newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

aktualności

13 / 11 / 2018
Dzień eksportu w Górnej Austrii 2018

W Linz odbył się "Dzień eksportu w Górnej Austrii 2018". Wydarzenie organizowane było przez Centrum Eksportu Górnej Austrii, z inicjatywy Izby Gospodarczej Górnej Austrii. Udział w nim wzięli przedsiębiorcy z Austrii, przedstawiciele instytucji badawczo - rozwojowych, otoczenia biznesu, jak...

13 / 11 / 2018

dzień eksportu w górnej austrii 2018

W Linz odbył się "Dzień eksportu w Górnej Austrii 2018". Wydarzenie organizowane było przez Centrum Eksportu Górnej Austrii, z inicjatywy Izby Gospodarczej Górnej Austrii. Udział w nim wzięli przedsiębiorcy z Austrii, przedstawiciele instytucji badawczo - rozwojowych, otoczenia biznesu, jak również eksperci ds. eksportu.Dolny Śląśk był reprezentowany przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej.
Podczas "Dnia eksportu w Górnej Austrii 2018" DAWG, w ramach realizacji projektu „Zdobycie nowych rynków zbytu oraz budowanie rozpoznawalności marki Dolny Śląsk w kraju i za granicą”, zorganizaowała stoisko promocyjne, na kórym prezentowany był potencjał gospodarczy Województwa Dolnośląskiego oraz możliwości współpracy biznesowej dla sektora MŚP.

Dzień Eksportu w Górnej Austrii jest platformą wiedzy i sieci dla przedsiębiorców i tradycyjnie miejscem spotkań przedsiębiorców zainteresowanych umiędzynarodowieniem działalności gospodarczej. Zapewnia kompleksowy przegląd wszystkich problemów związanych z internacjonalizacją i podkreśla nowe możliwości biznesowe, eksportowe i współpracy.

 

 

 


 

 

 

31 / 10 / 2018
Projekt wsparcia internacjonalizacji MŚP

Trwa nabór do projektu Polskie Mosty Technologiczne. Na zainteresowanych przedsiębiorców sektora MSP czekają: Chiny, Japonia, Wietnam, ZEA i Kenia . W ramach projektu PMT przedsiębiorca może otrzyma wsparcie w wysokości do 200 tys. zł. Polskie Mosty Technologiczne to doradztwo i...

31 / 10 / 2018

projekt wsparcia internacjonalizacji mśp

Trwa nabór do projektu Polskie Mosty Technologiczne. Na zainteresowanych przedsiębiorców sektora MSP czekają: Chiny, Japonia, Wietnam, ZEA i Kenia. W ramach projektu PMT przedsiębiorca może otrzyma wsparcie w wysokości do 200 tys. zł.
Polskie Mosty Technologiczne to doradztwo i wsparcie w procesie umiędzynarodowienia wybranych poza unijnych rynkach dla: mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z wszystkich sektorów, które kwalifikują się do otrzymania pomocy de minimis i posiadają innowacyjny produkt, usługę bądź technologię.
W ramach projektu PMT przedsiębiorca otrzyma wsparcie w wysokości do 200 tys. PLN – de minimis (w formie bezgotówkowej i gotówkowej):
- 3 dniowe warsztaty na temat wybranego rynku (praktyczne informacje)
- 40 h konsultacji z ekspertem w celu stworzenia strategii ekspansji
- 120 tys. PLN do wydatkowania na rynku zagranicznym (dokumentacja konkursowa projektu https://pmt.trade.gov.pl/pl w zakładce o projekcie)
- na 30 dni udostępnione miejsce do pracy i urządzenia biurowe w Zagranicznym Biurze Handlowym PAIH w wybranym kraju
- wsparcie merytoryczne i operacyjne pracowników ZBH, którzy m.in. umówią spotkania z potencjalnymi partnerami.

Ważne daty PMT w 2018 r.:

  • Do 9 listopada trwa nabór na rynki: Chiny, Japonia, Wietnam
  • 15 listopada zapraszamy na seminarium otwierające nabór na rynki ZEA i Kenii
  • 5 grudnia zapraszamy na spotkanie podsumowujące pierwszy rok PMT


Składanie wniosków i rejestracja na seminaria przez stronę https://soe.paih.gov.pl/
Dokumentacją konkursowa projektu na stronie https://pmt.trade.gov.pl/pl

Kontakt:
Angelika Wójcik
Project Manager
Polskie Mosty Technologiczne (PMT)
Departament Rozwoju Gospodarczego
m.: +48 600 400 896
t.: +48 22 334 9924

 

więcej informacji >PMT_10.2018<

 

 

 

 


 

30 / 10 / 2018
Wietnamczycy poznają gospodarkę Dolnego...

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej a wietnamską Eco Valley Chamber of Commerce rozpoczęło wizytę na Dolnym Śląsku delegacji z Wietnamu. W planie dwudniowego pobytu jest m.in. spotkanie z Cezarym Przybylskim, marszałkiem województwa...

30 / 10 / 2018

wietnamczycy poznają gospodarkę dolnego śląska

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej a wietnamską Eco Valley Chamber of Commerce rozpoczęło wizytę na Dolnym Śląsku delegacji z Wietnamu. W planie dwudniowego pobytu jest m.in. spotkanie z Cezarym Przybylskim, marszałkiem województwa dolnośląskiego, przedsiębiorcami oraz przedstawicielami projektu „Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia”.

Wizyta wietnamskiej delegacji na Dolnym Śląsku jest efektem misji gospodarczej, którą w sierpniu tego roku organizowała Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej sp. z o. o. wspierana przez Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City. Jej głównym celem było przedstawienie oferty eksportowej i umożliwienie wejścia na rynek wietnamski małym i średnim firmom z naszego regionu, głównie sektora rolno-spożywczego i meblarskiego. Jedna z dolnośląskich firm już podjęła współpracę i podpisała w Wietnamie pierwsze kontrakty. Teraz do Wrocławia przyjechało ponad 20 przedstawicieli wietnamskich firm i instytucji biznesowych zainteresowanych poznaniem naszego kraju, jak również zachęcając do inwestowania w Wietnamie. Pierwszym elementem wizyty było podpisanie umów o współpracy z DAWG oraz Dolnośląską Organizacją Turystyczną.

Piotr Harasimowicz, Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City: - W ciągu ostatnich kilku miesięcy wykonaliśmy ogromną pracę, które efekty właśnie widać. Wietnamczycy widzą w waszym regionie ogromny potencjał. Chcą przekonać tutejszych przedsiębiorców, że są znacznie bardziej nowocześni i otwarci niż się powszechnie sądzi, a także bardziej konkurencyjni niż np. Chiny. Podpisane dziś porozumienia z pewnością wkrótce zaowocują, jestem o tym przekonany.

Hubert Papaj, prezes DAWG sp. z o.o.: Bardzo poważnie podchodzimy do tej współpracy. Dla Dolnego Śląska, dla przedsiębiorców z naszego regionu Wietnam jest bardzo obiecującym partnerem np. w przemyśle meblarskim. Dziś to jeden z wiodących na świecie krajów zajmujących się przetwarzaniem i eksportem drewna. Obroty eksportowe Wietnamu tylko w tym sektorze w następnej dekadzie mogą sięgnąć 30 miliardów dolarów.

Wietnamczycy promują na Dolnym Śląsku swój najnowszy projekt Thai Nguyen Eco Valley. Ma on na celu zaprezentowanie Wietnamu m.in. jako nowoczesnego miejsca do inwestycji, kooperacji, efektownego i efektywnego dla biznesu i nauki z całego świata, szczególnie Europy.

 

 

 


 

26 / 10 / 2018
DOLNOŚLĄSKIE FIRMY Z KONTRAKTAMI PO SIAL...

Czwartek 25 października był ostatnim dniem największych targów branży spożywczej SIAL 2018 w Paryżu. Na zaproszenie Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej uczestniczyli w nich nasi regionalni przedsiębiorcy - dziesięć głównie małych, rodzinnych firm branży spożywczej oraz Zakłady...

26 / 10 / 2018

dolnośląskie firmy z kontraktami po sial paryż.

Czwartek 25 października był ostatnim dniem największych targów branży spożywczej SIAL 2018 w Paryżu. Na zaproszenie Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej uczestniczyli w nich nasi regionalni przedsiębiorcy - dziesięć głównie małych, rodzinnych firm branży spożywczej oraz Zakłady Ceramiczne Bolesławiec. Pierwsze kontrakty już podpisano.

SIAL Paris to globalna platforma biznesowa dla branży spożywczej i wiodące wydarzenie na francuskim rynku żywności. Spotykają się tu producenci żywności, dystrybutorzy, importerzy, hurtownicy i detaliści, a także przedstawiciele gastronomii instytucjonalnej i gastronomicznej.

Na regionalnym stoisku Dolnego Śląska prezentowały się firmy sektora MSP, które miały możliwość pokazania swoich produktów, odbycia rozmów handlowych. Dolny Śląsk promował się jako producent żywności unikatowej, zdrowej, ekologicznej i najwyższej jakości. We Francji panuje moda na produkty ekologiczne, stąd jest ogromne zainteresowanie produktami naszych przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy dzięki zaproszeniu DAWG mogli nieodpłatnie promować swoje produkty i usługi. To pomogło im zaistnieć bowiem koszty wykupienia samodzielnie stoiska na tak prestiżowej imprezie handlowej, są dla małych firm barierą nie do pokonania.

- Spotykamy tu mnóstwo potencjalnych kontrahentów z całego świata. Prowadziliśmy już rozmowy z klientami z Arabii Saudyjskiej, Ameryki, Kanady, Azerbejdżanu….Wydaje mi się, że dla każdego producenta – nawet jeśli nie jest jeszcze gotowy albo chętny do zainwestowania w eksport- bardzo fajne są takie targi, żeby zobaczyć jakie są trendy żywnościowe na świecie, co jest poszukiwane i jak nasze produkty są odbierane przez różne narodowości- mówi Michał Sznajder prowadzący małym rodzinne gospodarstwo Kiszone warzywa z Doliny Baryczy.

- Jesteśmy tutaj jako członek Dolnośląskiego Szlaku Wina i Piwa. Chcemy zorientować się jak wygląda podobna impreza, jak zdobyć kontrahentów spoza polski, a być może wrócić z ciekawymi kontraktami. Podpatrujemy innych wystawców. Cieszymy się, że możemy tak mały biznes zaprezentować w skali europejskiej- mówi Marek Janiak z Winnicy Jadwiga, która znajduje się w paśmie grzbietu południowego Wzgórz Trzebnickich.

Irena Kosoń prowadząca w Kamieńcu Ząbkowickim rodzinną firmę Laro (orzeszki w karmelu i czekoladzie), planuje większy rozwój i ekspansję nie tylko na Europę ale i inne kraje.

- Nowym kontrahentom proponujemy produkty, które nie zawierają konserwantów, nie mają żadnych barwników ani środków, w jakikolwiek sposób wpływających niekorzystnie na organizm. Cieszą się z dużego zainteresowania.

- SIAL to targi, z których nie wyjeżdża się bez kontraktów. Każdy z przedsiębiorców odbywał codziennie mnóstwo rozmów z producentami, dystrybutorami. Pierwsze kontrakty już zostały podpisane - podkreśla Dominika Rawecka z DAWG- Ku wielkiemu zaskoczeniu naszych przedsiębiorców zainteresowanie ich produktami było ogromne. Współpracę z nich chce podjąć np. przedstawiciel francuskiej sieci sklepów z polską żywnością, której klientami jest głownie Polonia – dodaje Dominika Rawecka.

Dolnośląscy przedsiębiorcy znaleźli na targach SIAL również firmy transportowe, które ułatwią współpracę na linii Polska - Francja, ale także Jordania (wysyłanie kontenerów w towarem). Właścicielami tych firm na rynku francuskim są Polacy, zatem nie ma bariery językowej. Pierwszy transport z naszymi towarami wyruszy już w najbliższy poniedziałek.

 

 

 


 

22 / 10 / 2018
SIAL Paryż 2018

W niedzielę w Paryżu rozpocżęły się największe targi branży spożywczej t SIAL 2018 Na stoisku regionalnym Dolnego Śląska obecni są regionalni przedsiębiorcy- głównie małe, rodzinne firmy branży spożywczej. SIAL Paris to globalna platforma biznesowa dla branży spożywczej i wiodące wydarzenie...

22 / 10 / 2018

sial paryż 2018

W niedzielę w Paryżu rozpocżęły się największe targi branży spożywczej t SIAL 2018
Na stoisku regionalnym Dolnego Śląska obecni są regionalni przedsiębiorcy- głównie małe, rodzinne firmy branży spożywczej.
SIAL Paris to globalna platforma biznesowa dla branży spożywczej i wiodące wydarzenie na francuskim rynku żywności. Spotykają się tu producenci żywności, dystrybutorzy, importerzy, hurtownicy i detaliści, a także przedstawiciele gastronomii instytucjonalnej i gastronomicznej.
Na regionalnym stoisku Dolnego Śląska prezentują się firmy sektora MSP, które mają możliwość pokazania swoich produktów, odbycia rozmów handlowych. Dolny Śląsk promuje się jako producent żywności unikatowej, zdrowej, ekologicznej i najwyższej jakości.
- SIAL to targi, z których nie wyjeżdża się bez kontraktów. Jestem przekonana, że nasze lokalne firmy znajdą tu odbiorców swoich towarów. Każdy w naszych regionalnych producentów spotka się na bezpośrednich rozmowach handlowych z kilkudziesięcioma potencjalnymi nabywcami. Z doświadczenia wiem, że co najmniej jeden-dwa kontrakty zostaną sfinalozowane - mówi Dominika Rawecka z DAWG.
Targi Sial Paryż zakończa się w czwartek.

 

 

 

 


 

16 / 10 / 2018
TARGI SPOŻYWCZE Agro Expo 2018

Zapraszamy do bezpłatnego udziału w stoisku informacyjnym Ambasady RP w Tbilisi podczas 18. Międzynarodowych Targów Agro Expo 2018. Targi odbedą się w dniach 20-22 listopada i obejmują branże: artykuły rolne, artykuły spożywcze, maszyny i opakowania. Wszystkim chętnym firmom zapewniamy...

16 / 10 / 2018

targi spożywcze agro expo 2018

Zapraszamy do bezpłatnego udziału w stoisku informacyjnym Ambasady RP w Tbilisi podczas 18. Międzynarodowych Targów Agro Expo 2018. Targi odbedą się w dniach 20-22 listopada i obejmują branże: artykuły rolne, artykuły spożywcze, maszyny i opakowania.

Wszystkim chętnym firmom zapewniamy możliwość skorzystania z wyposażonego stoiska o powierzchni 18 m kw. w głównej hali targów, tłumacza polsko-gruzińskiego w trakcie rozmów z umówionymi kontrahentami i odwiedzającymi, wejściówki na stoisko dla delegowanych przedstawicieli firm. Na stoisku nie można eksponować produktów i próbek - tylko materiały informacyjne. Strona internetowa targów: http://www.agroexpo.ge/.

Firmy mogą przesłać materiały informacyjne do ekspozycji na stoisku informacyjnym na własny koszt z dostawą do drzwi placówki na adres: Embassy of Poland in Georgia, Oniashvili 24, 0160 Tbilisi (paczki powinny być do 5 kg, wartość 0 zł), które następnie dostarczymy na stoisko.

Prosimy firmy zainteresowane udziałem w stoisku o kontakt: przemyslaw.pierz@msz.gov.pl
http://www.tbilisi.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/zapraszamy_do_udzialu_w_targach_agro_expo_2018

 

 

 

 


 

15 / 10 / 2018
DOLNOŚLĄŚKIE W CZOŁÓWCE EUROPEJSKICH REGIONÓW

Województwo dolnośląskie w ścisłej europejskiej czołówce pod względem dynamiki rozwoju - wynika z danych Eurostatu zaprezentowanych przy okazji XVI Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów w Brukseli. Za jedno z czterech najszybciej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej pod względem...

15 / 10 / 2018

dolnośląśkie w czołówce europejskich regionów

Województwo dolnośląskie w ścisłej europejskiej czołówce pod względem dynamiki rozwoju - wynika z danych Eurostatu zaprezentowanych przy okazji XVI Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów w Brukseli. Za jedno z czterech najszybciej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej pod względem PKB na jednego mieszkańca w latach 2008-2016 uznano Mazowsze.

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2016 r. PKB per capita, według standardów siły nabywczej (PPS), w województwie mazowieckim był równy 109 proc. średniej unijnej, podczas gdy osiem lat wcześniej - 82 proc.; oznacza to wzrost o 27 pkt proc. Wynik ten daje czwartą pozycję w tempie rozwoju gospodarczego pośród 276 regionów Unii Europejskiej. Bardziej dynamiczny wzrost w stosunku do średniej unijnej odnotowano jedynie w irlandzkim regionie stołecznym (53 pkt proc.), regionie wydzielonym z części Londynu obejmującej tamtejsze City (44 pkt proc.) oraz regionie stołecznym Rumunii (38 pkt proc.).

W ścisłej europejskiej czołówce pod względem dynamiki rozwoju znalazły się ponadto: Wielkopolska, której PKB per capita w analizowanym okresie wzrosło z 56 proc. do 75 proc. (o 19 pkt proc.), oraz Dolny Śląsk – wzrost z 58 proc. do 76 proc. (18 pkt proc.). Dane Eurostatu pokazują, że wszystkie polskie województwa rozwijały się szybciej niż średnia dla 28 państw UE. Poza Polską taka sytuacja miała miejsce tylko w Bułgarii, Rumunii, trzech państwach bałtyckich, na Węgrzech i Słowacji.

Jak podkreślono w analizie, chociaż w UE pozostaje podział na wschód i zachód kontynentu pod względem tworzenia dobrobytu, jest on już mniej wyraźny, co przypisuje się m.in. unijnym inwestycjom. "Polityka spójności - wśród innych czynników - miała pewien wpływ na dysproporcje krajowe i regionalne" - napisano w analizie.

Z danych wynika jednak, że mimo wyraźnej tendencji wzrostowej niektóre obszary Polski nadal dzieli od średniej UE spory dystans. Poziom PKB per capita czterech polskich regionów był w 2016 r. mniejszy niż połowa średniej unijnej. W tej grupie są województwa: lubelskie (47 proc.), podkarpackie (48 proc.), podlaskie (48 proc.) oraz warmińsko-mazurskie (49 proc.).

Najbiedniejszym obszarem w UE jest Region Północno-Zachodni w Bułgarii (29 proc. unijnej średniej), w którym PKB per capita było 21 razy niższe niż w najbogatszym regionie statystycznym, czyli części Londynu wraz z City (611 proc. średniej unijnej).

Wyniki ekonomiczne regionów są podstawą przydziału środków w ramach unijnej polityki spójności. Objęte są nią wszystkie regiony UE, jednak większość funduszy unijnych (a dokładniej strukturalnych) kierowana jest do regionów, w których PKB na mieszkańca nie przekracza 75 proc. średniej dla 28 państw UE. W perspektywie unijnej 2014-2020 przydział funduszy odbywa się na podstawie średniego PKB per capita w trzyletnim okresie między 2007 a 2009 r.

 

 

12 / 10 / 2018
DELEGACJA GRUZJI NA DOLNYM ŚLĄSKU

Przedstawiciele gruzińskiego Kutaisi z krótką wizytą gospodarczą na Dolnym Śląsku. Jednym z punktów programu było spotkanie w DAWG. Uczestniczyły w nim m.in. dolnoślaskie firmy zainteresowane wspólpracą z Gruzją. Spotkanie organizowane pzrez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej oraz...

12 / 10 / 2018

delegacja gruzji na dolnym śląsku

Przedstawiciele gruzińskiego Kutaisi z krótką wizytą gospodarczą na Dolnym Śląsku. Jednym z punktów programu było spotkanie w DAWG. Uczestniczyły w nim m.in. dolnoślaskie firmy zainteresowane wspólpracą z Gruzją.

Spotkanie organizowane pzrez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej oraz Polsko - Gruzińską Izba Przemysłowo - Handlową miało na celu zapoznanie Gruzinów z polskimi firmami, zainteresowanymi wejsciem na tamtejszy rynek. Omówiine zostały wszystkiie możliwe płaszczyzny współpracy .
W kwietniu tego roku podczas konferencji gospodarczych w Batumi i Tbilisi, nasze województwo zaprezentowało ofertę gospodarczą, a przedsiębiorcy odbyli rozmowy z potencjalnymi kontrahentami. Byłą to druga misja gospodarcza przedstawicieli naszego regionu w Gruzji. Jej efektem był m.in. kontrakt na dostawy dla gruzińskiego sektora militarnego, sprzedaż ekologicznych sadzonek borówek oraz kooperacja pomiędzy firmami HR-owymi.

 

 

 

 


 

10 / 10 / 2018
DAWG - partner 365 TIMING ECONOMIC CONGRESS

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 15-16 października we Wrocławiu . Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy pakiet bezpłatnych wejściówek. Ze względu na ograniczoną liczbę wejściówek, decyduje kolejność zgłoszeń. 365 Timing Economic Congress to koncepcja...

10 / 10 / 2018

dawg - partner 365 timing economic congress

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 15-16 października we Wrocławiu. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy pakiet bezpłatnych wejściówek. Ze względu na ograniczoną liczbę wejściówek, decyduje kolejność zgłoszeń. 365 Timing Economic Congress to koncepcja całościowego podejścia do zagadnień czasu w procesach społeczno-gospodarczych z uwzględnieniem potrzeb jednostki, biznesu, ale też społeczeństwa i państwa. więcej >>>