newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

Dolny Śląsk

aktualności

10 / 07 / 2016
Kolejne miejsca pracy w wałbrzyskiej strefie

Ponad 400 miejsc pracy stworzy 16 przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na inwestycje w wałbrzyskiej strefie, w pierwszym półroczu 2016 roku. W Zamku Książ odbyła się ceremonia wręczenia zezwoleń, połączona z uroczystym bankietem. W wydarzeniu wziął udział Wiceminister Rozwoju Tadeusz...

10 / 07 / 2016

kolejne miejsca pracy w wałbrzyskiej strefie

Ponad 400 miejsc pracy stworzy 16 przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na inwestycje w wałbrzyskiej strefie, w pierwszym półroczu 2016 roku. W Zamku Książ odbyła się ceremonia wręczenia zezwoleń, połączona z uroczystym bankietem. W wydarzeniu wziął udział Wiceminister Rozwoju Tadeusz Kościński, władze Dolnego Śląska oraz przedstawiciele samorządów.

Z 16 zezwoleń na działalność w strefie, aż 11 związanych jest z inwestycjami na Dolnym Śląsku. Wałbrzyska Strefa posiada w tym województwie ponad 2060 ha terenu w 26 lokalizacjach. Blisko połowa powierzchni wciąż pozostaje do dyspozycji przedsiębiorców.

Dwa nowe projekty inwestycyjne dotyczą wrocławskiej podstrefy. Działa w niej obecnie 17 przedsiębiorców, którzy przeznaczyli na nakłady ponad 1,8 mld złotych i zatrudniają w sumie ponad 8300 pracowników.

We Wrocławiu firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego rozbuduje istniejący zakład produkujący sprzęt AGD. Przedsiębiorstwo przeznaczy na inwestycję ponad 76 mln złotych, tworząc co najmniej 150 dodatkowych miejsc pracy. To już drugie zezwolenie dla niemieckiego producenta, który łącznie zadeklarował nakłady przewyższające 152 mln zł i zatrudnienie 450 osób.

Drugie zezwolenie na działalność w podstrefie Wrocław odebrała również holenderska spółka HSV Polska, która zamierza rozbudować zakład, w celu zwiększenia jego mocy produkcyjnych. W fabryce wytwarzane są opakowania, komponenty techniczne i izolacje styropianowe do ochrony artykułów RTV i AGD. W wyniku reinwestycji powstanie co najmniej 5 nowych miejsc pracy, a wartość projektu wyniesie ponad milion złotych.

W Dzierżoniowie firma BROEN S.A. przeprowadzi kolejną inwestycję, polegającą na budowie hali. Nowy zakład zwiększyć ma możliwości produkcyjne firmy w zakresie wytwarzania zaworów i kurków do instalacji ciepłowniczych, klimatyzacyjnych, gazowych oraz innych instalacji przemysłowych. Koszt inwestycji przekroczy 12 mln złotych, a zatrudnienie w zakładzie znajdzie minimum 10 dodatkowych pracowników.

Firma Jamtex wybuduje w Bielawie zakład, w którym produkowana będzie m.in. pościel, obrusy, ręczniki i firany. Polskie przedsiębiorstwo zatrudni co najmniej 25 osób oraz poniesie nakłady przekraczające 2 miliony złotych.

W Kłodzku natomiast powstaną dwie nowe inwestycje. Wessel-Poliamid wybuduje fabrykę produkującą akcesoria do odkurzaczy, w szczególności dysze i rury. Polsko-niemiecka spółka zainwestuje ponad 25 mln złotych i stworzy minimum 100 miejsc pracy.

W Kłodzku powstanie również zakład firmy TechPlast, polskiego producenta elementów z tworzyw sztucznych dla sektora AGD. W mikroprzedsiębiorstwie znajdzie pracę przynajmniej 10 osób. Nakłady inwestycyjne przekroczą 4,5 mln złotych.

Grupa PCC, posiadająca w Brzegu Dolnym aż 5 spółek, zdecydowała się na kolejną inwestycję. Firma PCC Exol, zajmująca się produkcją składników chemii gospodarczej i kosmetycznej, rozbuduje zakład w celu zwiększenia jego mocy produkcyjnych. Inwestycja przekroczy 15 mln złotych, a zatrudnienie w fabryce znajdzie dodatkowo 8 osób.

W Świdnicy polska firma Pebek wybuduje nowy zakład, w którym zatrudnienie znajdzie co najmniej 8 osób. W fabryce wytwarzane będą m.in. kostki brukowe, płyty betonowe, chodnikowe i tarasowe. Koszt inwestycji przekroczy 5,4 mln złotych.

W Bolesławcu spółka Elektros rozbuduje istniejący zakład. Kolejny projekt związany jest z budową nowej hali, w której produkowany będzie sprzęt elektryczny oraz świadczone usługi magazynowania. Firma przeznaczy na inwestycję 2,5 mln złotych i zatrudni dodatkowo 5 osób.

W Strzelinie,włoska firma Inoxveneta zajmująca się obróbką metali, przeprowadzi kolejną inwestycję o wartości 4,3 mln złotych. W nowej hali zatrudnienie znajdzie 5 dodatkowych pracowników.

Brytyjska firma GKN Driveline posiadająca w Oleśnicy dwa zakłady zdecydowała się na kolejny, już trzeci projekt inwestycyjny. Przedsiębiorstwo na rozbudowę fabryki i zakup linii produkcyjnych przeznaczy 138 mln złotych. W zakładzie produkowane są innowacyjne podzespoły przeniesienia napędu. Firma zatrudnia obecnie blisko 1000 osób.

Na terenach wałbrzyskiej strefy w województwie opolskim powstaną 4 nowe inwestycje. Włoska firma Moretto rozbuduje i zwiększy możliwości produkcyjne zakładu w Prudniku. Inwestycja zawiera zakup maszyn i instalacji do produkcji komponentów do okapów kuchennych i pomp dla sektora AGD oraz podzespołów dla sektora motoryzacyjnego. Przedsiębiorca zadeklarował nakłady przewyższające 3,7 mln złotych oraz zatrudnienie 11 nowych pracowników.

Firma ALSECCO zdecydowała się na kolejną, już czwartą inwestycję w Nysie. Polski producent stolarki okiennej i drzwiowej zamierza rozbudować istniejący zakład. Firma zainwestuje 9 mln złotych, a dzięki projektowi zatrudnienie w fabryce znajdzie przynajmniej 15 dodatkowych pracowników.

W Nysie, nowe przedsięwzięcie zamierza zrealizować również przedsiębiorstwo Eco Recykling. Mała firma z polskim kapitałem wybuduje zakład do produkcji granulatu uzyskiwanego w procesie recyklingu folii gospodarczych i rolniczych. Inwestycja kosztować będzie ponad 4,1 mln złotych, a zatrudnienie w fabryce znaleźć ma minimum 20 osób.

W Opolu firma Ladrob prowadzić będzie działalność badawczą i produkcyjną związaną z dodatkami do mieszanek paszowych i preparatów dla zwierząt gospodarczych. Mikroprzedsiębiorstwo z polskim kapitałem zadeklarowało inwestycje przekraczające 1,1 mln złotych i zatrudnienie co najmniej 3 osób.

Na inwestycję w Lesznie, w województwie wielkopolskim, zdecydowała się druga firma. Robinsons Polska, brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką metali, wybuduje zakład, w którym produkowane będą bramy, bariery oraz inne konstrukcje stalowe. Inwestor zadeklarował poniesienie 1,5 mln złotych nakładów oraz zatrudnienie co najmniej 8 osób.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” to obecnie największa z 14 stref w kraju. Obejmuje powierzchnię 3344 ha w 49 miejscowościach. Na terenie strefy prowadzi działalność 190 firm, które zainwestowały blisko 22 mld złotych i zatrudniają prawie 45 tys. osób.

pdf wsse_lista_zezwolen 

05 / 07 / 2016
MISJA GOSPODARCZA DO SÃO PAULO. BRAZYLIA...

W imieniu Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej (PPCC), Portugalskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (CCIP) oraz Portugalskiej Izby Gospodarczej w Brazylii, zapraszamy do udziału w misji gospodarczej do São Paulo w terminie 24-30 września 2016 r. W misji będą uczestniczyły zarówno firmy z...

05 / 07 / 2016

misja gospodarcza do são paulo. brazylia wrzesień 2016

W imieniu Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej (PPCC), Portugalskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (CCIP) oraz Portugalskiej Izby Gospodarczej w Brazylii, zapraszamy do udziału w misji gospodarczej do São Paulo w terminie 24-30 września 2016 r. W misji będą uczestniczyły zarówno firmy z Polski jak i Portugalii, co pozwoli polskim uczestnikom nie tylko poznać rynek oraz potencjalnych partnerów biznesowych z Brazylii, ale również zdobyć informacje na temat rynku portugalskiego podczas spotkań i eventów z przedstawicielami firm z Portugalii. Dzięki temu, uczestnicy Misji Gospodarczej otrzymają pełniejszy obraz na temat rynku, na podstawie opinii firm już na nim działających.

Wydarzeniu towarzyszył będzie Pan Paulo Portas, wiceprezes Portugalskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Był on czołową postacią portugalskiej polityki, pełnił m. in. funkcje: wicepremiera (w latach 2013-2015), ministra spraw zagranicznych (w latach 2011-2013) i ministra obrony (w latach 2002-2005). Misja kierowana jest do wszystkich przedsiębiorstw zainteresowanych nawiązaniem kontaktów biznesowych na rynku brazylijskim.
pdf trade_mission_sao_paulo_pl 

Wszystkie zainteresowane firmy zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego, niezobowiązującego do wzięcia udziału w misji. Organizatorzy skontaktują się ze wszystkimi zainteresowanymi firmami:
https://docs.google.com/a/ufp.edu.pt/forms/d/10n6M4bUFyiy9OFe-qICKRKbTXdynMGNzOPf46wV38_g/viewform?c=0&w=1

05 / 07 / 2016
Giełda kooperacyjna na Smart City Expo...

Ośrodek Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości serdecznie zaprasza do udziału w giełdzie kooperacyjnej, która odbędzie się w dniach 15-17 listopada 2016 r. podczas targów Smart City Expo World Congress w Barcelonie. Giełda kooperacyjna to seria...

05 / 07 / 2016

giełda kooperacyjna na smart city expo world congress. barcelona listopad 2017

Ośrodek Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości serdecznie zaprasza do udziału w giełdzie kooperacyjnej, która odbędzie się w dniach 15-17 listopada 2016 r. podczas targów Smart City Expo World Congress w Barcelonie. Giełda kooperacyjna to seria bilateralnych, uprzednio zaaranżowanych 30-minutowych spotkań b2b pomiędzy przedstawicielami firm z różnych krajów działających w tej samej branży i zainteresowanych nawiązaniem współpracy z zagranicznymi partnerami.

Giełda oraz Smart City Expo World Congress odbywają się w tym samym czasie co Circular Economy European Summit,European Utility Week oraz iWater. Spotkania kooperacyjne będą prowadzone w języku angielskim. Rejestracja firm prowadzona jest do 28 października, wybór partnerów biznesowych i wysyłanie propozycji spotkań przyjmowane będą w terminie od 15 września do 4 listopada. Udział w giełdzie kooperacyjnej jest bezpłatny.

Zarejestrowane firmy, które umówią minimum 2 spotkania z zagranicznymi partnerami, otrzymają do 50% zniżki na bilet wstępu na Smart City Expo World Congress (50% - Visitor Pass, 25% - Congress Pass)! Więcej informacji nt. giełdy kooperacyjnej udziela: Aleksandra Wadowska, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, e-mail: aleksandra_wadowska(at)parp.gov.pl

05 / 07 / 2016
POLSKO - KAZACHSKIE SPOTKANIA BIZNESOWE...

Zapraszamy do udziału w wyjeżdzie studialnym w ramach Polsko-Kazachskich Spotkań Biznesowych, które odbędą się w dniach 05-08.09.2016 r. Spotkania w Ałmaty przeznaczone są dla branż: budownictwo, instalacje, metal, oświetlenie, wyposażenie wnętrz. Spotkania odbędą się z dobranymi firmami w...

05 / 07 / 2016

polsko - kazachskie spotkania biznesowe ałmaty’2016

Zapraszamy do udziału w wyjeżdzie studialnym w ramach Polsko-Kazachskich Spotkań Biznesowych, które odbędą się w dniach 05-08.09.2016 r. Spotkania w Ałmaty przeznaczone są dla branż: budownictwo, instalacje, metal, oświetlenie, wyposażenie wnętrz. Spotkania odbędą się z dobranymi firmami w trakcie największych targów międzynarodowych w Kazachstanie poświęconych branży ogólnobudowlanej budownictwo, wnętrze, okna drzwi, fasady, ceramika, kamień, wnętrze i materiały wykończeniowe, systemy ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, instalacje wodne i kanalizacyjne.

Główne tematy wydarzenia:

 • Wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie;
 • Instalacje wodne i ciepłownicze;
 • Materiały budowlane i wykończeniowe;
 • Dachy, bramy, drzwi, okna; 
 • Podłogi i materiały podłogowe;
 • Konstrukcje budowlane:
 • Budownictwo specjalistyczne;
 • Narzędzia ręczne i elektryczne;
 • Instalacje elektryczne i energetyczne;
 • Automatyka i elektronika;
 • Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, osprzęt oświetleniowy;
 • Meble i akcesoria meblarskie;
 • Artykuły dekoracyjne;
 • Inne wyroby powiązane tematycznie.

Dla firm zgłaszających się z naszego polecenia, organizatorzy zapewniają zniżkę w wysokości 100 EUR (na firmę). Termin przesyłania zgłoszeń do 29.07.2016
Szczegółowa informacja:
Firma „TETO-LEDER"; 00-260 Warszawa ul.Mostowa 16/18 lokal 2
Tel./fax (22) 831 07 86; Mobil 0 502 288 372;
e-mail: tetoleder@post.pl; www.lokis.biz

doc ZAPROSZENIE 

05 / 07 / 2016
Polskie stoisko i spotkania B2B na Targach...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z WPHI w Kolonii, Instytutem Polskim w Dusseldorfie i Fundacją Indie Games Polska organizuje polskie stoisko narodowe na Międzynarodowych Targach Gier Komputerowych Gamescom 2016, które odbędą się w Kolonii, w Niemczech, w dniach od 17 do...

05 / 07 / 2016

polskie stoisko i spotkania b2b na targach gier komputerowych gamescom - kolonia sierpień 2016

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z WPHI w Kolonii, Instytutem Polskim w Dusseldorfie i Fundacją Indie Games Polska organizuje polskie stoisko narodowe na Międzynarodowych Targach Gier Komputerowych Gamescom 2016, które odbędą się w Kolonii, w Niemczech, w dniach od 17 do 21 sierpnia 2016 r. PARP umożliwia zainteresowanym firmom zaprezentowanie swoich produktów na polskim stoisku.

Ponadto firmy mają możliwość udziału w giełdzie kooperacyjnej która odbędzie się podczas targów GAMESCOM 2016. Giełda przeznaczona jest dla przedstawicieli firm i innych podmiotów działających w szeroko pojętej branży gier wideo, gier komputerowych i aplikacji mobilnych.Udział w giełdzie kooperacyjnej jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszty w zakresie transportu i zakwaterowania na miejscu, a także zakupu biletów wejściowych na targi.

Rejestracja uczestników i profili, a talże wybór partnerów biznesowych do spotkań trwa do 10 sierpnia 2016 Więcej informacji na stronie: https://www.b2match.eu/gamesmatch2016

Wszelkie pytania dotyczące udziału w giełdzie kooperacyjnej proszę kierować na adres: slawomir_biedermann@parp.gov.pl

Firmy zainteresowane zaprezentowaniem produktów na polskim stoisku prosimy o zapoznanie się z inforamacją na stronie: https://www.facebook.com/events/274527286235523/

29 / 06 / 2016
Japończycy zadowoleni z inwestycji na...

Shigeo Matsutomi, Ambasador Japonii wraz z małżonką gościli w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W spotkaniu uczestniczyli japońscy przedsiębiorcy, którzy działają na terenach WSSE. Dzięki tym inwestycjom pracę znalazło ponad 4200 osób. Firmy z kapitałem japońskim to druga pod...

29 / 06 / 2016

japończycy zadowoleni z inwestycji na dolnym śląsku

Shigeo Matsutomi, Ambasador Japonii wraz z małżonką gościli w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W spotkaniu uczestniczyli japońscy przedsiębiorcy, którzy działają na terenach WSSE. Dzięki tym inwestycjom pracę znalazło ponad 4200 osób.

Firmy z kapitałem japońskim to druga pod względem wielkości poniesionych nakładów grupa kapitałowa w wałbrzyskiej strefie. Przedsiębiorstwa z kraju kwitnącej wiśni zainwestowały w WSSE ponad 5 mld złotych. Większe nakłady poniosły jedynie firmy z kapitałem niemieckim.

- Japońskie firmy to sprawdzeni partnerzy biznesowi oraz rzetelni pracodawcy, którzy inwestują w rozwój swoich pracowników. Chcemy zatem, by czuli się u nas jak u siebie w domu. Dokładamy także starań, aby stwarzać jak najlepsze warunki do rozwoju tych przedsiębiorstw – zapewniał podczas spotkania Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy.

Wszystkie japońskie przedsiębiorstwa ulokowało swoje zakłady na Dolnym Śląsku. O tym, że dobrze czują się w wałbrzyskiej strefie, świadczy aż 25 zezwoleń na działalność, które związane są nie tylko z budową nowych fabryk, ale także z rozbudową istniejących zakładów. Aż cztery japońskie firmy działają na terenie Wałbrzycha. Są to NSK Steering Systems, Poland Smelting Technologies "POLST", Toyota Tsusho oraz Toyota Motor Manufacturing Poland - największy kompleks produkcyjny koncernu w Europie.

- Z 43 japońskich przedsiębiorstw, które działają na Dolnym Śląsku, aż 11 funkcjonuje w wałbrzyskiej strefie. Z ankiet wynika, że pozytywnie wypowiadają się o panujących tu warunkach - podkreślał na spotkaniu Ambasador Japonii Shigeo Matsutomi. - Wiemy jednak, że coraz większym problemem staje się pozyskanie przez nich wykwalifikowanej kadry - tłumaczył.

Wałbrzyska strefa angażuje się w dostosowanie szkolnictwa pod potrzeby pracodawców. W tym celu utworzony został Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU”.

29 / 06 / 2016
Kolejne nabory RPO

Ogłoszono kolejne konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. W puli do rozdzielenia jest około 330 milionów złotych. Najwięcej pieniędzy (ponad 200 mln) tym razem trafi na rozwój przedsiębiorczości, w tym przygotowanie terenów inwestycyjnych oraz...

29 / 06 / 2016

kolejne nabory rpo

Ogłoszono kolejne konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. W puli do rozdzielenia jest około 330 milionów złotych.

Najwięcej pieniędzy (ponad 200 mln) tym razem trafi na rozwój przedsiębiorczości, w tym przygotowanie terenów inwestycyjnych oraz budowę infrastruktury dla przedsiębiorców.
Z pieniędzy będą mogły skorzystać samorządy, specjalne strefy ekonomiczne, instytucje otoczenia biznesu, a w niektórych naborach również uczelnie wyższe i Lokalne Grupy Działania. Priorytetowo traktowane będą przedsięwzięcia zwłaszcza na nieużytkach rolnych, terenach zdegradowanych i tych zlokalizowanych przy inwestycjach transportowych.

Małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy producentów rolnych i przedsiębiorstwa samorządowe będą mogły również skorzystać ze środków przeznaczonych na podnoszenie efektywności energetycznej. Na modernizację energetyczną budynków, wymianę źródeł energii, wykorzystanie nowoczesnych technologii w liniach produkcyjnych i instalacje odzyskujące ciepło z odpadów będzie do rozdysponowania około 20 mln zł.

Prawie 90 milionów złotych przeznaczono na rewitalizację obszarów zdegradowanych, przede wszystkim na remonty bloków mieszkalnych, kamienic i innych budynków wielorodzinnych. O pieniądze starać się mogą samorządy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i organizacje pozarządowe.

Szczegółowe informacje oraz kryteria ogłaszanych konkursów znajdują się na stronie: www.rpo.dolnyslask.pl

19 / 06 / 2016
„Forum Młodych Innowatorów” - od pomysłu...

Zapraszamy do udziału w konkursie „Forum Młodych Innowatorów” - od pomysłu do przemysłu, organizowanego z inicjatywy Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle ZAK S.A. w partnerstwie z opolskim Stowarzyszeniem „Park Przemysłowy Metalchem”, „Kędzierzyńsko-Kozielskim Parkiem Przemysłowym” oraz Klastrem...

19 / 06 / 2016

„forum młodych innowatorów” - od pomysłu do przemysłu

Zapraszamy do udziału w konkursie „Forum Młodych Innowatorów” - od pomysłu do przemysłu, organizowanego z inicjatywy Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle ZAK S.A. w partnerstwie z opolskim Stowarzyszeniem „Park Przemysłowy Metalchem”, „Kędzierzyńsko-Kozielskim Parkiem Przemysłowym” oraz Klastrem Chemii Specjalistycznej Chem-Ster. Celem konkursu jest identyfikacja i przygotowanie innowacyjnych pomysłów z zakresu nowoczesnych technologii, konstrukcji, materiałów dla chemii i energetyki oraz wyłonienie najlepszych, innowacyjnych pomysłów młodych innowatorów, które mają potencjał wdrożeniowy.
Tym samym promowane będą nowe idee mające szanse praktycznego zastosowania w przemyśle. Komisja będzie brała pod uwagę możliwość realizacji pomysłu, uwarunkowań i otoczenia, kosztochłonności i przychodowości projektu, realności wykonania planu finansowego przedsięwzięcia, możliwości generowania nowych miejsc pracy, możliwości wdrożenia, skali zastosowań.

Uczestnikami konkursu mogą być osoby fizyczne lub zespół uczestników.w dwóch kategoriach wiekowych:

 • uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
 • studenci i doktoranci do 30 roku życia


Do finału konkursu zakwalifikowanych zostanie 6 najlepszych pomysłów konkursowych, po 3 w każdej kategorii wiekowej.Przewidziane są nagrody pieniężne za I, II, III miejsce w każdej kategorii wiekowej. Finał konkursu - 26.10.2016 r. podczas inauguracji II Międzynarodowej Konferencji Nowoczesne Technologie Konstrukcje Materiały dla Sektora Chemii i Energetyki w Kędzierzynie-Koźlu.

ZAŁĄCZNKI:

pdf formularz_zgloszeniowy_03_06_2016 

pdf model_biznesowy_03_06_2016 

pdf regulamin_konkursu_03_06_2016__ostateczny 

17 / 06 / 2016
200 nowych miejsc pracy w Bolesławcu

Ponad 200 miejsc pracy powstanie w zakładzie Rhenus w Bolesławcu. Centrum Logistyczne niemieckiego przedsiębiorstwa kosztować będzie około 82 mln złotych. To już dziesiąty inwestor na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bolesławcu. Grupa Rhenus jest dostawcą kompleksowych...

17 / 06 / 2016

200 nowych miejsc pracy w bolesławcu

Ponad 200 miejsc pracy powstanie w zakładzie Rhenus w Bolesławcu. Centrum Logistyczne niemieckiego przedsiębiorstwa kosztować będzie około 82 mln złotych. To już dziesiąty inwestor na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bolesławcu.

Grupa Rhenus jest dostawcą kompleksowych usług logistycznych o globalnym zasięgu i obrocie rocznym na poziomie 4,6 miliarda euro. Posiada ponad 500 lokalizacji na całym świecie i zatrudnia ponad 26 000 pracowników. Firma obecna jest w Polsce od 23 lat. Na terenie kraju posiada 8 lokalizacji magazynowych i 13 centrów dystrybucyjnych. Dziennie obsługuje nawet 50 tysięcy zamówień.
Na terenie budowanego w Bolesławcu obiektu wmurowano kamień węgielny. W uroczystości wzięli udział właściciele firmy, zarząd wałbrzyskiej strefy oraz władze samorządowe.
- Postrzegamy tę część Polski, jako miejsce o olbrzymim potencjale. Do inwestycji przekonała nas również doskonale rozwinięta infrastruktura i środowisko biznesowe, stworzone przy udziale władz miasta, powiatu i wałbrzyskiej strefy – podkreślał podczas uroczystości Marcin Bartosz, członek zarządu i dyrektor generalny Rhenus Logistics.
Inwestycja w Bolesławcu podzielona została na kilka etapów. W pierwszym przewidziano budowę hali magazynowej o powierzchni blisko 40 tys. m kw. Kolejny przewiduje realizację dodatkowych 17 tys. Docelowo może powstać nawet 100 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Będzie to największa inwestycja firmy Rhenus w Polsce i jedna z największych w Europie. Pierwszy etap powinien zakończyć się w październiku tego roku. Realizację całej inwestycji przewidziano na koniec 2019 roku.
W zezwoleniu na działalność w wałbrzyskiej strefie firma zadeklarowała zatrudnienie co najmniej 200 pracowników oraz poniesienie nakładów sięgających blisko 82 mln złotych.
Tereny objęte wałbrzyską strefą w Bolesławcu są szczególnie atrakcyjne inwestycyjnie. Lokalizacja położona jest zaledwie 50 km od niemieckiej granicy oraz w bezpośrednim sąsiedztwie węzła z autostradą A4. Na terenach WSSE w Bolesławcu działa obecnie 9 firm, które zainwestowały blisko 235 mln złotych i zatrudniają około 600 osób. Wciąż dostępnych jest około 25 ha terenu objętego ulgami podatkowymi.