newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

 

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

aktualności

16 / 05 / 2018
l. POLSKO - AFRYKAŃSKIE FORUM EKSPORTERÓW

W imieniu Instytutu Finansów i Zarządzania zapraszamy do udziału w I. Polsko –Afrykańskim Forum Eksporterów. Forum odbędzie się w dniach 28 - 29 maja w Warszawie. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a udział w nim zapowiedzieli m.in....

16 / 05 / 2018

l. polsko - afrykańskie forum eksporterów

W imieniu Instytutu Finansów i Zarządzania zapraszamy do udziału w I. Polsko –Afrykańskim Forum Eksporterów. Forum odbędzie się w dniach 28 - 29 maja w Warszawie. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a udział w nim zapowiedzieli m.in. przedstawiciele PAIH, BGK i KUKE oraz ambasad krajów Afryki.

więcej:

PAFE_Zaproszenie

Karta__zgloszenia_udzialu__28-29_maja_PAFE

 

 

 


 

 

 

14 / 05 / 2018
WIETNAMCZYCY CHCĄ STUDIOWAĆ I PRACOWAĆ NA...

Dolny Śląsk wzbudza coraz większe zainteresowanie Wietnamczyków. Chcą tu nie tylko studiować, ale i pracować. Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej gościła w poniedziałek przedstawicieli wietnamskiego biznesu oraz instytucji zajmujących się szkoleniami i rozwojem zasobów ludzkich....

14 / 05 / 2018

wietnamczycy chcą studiować i pracować na dolnym śląsku

Dolny Śląsk wzbudza coraz większe zainteresowanie Wietnamczyków. Chcą tu nie tylko studiować, ale i pracować. Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej gościła w poniedziałek przedstawicieli wietnamskiego biznesu oraz instytucji zajmujących się szkoleniami i rozwojem zasobów ludzkich.

Outsourcing pracowniczy to dla wietnamskich firm dobrze znana materia. Od lat, wielu mieszkańców tego kraju szuka większych możliwości i lepszych zarobków za granicą. Rocznie ok 100 tys. osób wyjeżdża z Wietnamu do pracy w krajach azjatyckich, głównie Japonii i Tajwanie. Od kilku lat wietnamskie firmy wynajmują tez pracowników do zakładów w Europie min. Czechach, które borykają się z brakiem kadry.

- Przed miesiącem o możliwości współpracy z dolnośląskimi firmami produkcyjnymi pytały nas już dwa podmioty z Wietnamu. Teraz kolejna firma outsourcingowa szuka rynku dla swoich usług szczególnie w sektorze przemysłowym, motoryzacyjnym, branży elektryczno-mechanicznej i przetwórstwa spożywczego. Z drugiej strony, przedstawiciele z Wietnamu wyrazili zainteresowanie importem produktów pochodzenia naturalnego, nabiału oraz mleka w proszku. Dla większości dolnośląskich pracodawców to jeszcze nowy, niezbadany temat, ale nie wykluczają takiej współpracy – mówi Hubert Papaj, prezes DAWG sp. z o.o.

- Mamy dobrych pracowników, wykwalifikowanych do pracy na różnego rodzaju stanowiskach produkcyjnych, ale możemy też wspomóc dolnośląskie firmy specjalistami inżynierami. Chcemy też, bo nasza młodzież wybierała tutejsze uczelnie. Cieszą się dobrą renomą i stwarzają dobre warunki finansowe. Na dodatek wasz region jest bardzo ładnym miejscem – podkreśla Dang Tam Thuan, Wice-Dyrektor Institute of Science for Training and Development Human Resources.

W spotkaniu w DAWG uczestniczyli także Chu Van Truong - Wiceprezes Tsunami Karate w Polsce, Wiceprezes Międzynarodowej Akademii Wschodnich Sztuk Walki w Wietnamie oraz Ngo XuanKieu - przedstawicielfirmy HVTC Overseas Resource Development JSC.

 

 

 

 

 

 


 

11 / 05 / 2018
ZMIANA TERMINU

Szanowni Państwo, informujemy o zmianie terminu dostarczenia koncepcji architektonicznej obiektu DAWG dla nowego Inkubatora Przedsiębiorczości zlokalizowanego we Wrocławiu przy Al. Kasztanowej 3A – 5. Termin dostarczenia koncepcji zostaje przesunięty na dzień 18 maja 2018 r. do godziny...

11 / 05 / 2018

zmiana terminu

Szanowni Państwo,
informujemy o zmianie terminu dostarczenia koncepcji architektonicznej obiektu DAWG dla nowego Inkubatora Przedsiębiorczości zlokalizowanego we Wrocławiu przy Al. Kasztanowej 3A – 5. Termin dostarczenia koncepcji zostaje przesunięty na dzień 18 maja 2018 r. do godziny 14.00.

Harmonogram spotkań indywidualnych ustalany będzie 14 maja 2018. Termin planowanych spotkań 21 – 22 maja 2018 r.

 

 


 

10 / 05 / 2018
GRUNT NA MEDAL 2018

Ruszyła ósma edycja konkursu GRUNT na MEDAL organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Marszałka Województwa oraz Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG. Celem konkursu, prowadzonego równolegle w szesnastu polskich województwach, jest wyłonienie i promocja najlepszych...

10 / 05 / 2018

grunt na medal 2018

Ruszyła ósma edycja konkursu GRUNT na MEDAL organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Marszałka Województwa oraz Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG. Celem konkursu, prowadzonego równolegle w szesnastu polskich województwach, jest wyłonienie i promocja najlepszych terenów pod inwestycje produkcyjne w każdym z nich.
Organizatorzy poszukują najlepszego niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield), o powierzchni co najmniej 2 hektarów, który w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczony został pod projekt przemysłowy. W rywalizacji o tytuł „Gruntu na medal” mogą wziąć udział wszystkie polskie gminy zgłaszając dowolną liczbę ofert, pod warunkiem, że nie są one objęte statusem specjalnej strefy ekonomicznej czy parkiem przemysłowym.
Ruszyła ósma edycja konkursu GRUNT na MEDAL organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Marszałka Województwa oraz Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG.

Celem konkursu, prowadzonego równolegle w szesnastu województwach, jest wyłonienie i promocja najlepszych terenów pod inwestycje produkcyjne - tzw. greenfield - o powierzchni co najmniej 2 hektarów.

W rywalizacji o tytuł „Gruntu na medal” mogą wziąć udział wszystkie polskie gminy zgłaszając dowolną liczbę ofert, pod warunkiem, że nie są one objęte statusem specjalnej strefy ekonomicznej czy parkiem przemysłowym.

Zgłoszenia przyjmujemy do 4 czerwca 2018 r. pod adresem: anna.bardakova@dawg.pl

Szczegóły konkursu: https://www.paih.gov.pl/20180508/grunt_na_medal2018

 

 

 


 

 

09 / 05 / 2018
EXPO 2020 Dubaj

Trwa KONKURS NA PROMOCJĘ NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII POLSKICH FIRM I INSTYTUCJI ZWIĄZANYCH ZE ZRÓWNOWAŻONYM ROZWOJEM W RAMACH POLSKIEJ EKSPOZYCJI NA EXPO 2020 W DUBAJU. Konkurs jest unikalną okazją dla promocji osiągnięć firm podczas Światowej Wystawy w Dubaju. Zachęcamy do zapoznania się z...

09 / 05 / 2018

expo 2020 dubaj

Trwa KONKURS NA PROMOCJĘ NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII POLSKICH FIRM I INSTYTUCJI ZWIĄZANYCH ZE ZRÓWNOWAŻONYM ROZWOJEM W RAMACH POLSKIEJ EKSPOZYCJI NA EXPO 2020 W DUBAJU. Konkurs jest unikalną okazją dla promocji osiągnięć firm podczas Światowej Wystawy w Dubaju.
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i szczegółami konkursu na Promocję Nowych Technologii: https://www.paih.gov.pl/20180427/EXPO_Dubaj_konkurs

 

 


 

03 / 05 / 2018
WŁOSI BĘDĄ REKOMENDOWAĆ DOLNY ŚLĄSK

Papież Franciszek poznał dolnośląskie wyroby – kryształy z huty Julia. Ojciec święty otrzymał podarunki od marszałka Cezarego Przybylskiego I Krzysztofa Bramorskiego, pełnomocnika marszałka ds. kontaktów międzynarodowych. Audiencja u Ojca świętego była jednym z elementów wizyty w stolicy Włoch...

03 / 05 / 2018

włosi będą rekomendować dolny śląsk

Papież Franciszek poznał dolnośląskie wyroby – kryształy z huty Julia. Ojciec święty otrzymał podarunki od marszałka Cezarego Przybylskiego I Krzysztofa Bramorskiego, pełnomocnika marszałka ds. kontaktów międzynarodowych. Audiencja u Ojca świętego była jednym z elementów wizyty w stolicy Włoch delegacji Dolnego Śląska. W Rzymie toczą się spotkania studyjne z włoskimi przedsiębiorcami i samorządowcami. Rozmowy dotyczą głównie gospodarki- włoskich inwestycji w naszym regionie, udziału polskich firm we włoskich projektach budowlanych, wymiany handlowej pomiędzy przedsiębiorcami i współpracy w zakresie turystyki.
- W ostatnich latach nie mieliśmy wielu kontaktów z Polską. Tym bardziej cieszymy się z tego spotkania. Wiele włoskich firm zgłasza się do nas z prośbą o rekomendowanie miejsc w Polsce, gdzie mogliby lokować swój kapitał. Teraz zdecydowanie możemy im polecać Dolny Śląsk - mówiła Cristina Pace z Confindustria po spotkaniu z przedstawicielami naszego regionu. Confindustria czyli Powszechna Konfederacja Przemysłu Włoskiego to jedna z dwóch najważniejszych włoskich izb gospodarczych. Skupia ponad sto lokalnych stowarzyszeń pracodawców zrzeszonych w 18 regionalnych oddziałach, ponad sto stowarzyszeń branżowych i 25 krajowych. Reprezentuje branże wytwórczą, budowlaną, energetyczną, transportową, nowe technologie, turystykę i usługi.
- Włosi dość znacznie inwestują w Polsce - są szóstym pod względem wielkości inwestorem zagranicznym. Wielkość tych inwestycji przekroczyła już 40 mld zł., a firmy z włoskim kapitałem zatrudniają ponad 90 tys. pracowników. Co prawda inwestycje te lokują się głównie w województwach mazowieckich i śląskim ( 36 i 18%), ale Dolny Śląsk jest trzecim najchętniej wybieranym regionem. Pracujemy nad tym, by Włosi lepiej nas poznali i korzystali z naszej oferty- zarówno inwestycyjnej, jak i eksportowej - podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
- Spotkania z organizacjami włoskich przedsiębiorców zapowiadają obiecujące kontakty. Branże, które od wielu lat Dolny Śląsk uważa za priorytetowe, interesują włoskie firmy, z których wiele już odkryło dla siebie możliwości inwestycyjne i kooperacyjne naszego regionu – dodaje Krzysztof Bramorski, pełnomocnik marszałka ds. kontaktów międzynarodowych. Jego zdaniem dobrymi ambasadorami Dolnego Śląska mogą być Włosi, którzy już mieszkają w naszym regionie (stanowią 1% mieszkańców Wrocławia). Az 70 % włoskich studentów zostaje we Wrocławiu na stałe, otwierają tu własne firmy bądź znajdują zatrudnienie we włoskich przedsiębiorstwach. Do największych w naszym regionie należą m.in.: CM 3 (projektant i konstruktor pojemników metalowych), Lowara Vogel Polska ( rozwiązania dla technologii wody, ścieków), Riello Palniki ( technika grzewcza), Adeo Screen ( produkcja wysokiej ekranów projekcyjnych) czy Patelec Elpena (komponenty i złącza elektrycznych do urządzeń przemysłowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego).
Ogromnie istotnym aspektem współpracy z Włochami jest wymiana handlowa. Roczne obroty przekraczają 20 mld zł, jednak wciąż nieco więcej kupujemy, niż sprzedajemy.
- Jesteśmy zainteresowani współpracą z waszymi firmami. Z naszej strony możemy zaoferować np. znakomite wyroby spożywcze. Jednak otwarci jesteśmy na wasze produkty regionalne np. piwo rzemieślnicze, o którym rozmawialiśmy. Dla naszych przedsiębiorców znaczenie mogą mieć oferowane usługi IT czy usługi medyczno-farmaceutyczne – zaznacza Dr. Fabio Fulvio z Confcommercio tj. Włoskiej Generalnej Konfederacji Przedsiębiorstw, Działalności Zawodowej i Pracy Autonomicznej, będącej największą reprezentacją firm we Włoszech, skupiającą ponad 700.000 podmiotów.
- Włosi to profesjonaliści jeśli chodzi o handel i autopromocję. Mają wysokie wymagania co do jakości oraz wzornictwa i nie wszystkie polskie wyroby te wymagania spełniają. Polska marka jeszcze nie jest tam rozpoznawalna, a nasi eksporterzy bardzo słabo znają rynek włoski- upodobania konsumentów i ich potrzeby, konkurentów czy realia dotyczące jakości, cen i odmienności poszczególnych regionów. Możemy zaistnieć na tym runku, jednak nasi przedsiębiorcy muszą chętniej inwestować w promocję sowich towarów - zaznacza Mariusz Sinior z DAWG.
Poza gospodarką nasza delegacja rozmawiała także o rozwoju współpracy w zakresie turystyki. W najbliższym czasie Dolny Śląsk ma podpisać stosowne porozumienia z Rzymem. Temat ten poruszono podczas spotkania z Carolą Penna - Przewodniczącą Komisji ds. Turystyki, Mody i Współpracy Zagranicznej Rady Miejskiej Rzymu oraz Paolą Aranguren z biura burmistrza Rzymu.
- Zaprosiliśmy przedstawicieli Rzymu na Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu, które odbywają się corocznie pod koniec lutego. Propozycja spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Pani przewodnicząca Penna podkreśliła także znaczenie Erasmusa dla rozwoju wzajemnych kontaktów. Wymiana studentów i współpraca między uczelniami nie tylko umożliwia wyjazdy studentów za granicę na praktyki czy odbycie części studiów. To także promocja poszczególnych krajów i regionów – kulturowa, gospodarcza i turystyczna – mówi Karol Przywara, Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą UMWD
3 maja był ostatnim dniem studyjnej wizyty delegacji Dolnego Śląska w Rzymie, a jego głównym punktem było forum gospodarcze i spotkania networkingowe organizowane przez DAWG i Ambasadę RP. Udział w wydarzeniu wzięło ok. 40 włoskich firm- głownie z Rzymu i okolic - a także przedstawiciele izb gospodarczych i instytucji otoczenia biznesu. Region Lacjum zaproponował przygotowanie wspólnej polsko-włoskiej misji gospodarczej.

 

fot. UMWD

 

 

 

 

 

 

 

 


 

02 / 05 / 2018
Targi spożywcze SIAL Paryż, październik 2018

Przedsiębiorców sektora MŚP zainteresowanych prezentacją firm i nawiązaniem kontaktów z partnerami rynku europejskiego, reprezentujących sektory szerokorozumianej branży spożywczej, zapraszamy do udziału w targach na stoisku regionalnym Dolnego Śląska. SIAL Paris to globalna platforma...

02 / 05 / 2018

targi spożywcze sial paryż, październik 2018

Przedsiębiorców sektora MŚP zainteresowanych prezentacją firm i nawiązaniem kontaktów z partnerami rynku europejskiego, reprezentujących sektory szerokorozumianej branży spożywczej, zapraszamy do udziału w targach na stoisku regionalnym Dolnego Śląska. SIAL Paris to globalna platforma biznesowa dla branży spożywczej i wiodące wydarzenie na francuskim rynku żywności.Spotykają się tu producenci żywności, dystrybutorzy, importerzy, hurtownicy i detaliści, a także przedstawiciele gastronomii instytucjonalnej i gastronomicznej.

więcej:

MISJA_SIAL_PARYZ
FORMULARZ_ZGLOSZENIOWY_SIAL

 

 

 

 


 

02 / 05 / 2018
TARGI W KANTONIE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji konferencji poś́więconej promocji Mię̨dzynarodowych Targów w Kantonie. Organizatorem wydarzenia jest Centrala Handlu Zagranicznego przy Ministerstwie Handlu Chińskiej Republiki Ludowej. więcej: Zaproszenie_Canton_Fair_24.05.2018._Wroclaw...

02 / 05 / 2018

targi w kantonie

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji konferencji poś́więconej promocji Mię̨dzynarodowych Targów w Kantonie. Organizatorem wydarzenia jest Centrala Handlu Zagranicznego przy Ministerstwie Handlu Chińskiej Republiki Ludowej.

więcej:

Zaproszenie_Canton_Fair_24.05.2018._Wroclaw

 

 

 

 


 

30 / 04 / 2018
MISJA GOSPODARCZA DO RZYMU

1 maja delegacja Dolnego Śląska wyjeżdża z misją gospodarczą do Rzymu. Przewodniczy jej Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Organizatorami wydarzenia są Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Ambasada RP w Rzymie i Zagraniczne Biuro Handlowe w Mediolanie Polskiej...

30 / 04 / 2018

misja gospodarcza do rzymu

1 maja delegacja Dolnego Śląska wyjeżdża z misją gospodarczą do Rzymu. Przewodniczy jej Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Organizatorami wydarzenia są Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Ambasada RP w Rzymie i Zagraniczne Biuro Handlowe w Mediolanie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

W planie misji do Włoch jest m.in. prezentacja potencjału ekonomicznego naszego regionu podczas forum gospodarczego, a także spotkanie networkingowe w ogrodach Ambasady Rzeczypospolitej w Rzymie. Ponadto odbędą się rozmowy z włoskimi izbami gospodarczymi- Confcommercio tj. Włoską Generalną Konfederacją Przedsiębiorstw, Działalności Zawodowej i Pracy Autonomicznej będącą największą reprezentacją firm we Włoszech, skupiającą ponad 700.000 podmiotów, a także Powszechną Konfederacją Przemysłu Włoskiego Confindustria, obejmującą branże wytwórczą, budowlaną, energetyczną, transportową, nowe technologie, turystykę i usługi. W jej skład wchodzi ponad sto lokalnych stowarzyszeń pracodawców zrzeszonych w 18 regionalnych oddziałach, ponad sto stowarzyszeń branżowych i 25 krajowych.
- Liczymy, że te spotkania będą kolejnym krokiem do poszerzenia wzajemnych relacji gospodarczych i bardziej intensywnej wymiany handlowej, zwłaszcza jeśli chodzi o nasz eksport. Mamy sobie wiele do zaoferowania ale polska marka jeszcze nie jest wystarczająco rozpoznawalna we Włoszech i nad tym musimy intensywnie pracować - podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Włochy należą do 8 najbardziej uprzemysłowionych i rozwiniętych gospodarczo państw świata - są 7. potęgą gospodarczą. Znajdują się w czołówce strategicznych partnerów handlowych Polski. To rynek około 60 milionów konsumentów, co daje spore możliwości eksportowe. Pod względem wielkości obrotów Włochy są piątym partnerem naszego kraju.

- Do Włoch eksportujemy wyroby motoryzacyjne, metalurgiczne i metale – to pochodna działalności w Polsce dużych włoskich inwestorów z tych branż. Dużym zainteresowaniem cieszy się polski sektor mięsny. Półwysep Apeniński jest największym odbiorcą naszej świeżej i mrożonej wieprzowiny. Obserwujemy także większy popyt na soki owocowe, słodycze, alkohole i niektóre polskie produkty regionalne- mówi Mariusz Sinior z DAWG.

Od 2015 roku eksport polskich towarów do Włoch systematycznie wzrasta. W 2017 r. eksport wynosił 10 mld euro - wzrósł o 13,3 % w skali roku –i dotyczyło to głównie produktów spożywczych, wyrobów z gumy, plastiku i ceramiki. Włoscy konsumenci coraz częściej interesują się naszym szkłem artystycznym, a tamtejsi przedsiębiorcy transferem nowoczesnych technologii i udziałem w pracach innowacyjnych. Duże zainteresowanie rynkiem włoskim okazują firmy polskie świadczące usługi w charakterze podwykonawczym - głównie w sektorze budowlanym i pracach montażowych. Coraz częściej polskie produkty konkurują na włoskim rynku z produktami renomowanych firm włoskich i zagranicznych.

Pomimo to, w wymianie handlowej z Włochami notujemy od lat ujemne saldo - więcej importujemy niż sprzedajemy na Półwyspie Apenińskim. W 2017 r. import kształtował się na poziomie 10,7 mld euro ( wzrost o 6 % w skali roku).