newsletter zamknij okno >

Dziękujemy za dopisanie się do newsletter'a

Taki adres email jest już dopisany do naszego newsletter'a

 

 

Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze.
Zapraszamy do aplikacji na stronie głównej.

aktualności

20 / 04 / 2017
ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE POLSKA - SAKSONIA

Z inicjatywy Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego we wtorek 16 maja w Biurze Łącznikowym Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z Thomasem Hornem, ekspertem ds. kontaktów międzynarodowych, wieloletnim doradcą Premiera Stanislawa Tillicha. Podczas...

20 / 04 / 2017

zaproszenie na spotkanie polska - saksonia

Z inicjatywy Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego we wtorek 16 maja w Biurze Łącznikowym Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z Thomasem Hornem, ekspertem ds. kontaktów międzynarodowych, wieloletnim doradcą Premiera Stanislawa Tillicha.
Podczas spotkania przedstawione zostaną informacje, w jaki sposób administracja saksońska współpracuje z instytucjami otoczenia biznesu w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych na rynkach Azji i Afryki, jak nawiązuje nowe kontakty gospodarcze i podtrzymuje istniejące oraz jak realizuje przedsięwzięcia na tych rynkach.
Przekazane w trakcie spotkania informacje pozwolą na uzupełnienie praktycznej wiedzy dotyczącej realizacji projektów z partnerami z innych kręgów kulturowych.Wszystkich zainteresowanych (samorządowców, instytucje otoczenia biznesu, przedsiębiorców) zapraszamy 16 maja 2017, w godz. od 13:00 do 15:30, do Saksońskiego Biura Łącznikowego, Rynek 7 Wrocław.

 


Spotkanie ma charakter otwarty.
Zainteresowanych prosimy o potwierdzenie przybycia do 12 maja 2017r. na adres: monika.maziarz@umwd.pl

 


13 / 04 / 2017
ZARZĄDZENIE - DZIEŃ WOLNY 2 MAJA 2017

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zgodnie z decyzją Zarządu Dolnośląskiej Agencja Współpracy Gospodarczej dzień 2 maja 2017 roku jest dla pracowników DAWG dniem wolnym od pracy. Dodatkowymi dniami pracy będą soboty: 13 maja oraz 20 maja.  ...

13 / 04 / 2017

zarządzenie - dzień wolny 2 maja 2017

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy,
że zgodnie z decyzją Zarządu Dolnośląskiej Agencja Współpracy Gospodarczej
dzień 2 maja 2017 roku jest dla pracowników DAWG dniem wolnym od pracy.
Dodatkowymi dniami pracy będą soboty: 13 maja oraz 20 maja.

 

pdf zarzadzenie_nr_10_dzien_wolny 

 

 


12 / 04 / 2017
PRZEDSIĘBIORCY Z SENEGALU PRZYJADĄ NA...

W maju na zaproszenie Marszałka Województwa na Dolny Śląsk przyjedzie delegacja przedsiębiorców z Senegalu wraz z ambasadorem Republiki Senegalu w Warszawie Amadou Dabo oraz radcą ambasady Senegalu Samby Gueye. Okazją do wizyty Senegalczyków będzie Forum Gospodarcze Polska - Senegal oraz...

12 / 04 / 2017

przedsiębiorcy z senegalu przyjadą na dolny śląsk - wrocław, maj 2017

W maju na zaproszenie Marszałka Województwa na Dolny Śląsk przyjedzie delegacja przedsiębiorców z Senegalu wraz z ambasadorem Republiki Senegalu w Warszawie Amadou Dabo oraz radcą ambasady Senegalu Samby Gueye. Okazją do wizyty Senegalczyków będzie Forum Gospodarcze Polska - Senegal oraz spotkanie B2B pomiędzy przedsiębiorcami obu krajów, które zaplanowane zostało na 18 maja we Wrocławiu.
Senegal to jeden z najbardziej perspektywicznych rynków eksportowych, wskazanych w krajowym programie wsparcia polskich eksporterów GoAfrica, zapoczątkowanym w 2013 roku przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Program został wdrożony w odpowiedzi na konieczność poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich produktów oraz usług.

W 2013 roku udział sprzedaży polskich firm do Afryki stanowił jedynie 1,24% polskiego eksportu. Od tamtej pory wiele w tym aspekcie się zmieniło i polsko-afrykańska wymiana handlowa zaczęła dynamicznie się rozwijać.

Senegal położony w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim (Afryka Subsaharyjska) od północy graniczy z Mauretanią, na wschodzie – z Mali, a na południu – z Gwineą i Gwineą Bissau. Od strony zachodniej jego granicę stanowią Ocean Atlantycki i Gambia, rozciągająca się wzdłuż rzeki Gambii. Państwo to tworzy enklawę w południowo-zachodniej części terytorium Senegalu. Senegal zajmuje powierzchnię 196,7 tys.km2. Stolicą kraju jest Dakar (3,5 mln mieszkańców). Liczba ludności szacowana jest na 14,3 mln. Najgęściej zaludniona jest zachodnia część kraju, zwłaszcza rejon Dakaru (w miastach mieszka 45% ludności). Główne miasta to: Dakar, Thiès, Kaolack, Ziguinchor, Saint-Louis.

W październiku 2016 roku w Warszawie odbyło się Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze, podczas którego podpisano porozumienie o współpracy, mające stanowić wsparcie dla firm obecnych rynkach obu krajów, jak i tych, które chcą na nie wejść, a także ułatwią otwarcie linii kredytowych.
Współpraca pomiędzy Polką a Senegalem koncentruje się na przemyśle rolnym i rolno-spożywczym (maszyny rolnicze, nawozy sztuczne), przemyśle górniczym, wydobywczym fosforytów, przetwórczym i stoczniowym.

SYTUACJA GOSPODARCZA

Szacowany wzrost PKB w 2017 roku to: 6,5%
Wzrost PKB: 6,5% (2015), 4,3% (2014), 3,6% (2013)
PKB (PPP): 36,69 mld USD
Struktura PKB:
Rolnictwo – 15,9%
Przemysł – 23,8%
Usługi – 60,4%
Siła robocza: 6,5 mln
Inflacja: 0,1%

HANDEL ZAGRANICZNY

Senegal eksportuje głównie: ryby, orzeszki ziemne, produkty ropopochodne, fosforany, bawełnę
Głównymi partnerami w eksporcie są: Mali 12.8%, Szwajcaria 9.7%, Indie 5.9%, Wybrzeże Kości Słoniowej 5.3%, Chiny 5.1%, ZEA 4.1%, Francja 4.1% (2015)
Eksport w 2015 roku wyniósł 2,3 mld USD
Główne produkty importowane przez Senegal to: żywność i napoje, dobra inwestycyjne, paliwa
Głównymi partnerami w imporcie są: Francja 17.9%, Chiny 10%, Nigeria 8.7%, Indie 5.6%, Hiszpania 4.9%, Holandia 4.5% (2015)
Import w 2015 roku osiągnął 4,9 mld USD

Wymiana handlowa z Polską
Obroty handlowe między Polską a Senegalem w 2015 roku wyniosły 70,67 mln USD - 43,6 mln USD stanowił polski eksport

Eksport z Polski do Senegalu w 2016 roku
Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka, pieczywa cukiernicze – 24,4 mln USD
Zboża – 3,1 mln USD
Nawozy – 1,4 mln USDZgłoszenia do udziału w Forum i rozmowach B2B z przedsiębiorcami z Senegalu prosimy kierować
na adres: coie@dawg.pl

 


12 / 04 / 2017
FORUM ZAKUPOWE RAIL BALTICA - RYGA,...

24 i 25 kwietnia w Rydze na Łotwie odbędzie się międzynarodowe dwudniowe Globalne Forum Rail Baltica 2017 - Budowa nowego Korytarza Gospodarczego, poświęcone procesowi wdrażania projektu Rail Baltica. Forum będzie okazją do zapoznania się z projektami infrastrukturalnymi, przetargami i innymi...

12 / 04 / 2017

forum zakupowe rail baltica - ryga, kwiecień 2017

24 i 25 kwietnia w Rydze na Łotwie odbędzie się międzynarodowe dwudniowe Globalne Forum Rail Baltica 2017 - Budowa nowego Korytarza Gospodarczego, poświęcone procesowi wdrażania projektu Rail Baltica. Forum będzie okazją do zapoznania się z projektami infrastrukturalnymi, przetargami i innymi zamówieniami w ramach Rail Baltica, których około 40 zostanie ogłoszonych w tym roku w Estonii, na Łotwie i Litwie. 

Pierwszego dnia forum przedstawiciele głównego koordynatora projektu Rail Baltica – (wspólnego przedsięwzięcia trzech państw bałtyckich "RB Rail AS"), a także przedstawiciele krajowych organów wykonawczych projektu - "Rail Baltic Estonia", "Eiropas Dzelzceļa līnijas "i" Rail Baltica statyba "- poinformują o krajowych politykach zamówień, w tym organizacji, procedurach i wytycznych. Przedstawiony będzie również ogólny plan zamówień publicznych i szczegółowy ich wykaz na 2017r.

Drugi dzień forum - "Dzień Dostawców Przemysłu"- będzie okazją do zebrania w jednym miejscu potencjalnych dostawców projektów nie tylko ze wszystkich trzech państw bałtyckich, ale także innych krajów europejskich. W trakcie spotkania przedstawione zostaną oczekiwania partnerów, procedury udzielania zamówień w ramach projektu oraz inne niezbędne informacje praktyczne.
Forum ma także pomóc w tworzeniu partnerstw między krajowymi i zagranicznymi firmami w celu wzmocnienia konkurencji w zakresie zamówień na projekt Rail Baltica Global.
Uczestnicy drugiego dnia forum będą mogli również wziąć udziału w wizycie studyjnej na Centralnym Dworcu w Rydze.

Szczegółowe informacje na oficjalnej stronie: www.railbaltica.org/forum. Językiem roboczym imprezy jest angielski.

Europejska kolej Rail Baltica to linia kolejowa o europejskim rozstawie osi, przeznaczona głównie do szybkich przewozów typu cargo. Połączy Helsinki, Tallin, Rygę, Kowno (powstać ma też odnoga do Wilna) i Warszawę. Nowa linia kolejowa stanowić będzie element transeuropejskiego korytarza transportowego, łączącego linie kolejowe państw Beneluksu, Niemiec, Polski, państw bałtyckich i Finlandii. Trasa biegnąca przez Litwę, Łotwę i Estonię ma być ukończona do 2025 roku. Będzie miała znaczenie nie tylko gospodarcze, ale i militarne. Ominie terytorium Białorusi i należący do Federacji Rosyjskiej obwód kaliningradzki.

Inwestycję w państwach bałtyckich realizuje powołana w październiku 2014 roku spółka joint venture RB Rail z siedzibą w Rydze, odpowiedzialna przede wszystkim za organizację wspólnych przetargów. Podmiot odpowiedzialny za prowadzenie całości inwestycji na Łotwie, Litwie i w Estonii to RB Rail AS.

 

 

 


 

 

 

 

12 / 04 / 2017
PIONEERS FESTIVAL DLA STARTUPÓW ICT -...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza polskie startupy reprezentujące sektor ICT do udziału w najbliższej edycji Pioneers Festival w Wiedniu. PARP udostępnia firmom nieodpłatnie stoisko informacyjno-promocyjne, na którym startupy będą mogły prezentować swoje produkty i usługi...

12 / 04 / 2017

pioneers festival dla startupów ict - wiedeń, czerwiec 2017

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza polskie startupy reprezentujące sektor ICT do udziału w najbliższej edycji Pioneers Festival w Wiedniu. PARP udostępnia firmom nieodpłatnie stoisko informacyjno-promocyjne, na którym startupy będą mogły prezentować swoje produkty i usługi zagranicznym odbiorcom - potencjalnym inwestorom i klientom.
Oferta stoiska skierowana jest do firm, które w Pioneers Festival World biorą udział jako zwiedzający lub wystawcy, jak również do tych, które nie wybierają się na targi osobiście, ale byłyby zainteresowane promocją swojej oferty w trakcie tego wydarzenia.

Firmom zainteresowanym nieodpłatną promocją swojej oferty na polskim stoisku informacyjno-promocyjnym PARP umożliwia:

  • prezentację materiałów informacyjno-promocyjnych (ulotki, foldery, itp.),
  • wyświetlanie materiałów audio-wizualnych z ofertą firmy na dostępnych ekranach (filmy promocyjne, prezentacje, itp.),
  • skorzystanie ze strefy b2b, w celu organizacji spotkań i prezentacji dla potencjalnych partnerów biznesowych.

Kontakt dla wszystkich firm zainteresowanych skorzystaniem z polskiego stoiska informacyjno-promocyjnego na Pioneers Festival: slawomir_biedermann@parp.gov.pl


Stoisko informacyjno-promocyjne podczas Pioneers Festival zostanie zorganizowane w ramach realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Branżowego Programu Promocji branży IT/ICT na lata 2016-2019, w ramach poddziałania 3.3.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

 

logo_parp.jpg

 


11 / 04 / 2017
REKORDOWO NISKIE BEZROBOCIE NA DOLNYM ŚLĄSKU

Kursy, szkolenia, dotacje bezzwrotne i pożyczki na założenie własnej firmy, a także fundusze na tworzenie nowych miejsc w żłobkach, pomoc osobom z uzależnieniami, czy też badania profilaktyczne chorób nowotworowych – to tylko niektóre formy pomocy osobom bezrobotnym na Dolnym Śląsku. Dzięki...

11 / 04 / 2017

rekordowo niskie bezrobocie na dolnym śląsku

Kursy, szkolenia, dotacje bezzwrotne i pożyczki na założenie własnej firmy, a także fundusze na tworzenie nowych miejsc w żłobkach, pomoc osobom z uzależnieniami, czy też badania profilaktyczne chorób nowotworowych – to tylko niektóre formy pomocy osobom bezrobotnym na Dolnym Śląsku. Dzięki tym działaniom stopa bezrobocia w naszym regionie sukcesywnie spada. W marcu 2017 r. wynosiła 7,3%, to o punkt procentowy mniej niż w kraju i o ponad półtora procent mniej niż w ubiegłym roku. Jeszcze kilkanaście lat temu wskaźnik ten był bliski 25 proc.!

Blisko pół miliarda złotych Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przeznaczy w tym roku na walkę z bezrobociem w naszym regionie. − Coraz niższe bezrobocie na Dolnym Śląsku to przede wszystkim wpływ korzystnej sytuacji w gospodarce województwa. Od 2013 roku stale wzrasta liczba pracujących. Stopa bezrobocia na przestrzeni ostatnich czterech lat zmniejszyła się prawie dwukrotnie. Wierzę w to, że wciąż będzie spadać, bo na aktywizację osób bezrobotnych przeznaczamy ogromne pieniądze – zaznacza Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Najniższa stopa bezrobocia (poniżej 3% na koniec lutego 2017 r.) występuje we Wrocławiu oraz powiecie wrocławskim, natomiast najwyższa (powyżej 15 %) występuje w powiatach: wałbrzyskim, złotoryjskim, górowskim, lwóweckim, jaworskim oraz kłodzkim.

Dzięki środkom DWUP możliwe jest pokonanie barier w podjęciu pracy. DWUP dysponuje m.in. bezzwrotnymi dotacjami na założenie własnej firmy oraz na pomoc w jej prowadzeniu.

− Ważnym zadaniem pozostaje wsparcie dla rodziców, w szczególności matek, które starają się wrócić do pracy po urlopach macierzyńskich, rodzicielskich czy wychowawczych. Staramy się wspierać takie osoby. Oferujemy zarówno programy doszkalające, jak i miejsca opieki dla dzieci. W najbliższym czasie planujemy stworzenie dodatkowych 156 miejsc dla maluchów w 5 dolnośląskich placówkach (żłobkach lub klubach dziecięcych). To jednak nie koniec. Na dofinansowanie żłobków przeznaczymy w tym roku rekordową kwotę 56 mln zł – informuje Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa.

Kolejnym z działań są fundusze przeznaczone na badania profilaktyczne chorób nowotworowych, by Dolnoślązacy byli zdrowi i mogli pracować. − W 2016 r. DWUP przeznaczył prawie 30 mln
na sprzęt i profilaktyczne badania dla 41 tysięcy pracujących osób. Dotyczą one wczesnego wykrywaniem raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego, a także akcje informacyjne i pomoc w dojeździe na badania – mówi Ewa Grzebieniak, Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Projekt potrwa do sierpnia 2018 r. W tym roku na ten cel zostanie przeznaczona kolejna pula - 12 mln zł. Natomiast blisko 120 mln zł zarezerwowane jest na konkursy związane z tzw. włączeniem społecznym, które dotyczą pomocy osobom z chorobami i uzależnieniami własnymi bądź bliskich. Samorząd województwa wykorzystuje różne instrumenty aktywizacji osób bezrobotnych. Oprócz programów oferowanych przez urząd pracy, niezależne wsparcie dla osób bezrobotnych chcących założyć działalność gospodarczą oferuje Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca. − Osoby bezrobotne w wieku 30 lat i powyżej mogę uzyskać wsparcie na założenie działalności gospodarczej. Na ten cel przeznaczono w obecnej perspektywie unijnej 11 mln euro. W ramach wsparcia udzielane będą jednorazowe pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wśród preferowanych przedsięwzięć będą przede wszystkim te, które generują nowe miejsca pracy i koncentrują się na terenie powiatów o najwyższej stopie bezrobocia – dodaje Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa.

Zgodnie z planem Zarządu Województwa Dolnośląskiego, jeszcze w kwietniu powinna być podjęta decyzja o przyjęciu Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2017 r.

− Ten program pozwoli na uruchomienie tylko w 2017 roku blisko 500 mln zł, które trafią na dolnośląski rynek pracy – mówi marszałek Cezary Przybylski. −Przyjęcie dokumentu poprzedziły kilkumiesięczne konsultacje. Ich ostatni etap odbędzie się najbliższym posiedzeniu Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego – dodaje.

Fundusze trafią do powiatowych urzędów pracy, a także beneficjentów realizujących projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (RPO) oraz Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Przypadną również pracodawcom m.in. w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz na refundację zatrudnienia osób młodych.

 

 


07 / 04 / 2017
JAK EKSPORTOWAĆ DO USA - SPOTKANIE DLA...

Oryginalne, luksusowe, niszowe, innowacyjne i ekologiczne – takie produkty są najbardziej pożądane na rynku amerykańskim. Wschodzące sektory w Stanach Zjednoczonych to energia odnawialna, społecznościowe gry sieciowe i komputerowe, aplikacje mobilne, druk 3D, edukacja internetowa, higiena...

07 / 04 / 2017

jak eksportować do usa - spotkanie dla przedsiębiorców

Oryginalne, luksusowe, niszowe, innowacyjne i ekologiczne – takie produkty są najbardziej pożądane na rynku amerykańskim. Wschodzące sektory w Stanach Zjednoczonych to energia odnawialna, społecznościowe gry sieciowe i komputerowe, aplikacje mobilne, druk 3D, edukacja internetowa, higiena osobista i farmaceutyki. I to właśnie w tych dziedzinach, jak przekonują specjaliści, polskie małe i średnie firmy powinny upatrywać dla siebie szansę na odniesienie sukcesu eksportowego w USA.

W Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu odbyło się spotkanie dla przedsiębiorców zainteresowanych eksportem towarów do Stanów Zjednoczonych. Było kolejnym z cyklu „ Ekspansja na zagraniczne rynki-perspektywy i możliwości handlowe dla polskich przedsiębiorców”, prowadzonych przez spółkę DAWG.

- Rynek amerykański to 320 milionów konsumentów, ogromna siła nabywcza, różne gusta i potrzeby - mówiła podczas spotkania z przedsiębiorcami w Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej Agnieszka Pawełkowska z amerykańskiej firmy konsultingowej w stanie Virginia. Jej zdaniem USA mogą być znakomitą alternatywą dla naszych firm, zważywszy na kurczący się i mocno konkurencyjny rynek europejski.- Stany zalewane są przez produkty z Chin i Indii dlatego Amerykanie, którzy coraz więcej zarabiają, szukają rzeczy znacznie lepszej jakości z europejskimi metkami - podkreśla Pawełkowska

- Stanów nie trzeba reklamować. To nie tylko największy jednolity rynek na świecie, ale także największy na świecie importer. Te dwie cechy sprawiają, że potencjalne możliwości zbytu towarów są ogromne.Oczywiście polski handel naturalnie koncentruje się na terenie Unii Europejskiej, ale USA stają się dla nas jednym z najważniejszych partnerów handlowych, co pokazuje systematycznie rosnący eksport. Od lat sprzedajemy do Stanów wyroby przemysłu elektromaszynowego, spożywczego i chemicznego. Jednak największy udział polskiego eksportu na rynku amerykańskim w ostatnich latach związany jest z zaawansowaną techniką- zaznacza Beniamin Noga, prezes DAWG.

Praktyczne podpowiedzi dotyczące wejścia na amerykański rynek, możliwości sprzedaży produktów i usług w Stanach Zjednoczonych, specyfika nawiązywania kontaktów z tamtejszymi partnerami to główne tematy spotkania przedsiębiorców sektora MŚP w Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Jak oceniają eksperci, w Polsce jest wiele małych i średnich firm branży informatycznej, które mogłyby przekonać do swoich produktów klientów z USA. Chodzi głównie o oprogramowanie, rozwiązania mobilne czy gry. Niewątpliwie utrudnieniem wciąż pozostaje kwestia wiz. Polacy radzą sobie jednak i z tą przeszkodą, korzystając z możliwości jakie daje np. pośrednictwo Meksyku.

07 / 04 / 2017
DOLNOŚLĄSKIE FIRMY NA BIAŁORUSKIM RYNKU

Wspólne projekty biznesowe, ułatwienia w wymianie handlowej i współdziałanie przy wdrażaniu nowych technologii i innowacji zakłada porozumienie podpisane w Brześciu na Białorusi, podczas misji gospodarczej przedsiębiorców i samorządowców z Dolnego Śląska. Jego sygnatariuszami są Dolnośląska...

07 / 04 / 2017

dolnośląskie firmy na białoruskim rynku

Wspólne projekty biznesowe, ułatwienia w wymianie handlowej i współdziałanie przy wdrażaniu nowych technologii i innowacji zakłada porozumienie podpisane w Brześciu na Białorusi, podczas misji gospodarczej przedsiębiorców i samorządowców z Dolnego Śląska. Jego sygnatariuszami są Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej oraz administracja białoruskiej Wolnej Strefy Ekonomicznej Brześć. Grupa dolnośląskich przedsiębiorców wróciła w czwartek z Białorusi, z trzydniowej misji gospodarczej. Misji organizowanej wspólnie przez DAWG i UMWD przewodniczył Krzysztof Bramorski, pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. kontaktów międzynarodowych, a uczestniczyli w niej także radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Aldona Wiktorska Święcka i Marek Dyduch – oraz Karol Przywara, dyr. Wydziału Współpracy z Zagranicą UMWD.

-Nasza misja skoncentrowana była na możliwościach eksportowych oraz prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie Strefy Brześć. Odwiedziliśmy zlokalizowane tam zakłady m.in. Black Red White i Profile VOX – jedne z kilkunastu w strefie z polskim kapitałem. Naszych przedsiębiorców interesuje to miejsce jako otwierające drogę do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej-180 milionowego rynku zbytu - mówi Elżbieta Misiak, wiceprezes DAWG.

Podczas misji dolnośląscy przedsiębiorcy spotkali się z około 40 białoruskimi firmami na rozmowach dotyczących wymiany handlowej. Zainteresowanie Białorusinów koncentrowało się wokół branży spożywczej, kosmetycznej i budowlanej. Jeden z tamtejszych zakładów – duża, państwowa piekarnia z Brześcia – już w ciągu najbliższych tygodni zamierza wyprodukować wyroby z nadzieniem z masy makowej z podwrocławskiego Wierzbna.

- Białorusini chcą spróbować naszej masy. Teraz taki produkt sprowadzają z Ukrainy. Zależy im, by jak najszybciej wypuścić próbną partię mrożonek z makiem, który mieliby kupować od nas. Propozycje już spływają też od innych firm, głównie hurtowni, które dzwonią po naszej wizycie w Brześciu - mówi Marzenna Bernakiewicz, właścicielka firmy Duke.

- Białorusini zadawali konkretne pytania i chętnie udzielali odpowiedzi na temat rynku produktów naturalnych. Jedyny problem to sprawy związane z certyfikacją i z przepisami celnymi. Spotkałem się z hurtownikami i przedstawicielami firm produkcyjnych. Porozumiewaliśmy się bez problemu, bo oni bardzo dobrze rozumieją język polki– mówi Zbigniew Leżańki, prezes firmy Kosmed.

Piotr Miedziański, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego dodaje, że strona białoruska wykazywała największe zainteresowanie nowymi technologiami stosowanymi w produkcji. - Przedstawili korzystne warunki i szybką ścieżkę wejścia naszych firm na teren Brzeskiej Strefy Ekonomicznej. Będziemy informować przedsiębiorców, że to ciekawy partner o dużych możliwościach.

Podpisane przez DAWG porozumienie umożliwi m.in. wymienię informacji o firmach zainteresowanych importem i eksportem, wspólną organizację i udział na zasadach partnerstwa w targach, giełdach branżowych i konferencjach. Dolnośląscy przedsiębiorcy będę też mogli korzystać z ułatwień w procedurach wizowych i niezwłocznie mają być informowani o zmianie białoruskich przepisów wewnętrznych dotyczących gospodarki międzynarodowej.

- Białoruscy przedsiębiorcy okazali się niezwykle otwarci. Podkreślali, że ich nie interesuje polityka-chcą po prostu robić z nami dobre biznesy, bo ich zdaniem mamy dobrej jakości produkty w konkurencyjnej cenie - podkreśla Elżbieta Misiak z DAWG.

- Ta misja pokazała, że zainteresowanie naszych przedsiębiorców współpracą z polskimi firmami jest ogromne. Wizyta odbiła się szerokim echem nie tylko w naszym obwodzie, ale również w Mińsku - mówi Oleg Chwaluk, prezes Wolnej Strefy Ekonomicznej Brześć, który podkreśla, że bardzo mu zależy na współpracy z Dolnym Śląskiem.

Obecnie polskie firmy wysyłają na Białoruś m.in. świeże jabłka i gruszki (10,7%), pomidory, mleko, leki, urządzenia do obróbki cieplnej materiałów, papier i karton oraz kwasy.Polska plasuje się na 7 miejscu wśród największych zagranicznych inwestorów na Białorusi. Obecnych jest tam ponad 350 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału, które zainwestowały łącznie 195 mln dolarów. Są to głównie firmy z takich sektorów jak budownictwo, przetwórstwo, bankowość, przemysł drzewny, farmaceutyka i IT.

 

 

1.jpg  2.jpg 5.jpg
7.jpg 9.jpg 8.jpg
4.jpg 3.jpg 6.jpg
04 / 04 / 2017
INNOWACYJNE OŚRODKI BADAWCZE NA DOLNYM ŚLĄSKU

Samorząd województwa przeznaczył prawie 135 mln zł na budowę innowacyjnych ośrodków badawczych na Dolnym Śląsku. Inwestycje będą realizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Politechnikę Wrocławską.Decyzja zarządu województwa oznacza, że obie wrocławskie uczelnie będą mogły...

04 / 04 / 2017

innowacyjne ośrodki badawcze na dolnym śląsku

Samorząd województwa przeznaczył prawie 135 mln zł na budowę innowacyjnych ośrodków badawczych na Dolnym Śląsku. Inwestycje będą realizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Politechnikę Wrocławską.Decyzja zarządu województwa oznacza, że obie wrocławskie uczelnie będą mogły rozpocząć realizację swoich inwestycji, których łączny koszt wyniesie ponad 200mln złotych.
- Wsparcie rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej w publicznych jednostkach naukowych, uczelniach i szkołach wyższych to jeden z priorytetów naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zależy nam na tym, aby wydatkowane środki budowały potencjał innowacyjny regionu. Inwestycje w naukę i badania są najlepszym sposobem na zapewnienie trwałego rozwoju na Dolnym Śląsku także w przyszłości – mówi marszałek Cezary Przybylski, marszałek województwa.
Pierwsza z inwestycji to Regionalne Centrum Innowacyjnych Technologii i Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności (w skrócie CIT), realizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Projekt zakłada powstanie sześciu nowoczesnych ośrodków badawczo-wdrożeniowych, dla których głównym polem działalności będą badania nad żywnością we wszystkich aspektach jej pozyskiwania i przetwarzania („od pola do stołu”),
w tym nad żywnością prozdrowotną.
- Zajmujemy się większością globalnych problemów ludzkości. Mamy doświadczenie i potencjał, a dzięki Centrum zdobędziemy supernowoczesną infrastrukturę, żeby szukać rozwiązania tych problemów – mówi rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Tadeusz Trziszka - Współpracując z przedsiębiorcami, ale też samorządowcami, decydentami jesteśmy w stanie pobudzić rozwój gospodarczy regionu, dostarczyć nowe technologie, materiały i procesy – dodaje.
Na stworzenie CIT Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu otrzymał blisko 65 mln zł dofinansowania. Wartość całej inwestycji to prawie 95 mln zł.

Drugim projektem, który otrzymał finansowe wsparcie samorządu województwa , to „Kompleks GEO-3EM-ENERGIA EKOLOGIA EDUKACJA” Politechniki Wrocławskiej. Naukowcy z Politechniki planują stworzenie unikatowego na skalę europejską centrum badań i transferu technologii w aspekcie zrównoważonego wykorzystania surowców i energii pochodzących ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Badania ukierunkowane będą na zastosowanie techniczne i przemysłowe, a dotyczyć będą zwłaszcza obszaru surowców (od wydobycia poprzez przeróbkę, wytwarzanie, eksploatację i recycling).
- Zarówno projekt Politechniki, jaki Uniwersytetu Przyrodniczego doskonale wpisują się w strategię rozwoju tzw. inteligentnych specjalizacji na Dolnym Śląsku – mówi członek zarządu województwa Jerzy Michalak - jednocześnie oba mają szansę stać się doskonałymi przykładami dobrej współpracy nauki i przemysłu. Bardzo nam zależy na tym, aby efekty pracy naukowców były skutecznie wdrażane w obszarze gospodarki. – dodaje Michalak.
Budowa Kompleksu GEO-3EM-ENERGIA EKOLOGIA EDUKACJA ma zakończyć się w przyszłym roku. Koszt całego projektu to prawie 104 mln zł, z czego ok. 70 mln zł Politechnika Wrocławska otrzyma od samorządu województwa.