newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

aktualności

22 / 01 / 2019
FABRYKA BATERII DO E-AUT

Mercedes-Benz Cars ogłosił, że w Jaworze na Dolnym Śląsku zbuduje fabrykę baterii do samochodów elektrycznych. Zakład powstanie obok fabryki silników samochodowych, która seryjną produkcję rozpocznie już w tym roku. Dzięki budowie nowej fabryki baterii w Jaworze powstanie ponad 300 nowych...

22 / 01 / 2019

fabryka baterii do e-aut

Mercedes-Benz Cars ogłosił, że w Jaworze na Dolnym Śląsku zbuduje fabrykę baterii do samochodów elektrycznych. Zakład powstanie obok fabryki silników samochodowych, która seryjną produkcję rozpocznie już w tym roku.

Dzięki budowie nowej fabryki baterii w Jaworze powstanie ponad 300 nowych miejsc pracy. Montaż baterii będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie i, podobnie jak fabryka silników, będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Seryjna produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) rozpocznie się na początku kolejnej dekady.Inwestycja ma być wieloetapowa i pochłonie ponad 200 mln euro. To dziewiąta fabryka baterii należąca do Mercedesa. Pozostałe znajdują się w siedmiu miejscach na trzech kontynentach..
- Do 2022 r. przeprowadzimy elektryfikację całego portfolio Mercedesa proponując naszym klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym w każdym segmencie. Wśród nich będzie co najmniej dziesięć samochodów w pełni elektrycznych. Baterie do tych aut wyprodukujemy w naszych fabrykach, bo jest to ważny czynnik sukcesu w erze elektromobilności. Fabryka baterii w Jaworze jest drugą już inwestycją Mercedesa w tej lokalizacji. Pierwszą jest inteligentna fabryka zaawansowanych technologicznie silników do pojazdów konwencjonalnych, a teraz wprowadzamy do Polski kolejną technologię przyszłości – mówi Markus Schäfer, Członek Zarządu ds. produkcji i łańcucha dostaw Mercedes-Benz Cars.

Fabryka silników i nowa fabryka baterii w Jaworze są ważnymi ogniwami naszej globalnej sieci produkcji układów napędowych. Mamy obecnie dziewięć fabryk baterii na świecie, co zapewnia nam bezpieczeństwo produkcji aut z napędem elektrycznym. Lokalizacja w Jaworze okazała się dobrą decyzją już przy budowie fabryki silników. Budowa fabryki baterii to kontynuacja tego sukcesu. Cieszymy się bardzo z rozwoju współpracy z regionem i polskimi koleżankami i kolegami – mówi Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars.

Mercedes-Benz Cars jest jedną z pierwszych dużych firm przemysłowych, które zawarły umowy z lokalnymi dostawcami zielonej energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Zarówno fabryka silników, jak i nowa fabryka baterii będą zaopatrywane w energię odnawialną, neutralną pod względem emisji CO2. Tym samym Jawor będzie jedną z pierwszych bezemisyjnych fabryk Mercedesa na świecie.

Elektromobilność to inwestycje zaawansowane technologicznie, ale również mające wpływ na zmianę struktury gospodarki i pozycję Polski jako lidera w tej branży w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, której DAWG jest certyfikowanym partenrem, aktualnie obsługuje 14 inwestycji z tego sektora, dzięki którym może powstać ponad 3,3 tys. miejsc pracy.

 

 

 


 

21 / 01 / 2019
BIURA DO WYNAJĘCIA

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej oferuje do wynajęcia atrakcyjne biura w centrum Wrocławia, sale konferencyjne, szkoleniowe oraz sale na spotkania biznesowe. Dysponujemy miejscami parkingowymi, a nasz budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. W aktualnej ofercie...

21 / 01 / 2019

biura do wynajęcia

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej oferuje do wynajęcia atrakcyjne biura w centrum Wrocławia, sale konferencyjne, szkoleniowe oraz sale na spotkania biznesowe. Dysponujemy miejscami parkingowymi, a nasz budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W aktualnej ofercie posiadamy do wynajęcia następujące lokale biurowe, znajdujące się w naszych Inkubatorach przy al. Kasztanowej 3a-5 we Wrocławiu:

 • lokal składający się z dwóch pomieszczeń: 22,77m2 (pokój przechodni) i 19,80m2
 • lokal o powierzchni 30,22 m2
 • lokal o powierzchni 29,63 m2
 • lokal składający się z dwóch pomieszczeń przechodnich : 34,26m2 i 22,99m2

 

 • lokal składający się z dwóch pomieszczeń: 17, 49m2 (pokój przechodni) i 23,52m2
 • lokal o powierzchni 38,14m2
 • lokal o powierzchni 23,25m2

Ponadto oferujemy do wynajęcia piętro kamienicy przy ul. Kotlarskiej 42 we Wrocławiu:

 • 224,95 m2 powierzchni biurowej. Koszt wynajmu wraz z mediami wynosi 15 000 zł brutto.

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu:
Justyna Kuczkowska, tel: 668 439 800, e-mail: justyna.kuczkowska@dawg.pl

 

 

 

 


 

21 / 01 / 2019
gov_LAB – PROGRAM EDUKACYJNY DLA JST

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór do gov_LAB –pilotażowego programu edukacyjnego dla jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski. Jego celem jest dostarczenie administracji samorządowej wiedzy i umiejętności do projektowania innowacyjnych usług lub programów dla...

21 / 01 / 2019

gov_lab – program edukacyjny dla jst

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór do gov_LAB –pilotażowego programu edukacyjnego dla jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski. Jego celem jest dostarczenie administracji samorządowej wiedzy i umiejętności do projektowania innowacyjnych usług lub programów dla MSP. Dodatkowym efektem będą nowe usługi lub programy dla przedsiębiorców, zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb użytkowników.

Uczestnicy projektu nabędą wiedzę i kompetencje z szerokiego spektrum zagadnień. Dowiedzą się m.in. czym jest projektowanie usług publicznych oraz projektowanie doświadczeń i funkcjonalności dla użytkownika (user experience), jak projektować usługi w zmiennej rzeczywistości (future thinking/foresight), czy też jak wypromować nowe usługi (pitching, storytelling). Ponadto będą mogli nauczyć się efektywnej pracy w zespole multidyscyplinarnym, analizowania zależności między interesariuszami usług skierowanych do przedsiębiorców, a także pracy w systemie iteracyjnym (testowanie założeń na wczesnym etapie).
Dużą zaletą gov_LAB jest fakt, że proces projektowy będzie bazował na metodologii service design, której podstawą jest współpraca oraz silne zorientowanie na użytkownika dzięki głębokiemu zrozumieniu jego problemów i potrzeb (user-centered design).

Zainteresowane udziałem jednostki samorządu terytorialnego powinny zgłosić zespoły projektowe składające się z 3-7 pracowników. Co najmniej 3 członków zespołu powinno być na stałe zaangażowanych w proces projektowy. Wskazane jest ponadto, aby członkowie zespołu mieli uzupełniające się kompetencje, niezbędne do zaprojektowania i wdrożenia instrumentu dla przedsiębiorców. Na etapie wnioskowania do programu należy także zgłosić wyzwanie projektowe - czyli opis problemu na jaki ma odpowiedzieć zaprojektowana w trakcie procesu usługa.

Wybrane zespoły wezmą udział w 4-miesięcznym procesie projektowym (przewidywany okres realizacji to kwiecień-lipiec 2019 r.). Będzie on prowadził do wypracowania instrumentu/programu wspierającego przedsiębiorców, który następnie zostanie wdrożony przez instytucję (JST) uczestniczącą w programie.

Procesy projektowe dla każdego z wybranych zespołów będą odbywały się równolegle. W skład każdego z nich będą wchodziły: 8 warsztatów, 2 zjazdy edukacyjno-networkingowe, a także Demo Day – dzień demonstracyjny, podczas którego poszczególne zespoły zaprezentują swoje rozwiązanie oraz zostaną ocenione przez niezależne jury. Podczas tych spotkań będzie zapewniona kompletna organizacja, tj. miejsce spotkania, catering, eksperci prowadzący warsztaty i wykłady, a także nocleg (w przypadku zjazdów).

Organizatorem gov_LAB jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która z powodzeniem wykorzystuje opisane powyżej metody pracy przy projektowaniu własnych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorstw. PARP może udzielić w ramach naboru pomocy na maksymalnie 3 projekty różnych Wnioskodawców. Pomoc udzielana jest w formie finansowania kosztów usług doradczych oraz szkoleniowych, świadczonych na rzecz Wnioskodawcy w celu wypracowania i testowania przez Wnioskodawcę instrumentu dla przedsiębiorców. Wykonawca usług jest wybierany przez PARP.

Szczegółowe informacje na temat programu gov_LAB znajdują się na stronie www.parp.gov.pl/govlab.

 

 

 


 

21 / 01 / 2019
TARGI KOOPERACYJNE INNOFORM®

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji Międzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®, które odbędą się w dniach 12-14 marca 2019 r. w Bydgoszczy. Targi są miejscem bezpośredniej wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy producentami, dystrybutorami i...

21 / 01 / 2019

targi kooperacyjne innoform®

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji Międzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®, które odbędą się w dniach 12-14 marca 2019 r. w Bydgoszczy. Targi są miejscem bezpośredniej wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy producentami, dystrybutorami i naukowcami, a profesjonalistami wykorzystującymi zaawansowane technologie w swoich zakładach.

3. Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM® odbędą się w dniach 12-14 marca w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

Targi są platformą kooperacyjno-wystawienniczą, na której spotykają się branże:

 • metalowa
 • maszynowa
 • elektroniczna i elektrotechniczna
 • automotive, kolejnictwo, lotnictwo
 • AGD
 • spożywcza
 • medyczna
 • chemiczna i farmaceutyczna
 • instalacje wodne, gazowe
 • przetwórstwo tworzyw
 • galanteria
 • ogrodnictwo, rolnictwo
 • meble
 • sportowa, zabawki
 • produkcja narzędzi specjalnych
 • produkcja opakowań

W programie towarzyszącym Targom INNOFORM® są m.in.:

 1. Konferencja: Automatyzacja w branży narzędziowo-przetwórczej w dobie Przemysłu 4.0
 2. Konferencja: Techniki przyrostowe w przemyśle narzędziowo-przetwórczym
 3. Giełda Kooperacyjna

Link do rejestracji: https://innoform.exposupport.pl/visitor/register

 

 

 

 


 

21 / 01 / 2019
DOTACJE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI

Trwa druga edycja programu „Aktywizacja Dolnośląskiego Rynku Pracy” prowadzonego przez spółkę DAWG. Wsparciem, w ramach outplecmentowego projektu unijnego, objęte zostaną osoby zwolnione z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, jak również przedsiębiorstwa przechodzące procesy...

21 / 01 / 2019

dotacje na rozpoczęcie działalności

Trwa druga edycja programu „Aktywizacja Dolnośląskiego Rynku Pracy” prowadzonego przez spółkę DAWG. Wsparciem, w ramach outplecmentowego projektu unijnego, objęte zostaną osoby zwolnione z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, jak również przedsiębiorstwa przechodzące procesy restrukturyzacyjne, modernizacyjne i planujące zwolnienia pracowników.

- Projekt jest szansą dla dolnośląskich firm borykających się z problemami finansowymi, które w najbliższym czasie planują lub rozpoczęły już procesy restrukturyzujące, w tym m.in. zwalnianie pracowników. Dzięki udziałowi w projekcie mogą te procesy przeprowadzać
w inny, łagodniejszy sposób, który pozwoli firmom na zniwelowanie strat czy reorganizację, np. poprzez zdobycie nowych kwalifikacji czy umiejętności przez pracowników. Warto zaznaczyć, że w myśl planowanych zmian w prawie restrukturyzacyjnym firmy będą mogły liczyć na znaczną pomoc publiczną - pożyczki, dopłaty, przejęcie akcji, obligacji czy udziałów. Będzie to dla firm szansa na odzyskanie płynności finansowej czy zyskanie czasu na opracowanie planu wyjścia z kryzysu - zaznacza prezes Roman Kozłowski, Prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

W ramach projektu możliwe jest m.in. przekwalifikowanie pracowników bądź podniesienie ich kompetencji w celu wykonywania nowych obowiązków. Zakres wsparcia obejmuje szkolenia, kursy zawodowe oraz studia podyplomowe. Uczestnictwo w projekcie ma pozwolić pracodawcom na utrzymanie zatrudnienia bądź ograniczenie liczby osób przewidzianych do zwolnienia. Firmy mogą również pozyskać pracowników na staże zawodowe finansowane z programu.

Projekt szeroko wspiera także osoby już zwolnione z pracy, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Mogą one skorzystać nie tylko z udziału w szkoleniach zawodowych czy studiach podyplomowych, ale także otrzymać środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Na ten cel można pozyskać 24 000 zł wraz z finansowym wsparciem pomostowym, tj. comiesięczną pomocą w wysokości 1200 zł. Dla podejmujących pracę w nowym miejscu zamieszkania przewidziany jest dodatek relokacyjny w wysokości do 7000 zł.

Pierwsza edycja projektu „Aktywizacja Dolnośląskiego Rynku Pracy” trwała od 2016 r.

i zakończyła się w listopadzie 2018r. Program był odpowiedzią na sytuację firm w regionie – upadłość ogłosiło wtedy około ok. 70. przedsiębiorstw, w tym znane w całej Polsce Zakłady Wyrobów Cukierniczych ,,Miś” w Obornikach Śląskich czy spółka FAMAGO - jedno z największych przedsiębiorstw w powiecie zgorzeleckim.

Łącznie w pierwszej edycji programu udział wzięły 623 osoby – zwolnione lub zagrożone zwolnieniem z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Uczestnicy skorzystali z różnych form wsparcia m.in. 158 osób zwolnionych z pracy rozpoczęło własną działalność gospodarczą, a ponad 200 uzyskało nowe kwalifikacje zawodowe.

Według danych, w Polsce, tylko w ciągu jednego roku - od czerwca 2017 do czerwca 2018 - zbankrutowało blisko 630 firm. Ponad 20% z nich pochodziło z województwa dolnośląskiego. Były to przede wszystkim firmy działające w branżach: handlowej, budowlanej oraz przetwórstwa przemysłowego. Ich zobowiązania wobec innych przedsiębiorstw, głównie sektora MŚP, wyniosły blisko 50 mln złotych. W ostatnich latach najwięcej upadłości odnotowuje się w województwie: mazowieckim, śląskim, lubelskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Według danych Krajowego Rejestru Długów, największe zadłużenie na Dolnym Śląsku, mają firmy z branży drzewnej, 539 przedsiębiorstw zalega na blisko 46 mln zł.


Projekt „Aktywizacja Dolnośląskiego Rynku Pracy” jest realizowany w ramach działania 8.5 Przystosowanie do zmian zachodzących w gospodarce w ramach działań outplacementowych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.


BIURO PROJEKTU:
Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o.
al. Kasztanowa 3a-5; 53-125 Wrocław
tel. 71 736 63 10, 71 736 63 08; 608 367 300
e-mail: aktywizacja@dawg.pl

 

 

 

 


 

21 / 01 / 2019
PIENIĄDZE NA INNOWACJE

Ruszył kolejny nabór wniosków do projektu pn. „Bony na innowacyjne usługi badawczo - rozwojowe dla dolnośląskich przedsiębiorców z sektora MSP”. Projekt realizowany jest przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej. W puli jest jeszcze kilka milionów złotych. Środki pozyskane w projekcie...

21 / 01 / 2019

pieniądze na innowacje

Ruszył kolejny nabór wniosków do projektu pn. „Bony na innowacyjne usługi badawczo - rozwojowe dla dolnośląskich przedsiębiorców z sektora MSP”. Projekt realizowany jest przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej. W puli jest jeszcze kilka milionów złotych. Środki pozyskane w projekcie pozwolą przedsiębiorcom ulepszyć ich produkty lub usługi.
Cel projektu jest jasny- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z naszego regionu mają zwiększyć swoją aktywność innowacyjną, podnosić jakość swoich produktów i usług oraz nawiązać współpracę z uczelniami wyższymi i innymi jednostkami naukowymi. Tym samym mają być bardziej konkurencyjne na rynku. W ramach projektu „Bony na innowacyjne usługi badawczo - rozwojowe dla dolnośląskich przedsiębiorców z sektora MSP” firmy mogą otrzymać od DAWG dofinansowanie w wysokości do 100 tys. złotych, jak również wsparcie w formie konsultacji i doradztwa. Ważne jednak, by planowane przez przedsiębiorców przedsięwzięcia wpisywały się w tzw. Regionalne Inteligentne Specjalizacje. Dotyczą one branż chemicznej i farmaceutycznej, mobilności przestrzennej, żywności wysokiej jakości, surowców naturalnych i wtórnych, produkcji maszyn i urządzeń, w tym obróbki materiałów oraz technologii informacyjno – komunikacyjnych (ICT).

- Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup usługi badawczo-rozwojowej dotyczącej opracowania nowej lub udoskonalenia dotychczasowej usługi lub wyrobu, wykonania testów wdrożeniowych oraz prowadzenia badań i analiz w zakresie optymalizacji produkt. Poza udzieleniem finansowania, DAWG służy również pomocą w zakresie nawiązywania współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a uczelniami wyższymi lub jednostkami naukowymi. W puli wciąż mamy kilka milionów złotych, ale jest to ostatnia szansa na skorzystanie z dofinansowania, gdyż 28 lutego br. zamykamy ostatni nabór– zaznacza prezes Roman Kozłowski.

Innowacja, kojarzona głównie z przełomowymi odkryciami, jest pojęciem obejmującym bardzo szerokie spectrum działań. W kontekście „Bonów na innowacje” ważne jest przede wszystkim doskonalenie usług, procesów, produktów, kanałów dystrybucji czy promocji.

- Dzięki środkom pozyskanym w ramach „Bonu na innowacyjne usługi badawczo – rozwojowe dla dolnośląskich MSP” spółka wdraża innowacyjne produkty i technologie, które bez wątpienia pozytywnie przyczynią się do rozwoju przedsiębiorstwa i pozwolą zbudować rozpoznawalną na rynku markę. Uzyskane dofinansowanie było początkiem szczegółowego planowania rozwoju naszego przedsiębiorstwa w nowych obszarach. Realizacja przedsięwzięcia, może okazać się kluczową inwestycją w dalszej działalności spółki – podkreśla Magdalena Ziółkowska, pełnomocnik ACANA POLSKA Sp. z o.o., Sp. K. , jednego z Beneficjentów programu.

Projekt „Bony na innowacyjne usługi badawczo - rozwojowe dla dolnośląskich przedsiębiorców z sektora MSP” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kwota dofinansowania projektu z UE wynosi 10.358.075,89 PLN.


SKŁADANIE WNIOSKÓW:
do 28.02 2019 godz.15.00
Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej sp. z o.o.
Wrocław, al. Kasztanowa 3 a - 5, pok.005
Szczegółowe informacji można uzyskać pod numerami tel. 71 736 63 10 oraz 71 736 63 08

 

 


 

17 / 01 / 2019
DOLNY ŚLĄSK WSPIERA START-UPY

Samorząd Województwa wraz z Politechniką Wrocławską wspierają lokalnych przedsiębiorców w działaniach na rzecz ich rozwoju. Pomoc ta oparta jest w głównej mierze na współpracy samorządu, przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauki. O szczegółach tej współpracy mówili Cezary Przybylski -...

17 / 01 / 2019

dolny śląsk wspiera start-upy

Samorząd Województwa wraz z Politechniką Wrocławską wspierają lokalnych przedsiębiorców w działaniach na rzecz ich rozwoju. Pomoc ta oparta jest w głównej mierze na współpracy samorządu, przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauki. O szczegółach tej współpracy mówili Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego oraz prof. dr hab. Cezary Madryas - rektor Politechniki Wrocławskiej.
Porozumienie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Politechniką Wrocławską obejmuje m.in.: realizację projektów rozwojowych, mieszczących się w sferach: gospodarczej, społecznej i środowiskowej, oddziałujących na spójność Dolnego Śląska m.in. poprzez pobudzanie inicjatyw oddolnych, rozwój przedsiębiorczości i sieci współpracy.

Współpraca dotyczy realizacji projektów rozwojowych mieszczących się w obszarze: samorząd-nauka-innowacja biznes. Porozumienie oznacza wspieranie rozwoju samorządu terytorialnego poprzez transfer wiedzy, doskonalenie umiejętności pracowników samorządowych oraz liderów lokalnych i regionalnych (szkolenia, kursy, studia podyplomowe, indywidualny trening). Nie bez znaczenia jest tu też wymiana danych i prowadzenie interdyscyplinarnych badań, których wyniki charakteryzują się wysoką użytecznością praktyczną dla jednostek samorządu terytorialnego.

Przykładem współpracy samorząd-nauka biznes jest wrocławski start-up SCANWAY,który działa od 2012 roku. Funkcjonuje między innymi dzięki wsparciu finansowemu, które firmie udzielił Dolnośląski Fundusz Rozwoju. SCANWAY udoskonala najnowocześniejsze rozwiązania do satelitów, projektuje aparaturę pomiarową zdolną do bezawaryjnej pracy w warunkach próżni i stanu nieważkości, systemy skanowania 3D dla przemysłu maszynowego, technologie komputerowej i automatycznej obróbki, rozwiązania automatyki, które swoją niezawodność udowodniły w misjach kosmicznych, a także systemy monitoringu znajdujące zastosowanie w energetyce. Twórcy firmy wywodzą się z Politechniki Wrocławskiej.

- Takie projekty rangi kosmicznej to jest wciąż nieodkryty teren na mapie polskich uczelni – tłumaczy Jędrzej Kowalewski, prezes Scanwaya. - Pieniądze pozyskane z DFR Inwestycyjnego zostaną wykorzystane na rozwój technologii, które za parę lat posłużą w kosmosie. Ale z drugiej strony mamy zamiar sprowadzić je na ziemię i zastosować je w codziennych rozwiązaniach. Skanery, które działają na orbicie, równie mogą dobrze działać w przemyśle spożywczym. To są projekty, w które trzeba zainwestować duże pieniądze, one z kolei muszą się szybko zwrócić i to właśnie robimy.

Wrocław pod względem rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu jest tuż za Warszawą i Krakowem. W regionie co 4 minuty powstaje nowa firma, a w sumie jest ich tu ponad 360 tys. Według Eurostatu w województwie dolnośląskim wskaźnik zatrudnienia w ciągu ostatniej dekady rósł najszybciej spośród wszystkich 276 unijnych regionów. Samorząd województwa chce to wykorzystać do dynamicznego rozwoju.

- Nowoczesne województwo to region, którego siłą jest gospodarka oparta na wiedzy. Na Dolnym Śląsku widać jak na dłoni silne oddziaływanie uczelni wyższych, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Współczesna gospodarka światowa oparta jest właśnie na innowacjach, pomysłach, które szybko przekładane są na lepsze usługi, nowe sposoby produkcji, ale też lepsze zaspokajanie potrzeb konsumentów i całego biznesu – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Pozukiwanie niestandardowych pomysłów na biznes, jest jednym z podstawowych wyzwań każdej gospodarki. W Europie i na świecie istnieje wiele funduszy publicznych i prywatnych inwestujących w ciekawe pomysły. Na Dolnym Śląsku rolę profesjonalnego funduszu inwestycyjnego pełniDFR Inwestycyjny. To spółka – córka Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju. Nie udziela grantów, a inwestuje. Może obejmować udziały lub akcje przedsiębiorstwa, przewidziano również finansowanie mieszane, w tym m.in. dostarczanie kapitału poprzez zakup obligacji, pożyczkę, gwarancję, itp. Szanse na finansowanie mają zarówno „młode” projekty jak również znajdujące się w fazie rozwoju lub wczesnej ekspansji.Co zyskuje przedsiębiorca? Przede wszystkim kapitał na rozwój swojego pomysłu, a ponadto otrzymuje wsparcie niefinansowe. DFRI zapewnia pomoc menedżerską, dostęp do wiedzy eksperckiej i branżowej. Nie ingeruje jednak w merytoryczną część przedsięwzięcia.

 

 


 

11 / 01 / 2019
Spotkanie informacyjne w DAWG

14 stycznia rusza nabór wniosków do projektu: „Bony na innowacyjne usługi badawczo -rozwojowe dla dolnośląskich przedsiębiorców z sektora MSP”. Zapraszamy na spotkanie informacyjne, podczas którego przekażemy Państwu szczegóły związane z projektem. Spotkanie odbędzie się 17 stycznia w...

11 / 01 / 2019

spotkanie informacyjne w dawg

14 stycznia rusza nabór wniosków do projektu: „Bony na innowacyjne usługi badawczo -rozwojowe dla dolnośląskich przedsiębiorców z sektora MSP”. Zapraszamy na spotkanie informacyjne, podczas którego przekażemy Państwu szczegóły związane z projektem. Spotkanie odbędzie się 17 stycznia w siedzibie DAWG we Wrocławiu. Zgłoszenia do 16 stycznia.

Spotkanie informacyjne w DAWG:
17.01.2019
godz. 10.00
Wrocław
al. Kasztanowa 3a-5
sala VIP, II piętro

Formularze zgłoszeniowe na spotkanie (w załączeniu poniżej) prosimy przesyłać do dnia 16 stycznia br. września na adres: aneta.gazda@dawg.pl

Formularze zgłoszeniowe na spotkanie: FORMULARZ


Projekt pn. „Bony na innowacyjne usługi badawczo -rozwojowe dla dolnośląskich przedsiębiorców z sektora MSP” – konkurs horyzontalny i ZIT WrOF skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw posiadających siedzibę na terenie Dolnego Śląska wpisujących się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje (RIS).
Celem projektu grantowego jest zwiększenie aktywności innowacyjnej MSP oraz stymulacja ich współpracy z uczelniami oraz innymi jednostkami naukowymi. Projekt zakłada dofinansowanie usług badawczo-rozwojowych dotyczących wdrożenia lub rozwoju produktu/technologii np.: opracowanie nowej lub udoskonalenie istniejącej usługi lub wyrobu, wykonanie testów wdrożeniowych, analiz przedwdrożeniowych, prowadzenie badań/analiz w zakresie optymalizacji produktu.
Projekt wspiera realizację usług o charakterze badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych, których wykonawcami są jednostki naukowe.

Warunki dofinansowania:
- maksymalna wartość bonu na innowację - do 100.000, 00 zł;
- maksymalny poziom dofinansowania - do 85% wydatków kwalifikowanych

W ramach projektu firmy mogą skorzystać również z konsultacji oraz doradztwa.
IV nabór trwać będzie od 14 stycznia 2019r. do 28 lutego 2019r.


Wnioski można składać w: Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej sp. z o.o. Wrocław,
Al. Kasztanowa 3a-5, parter - pokój 005 w godz. 8.00-15.00.

 

 

 


 

 

08 / 01 / 2019
MILIARDY NA INWESTYCJE W WSSE

Wałbrzyska strefa liderem pod względem wartości nowych inwestycji – na budowę i rozbudowę zakładów przedsiębiorcy przeznaczyć mają blisko 4,5 mld złotych. To najlepszy wynik wśród 14 spółek zarządzających strefami ekonomicznymi w Polsce. Dzięki wsparciu przyznanemu przez WSSE w 2018 roku...

08 / 01 / 2019

miliardy na inwestycje w wsse

Wałbrzyska strefa liderem pod względem wartości nowych inwestycji – na budowę i rozbudowę zakładów przedsiębiorcy przeznaczyć mają blisko 4,5 mld złotych. To najlepszy wynik wśród 14 spółek zarządzających strefami ekonomicznymi w Polsce. Dzięki wsparciu przyznanemu przez WSSE w 2018 roku zrealizowanych ma zostać prawie 50 projektów inwestycyjnych. W ich wyniku powstanie co najmniej 1400 nowych miejsc pracy.

Polskie strefy ekonomiczne wydały w 2018 roku blisko 350 zezwoleń i decyzji o wsparciu. Łącznie przedsiębiorcy zadeklarowali w nich ponad 14,5 mld zł inwestycji. Aż 30% tej kwoty wygenerować mają projekty objęte pomocą wałbrzyskiej strefy. WSSE wsparła 48 inwestycji, z czego 11 decyzji wydanych zostało w oparciu o nowe zasady przyznawania pomocy publicznej (Polska Strefa Inwestycji).

Zwolnienia podatkowe dostępne są na całym obszarze inwestycyjnym Polski, przez co przedsiębiorcy nie muszą lokować się na terenach objętych strefami ekonomicznymi. Nowa ustawa ułatwia dostęp do ulg szczególnie mikro, małym i średnim firmom. Skraca również czas oczekiwania na decyzje. Wprowadzono dodatkowe kryteria jakościowe, które generować mają więcej rozwojowych i wysokopłatnych miejsc pracy. Z kolei kryteria ilościowe (minimalna wysokość nakładów) uzależnione są obecnie od stopy bezrobocia w danym powiecie. Progi te zmniejszono dla przedstawicieli MŚP, co stanowi dla nich dodatkową zachętę. Przyznawaniem decyzji o wsparciu dalej zajmują się spółki zarządzające strefami, które stały się głównym punktem kontaktu dla inwestorów oraz koordynatorem przyznawania pomocy publicznej.

Czynniki, które determinowały rozwój w przeszłości tracą dziś na sile. Zdaniem prezesa WSSE, przemysł 4.0, elektromobilność, energia odnawialna, polityka inwestycyjna krajów azjatyckich – to dziś wektory, na których należy opierać strategię wzrostu.