług wsparcia innowacji - udostępnienie przestrzeni biurowej, banków danych, zasobów bibliotecznych, badań rynku, laboratoriów, znakowanie, testowanie i certyfikację jakości w celu opracowania bardziej efektywnych produktów procesów i usług,wspierających MSP w procesie wdrożenia innowacji produktowych lub procesowych o charakterze technologicznym, realizowanych w obszarach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji – KIS.

Wykonawcą usług są akredytowane Instytucje Otoczenia Biznesu. Proces akredytacji IOB prowadzony jest przez Ministerstwo Rozwoju (MR). Listy akredytowanych usługodawców są podane do publicznie dostępnej wiadomości – zamieszczone na stronie MR www.mr.gov.pl. Kryteria akredytacji dotyczyć będą m.in. doświadczenia i potencjału kadrowego IOB w zakresie świadczenia usług proinnowacyjnych. Przedsiębiorca zainteresowany konkretną usługą proinnowacyjną będzie składał do PARP wniosek o dofinansowanie realizacji usługi przez wybrany akredytowany IOB.

Na etapie przygotowania Wniosku o dofinansowanie, przedsiębiorca może wskazać do realizacji usługi IOB, który nie jest akredytowany, jednak najpóźniej w dniu potwierdzenia złożenia przez przedsiębiorcę Wniosku o dofinansowanie, IOB musi złożyć do MR wniosek o akredytację. Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu IOB musi uzyskać akredytację.

Wykonawcą usług są akredytowane Instytucje Otoczenia Biznesu. Proces akredytacji IOB prowadzony jest przez Ministerstwo Rozwoju (MR). Listy akredytowanych usługodawców są podane do publicznie dostępnej wiadomości – zamieszczone na stronie MR www.mr.gov.pl. Kryteria akredytacji dotyczyć będą m.in. doświadczenia i potencjału kadrowego IOB w zakresie świadczenia usług proinnowacyjnych. Przedsiębiorca zainteresowany konkretną usługą proinnowacyjną będzie składał do PARP wniosek o dofinansowanie realizacji usługi przez wybrany akredytowany IOB. Szczegóły na stronie PARP :

http://poir.parp.gov.pl/nabor-wnioskow/ogloszenie-o-konkursie-do-dzialania-2-3-poddzialanie-2-3-1-w-2015-r

27 / 01 / 2016
POZYSKIWANIE NOWYCH RYNKÓW EKSPORTOWYCH W...

   formularz_zgloszenie   Przedsiębiorców sektora MŚP zainteresowanych rozpocząciem bądź rozszerzeniem działalności eksportowej zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości sprzedaży produktów i usług na terenie Republiki Kazachstanu. Kazachstan jest czwartym partnerem...

27 / 01 / 2016

pozyskiwanie nowych rynków eksportowych w kazachstanie

 odt formularz_zgloszenie 

Przedsiębiorców sektora MŚP zainteresowanych rozpocząciem bądź rozszerzeniem działalności eksportowej zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości sprzedaży produktów i usług na terenie Republiki Kazachstanu. Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.W ostatnich latach eksportem towarów do Kazachstanu zajmowało się ponad 1.400 polskich firm (na ponad 40 tys. firm zajmujących się w Polsce eksportem), a importem kazachstańskich towarów do Polski – co najmniej 100 (na niecałe 50 tys. firm zajmujących się w Polsce importem). 

zaproszenie_pkiph.jpg

 

Do 2014 r. wymiana handlowa Polski z Kazachstanem rozwijała się stabilnie i była relatywnie zbilansowana.Obserwowany w 2015 r. spadek zarówno polskiego eksportu do Kazachstanu, jak i importu z tego kraju jest spowodowany przede wszystkim wyhamowaniem tempa rozwoju gospodarczego Kazachstanu, jak i osłabienie waluty kazachstańskiej.

Struktura polskiego eksportu do Kazachstanu jest mocno rozdrobniona. Główną rolę odgrywają tu jednak następujące grupy towarowe: produkty przemysłu elektromaszynowego ( udział w granicach 26-31%), produkty przemysłu chemicznego ( 27-33%), artykuły rolno-spożywcze (11-20% sukcesywnie wzrasta) oraz wyroby hutnicze (6-12%). Eksport innych grup towarowych nie przekracza 5% łącznych dostaw do Kazachstanu.

Z kolei import z Kazachstanu tradycyjnie zdominowany jest przez dostawy produktów mineralnych (w ostatnich kilku latach udział tej grupy w łącznym polskim imporcie z Kazachstanu waha się w granicach 80-92% i stale wzrasta; w okresie styczeń-wrzesień 2015 r. wartość dostaw tej grupy towarowej wyniosła 682,3 mln USD – spadek o 40% w porównaniu z wartością dostaw z analogicznym okresem 2014 r.). W szczególności w tej grupie towarów największe znaczenie mają dostawy olejów ropy naftowej, gazu ziemnego, wodoru i gazów szlachetnych.

W Kazachstanie zarejestrowanych jest około 190 podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału polskiego o różnej formie własności.Najważniejszym obszarem działalności polskich firm w Kazachstanie jest branża naftowo-gazowa, w tym poszukiwanie i zagospodarowanie złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego oraz sektor farmaceutyczny. Polskie firmy obecne są także w sektorze elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych, produkcji rur z tworzyw sztucznych, a także w przemyśle wyrobów chemii użytkowej.

Z kolei bezpośrednie inwestycje kazachstańskie w Polsce wyniosły, według danych Narodowego Banku Polski, na koniec 2014 r. 13,6 mln USD (według danych kazachstańskich, wynosiły na koniec czerwca 2015 r. zaledwie 0,8 mln USD). Jednym z sektorów kazachstańskich inwestycji w Polsce są linie technologicznedla przemysłu spożywczego.

Perspektywy do dalszej współpracy handlowo-inwestycyjnej pomiędzy polskimi i kazachstańskimi firmami są w szczególności w takich obszarach jak m.in. budownictwo (m.in. realizacja projektów infrastrukturalnych, budowa obiektów przemysłu petrochemicznego), gospodarka mieszkaniowo-komunalna, przemysł farmaceutyczny i usługi medyczne, rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, maszyny i urządzenia dla górnictwa, technologie ochrony środowiska, usługi logistyczno-transportowe, przemysł obronny czy też przemysł chemiczny. Perspektywy do rozwoju współpracy widzimy także w obszarze dostaw nowoczesnych maszyn i urządzeń energooszczędnych oraz w sektorze IT/ICT.